Borussia Dortmund nabízí své akcie na burze

Fanoušci německé Borussie Dortmund si mohou od úterka koupit akcie svého oblíbeného fotbalového klubu na frankfurtské burze. Borussia se jako první německý celek vydala cestou předních evropských týmů - britského Manchester United, italského Lazia Řím či nizozemského Ajaxu Amsterdam. Tato strategie je zatím pro německé kluby, které tradičně odměňovaly špičkové hráče skromněji než třeba v Itálii nebo ve Španělsku, novinkou.

"Ostatní německá mužstva budou pozorně sledovat, jak si Borussia na burze povede," řekl Ulrich Norde, makléř z düsseldorfské firmy Schnigge, který čeká, že akcie Borussie půjdou dobře na odbyt. "Kluby potřebují získat další peníze na výplaty dobrých hráčů, kteří jsou rok od roku dražší," dodal Norde.

Žlutočerné Borussii se úterní premiéra příliš nepovedla. Její akcie klesly během obchodování na frankfurtské burze o 3,6 procenta ze startovní hodnoty 11 eur. Zhruba dvě třetiny z 15 milionů akcií skončily podle Deutsche Bank, která nabídku zprostředkovala, v rukou institucí, zbytek si rozdělili soukromí investoři.

Borussia očekává, že za akcie získá až 165 milionů eur. Peníze chce klub použít jak na nákup špičkových hráčů, jejichž roční výdělky mohou dosáhnout až šesti milionů marek, tak na opravy stadionu. Ty mohou podle prezidenta Borussie Gerda Niebauma pohltit až šedesát procent získané částky. "Pokud chceme zanechat své jméno v německém i evropském fotbalu ne v příštích třech, ale patnácti letech, vstup na burzu je logický krok," prohlásil Niebaum.

Kurs akcií fotbalových klubů je velmi nestálý a závisí z velké části na jejich výkonech na hřišti. Například akcie britského Newcastlu United spadly od července o 21 procent na 55 pencí. Také cenné papíry nejbohatšího fotbalového mužstva Manchesteru United přišly od března o polovinu své hodnoty.

"Stačí, když tým prohraje nebo se některý z jeho klíčových hráčů zraní. To cenami akcií pořádně zamíchá," řekl Norde.

Hodnota akcií Borussie, která vznikla před jedenadevadesáti lety, by se mohla na burze vyšplhat až na 260 milionů eur, což je skoro třikrát méně než u Manchesteru United, ale dvakrát více než v případě Ajaxu Amsterdam.

Ve fotbalové Evropě není zatím obchodování klubů na burze běžné. Na londýnské burze je v současnosti osm britských klubů. Z italské ligy jsou to dva - vedle Lazia, které je na burze již dva roky, se k tomu letos odhodlal i AS Řím. Také Ajax je na amsterdamské burze od roku 1998.

Vstup českých fotbalových klubů na burzu považují odborníci v nejbližších letech za nemožný. "Těžko si na sebe vydělají a jsou rády, že seženou prostředky, aby měly vyrovnané financování. Těžko to bude v dohledné době jiné, protože návštěvnost v tuzemsku je v porovnání s Británií nebo Itálií slabá," řekl mluvčí Českomoravského fotbalového svazu Jaroslav Kolář.

Ředitel pražské Slavie Vladimír Leška soudí, že situace českých a anglických klubů se finanční stabilitou a strukturou příjmů nedá vůbec srovnávat. "V Británii tvoří v průměru šedesát až sedmdesát procent příjmů klubu peníze ze vstupného a prodeje suvenýrů. V tuzemsku je to tak pět procent. Stabilita klubu závisí na přízni fanoušků, jestli se s klubem ztotožní, ať se mu daří, nebo ne," říká Leška.

To potvrzuje i ředitel olomoucké Sigmy Jiří Kubíček: "České kluby jsou na burze v současné době neobchodovatelné. Pořádně nefunguje ani prodej dresů a suvenýrů, na kterém vydělávají velké evropské kluby jako AC Milán obrovské prostředky."