Nové vývojové centrum koncernu Bosch v německém Renningenu.

Nové vývojové centrum koncernu Bosch v německém Renningenu. | foto: Bosch

Bosch posiluje výzkum. V Renningenu otevřel komplex pro 1 700 vědců

  • 12
Koncern Bosch, do kterého patří mimo jiné také velké výrobní závody v Jihlavě a Českých Budějovicích, posiluje svou pozici v celosvětovém výzkumu a vývoji. V Renningenu nedaleko Stuttgartu otevřel nové výzkumné centrum připomínající univerzitní kampus. Budou se v něm potkávat stovky vědců s různou specializací.

Jedná se o investici za 310 milionů eur, což v přepočtu dělá skoro 8,4 miliardy korun. Možné vzory pro koncern Bosch? Třeba americká univerzita Stanford a oblast Silicon Valey, ze kterých vzešly top firmy dneška jako Google, Microsoft, Facebook, Cisco Systems či Intel.

„Jestliže je Silicon Valley pro pokrok Evropy vzorem, musíme se také naučit riskovat,“ upozornil předseda představenstva koncernu Bosch Volkmar Denner. Firma chce výzkumníkům také pomáhat k tomu, aby se z nich stávali úspěšní podnikatelé. Například poskytuje prostory a financování.

Velké rezervy jsou podle Dennera v podnikavosti mladých. To se týká Německa a třeba i České republiky.

Šéf Bosche: Potřebujeme víc nadšení pro zakládání firem

„Není příležitost ani touha po zakládání nových firem. Zvláště mezi mladými absolventy vysokých škol potřebujeme více start-up nadšenců. V tomto ohledu musí univerzity udělat víc, než jen připravit studenty na zkoušky z úzce specializovaných oblastí,“ řekl Denner při slavnostním otevření vývojového centra, u kterého byl i reportér iDNES.cz.

Centrum stojí v prostoru bývalého vojenského letiště zřízeného ve 30. letech minulého století. Na ranveji bývalého letiště Bosch v současnosti testuje například systém pro automatické řízení aut.

Nové vývojové centrum koncernu Bosch

Umístění: Renningen (Německo)

Zaměstnanců: 1 700

Investice do budov a vybavení: zhruba 310 milionů eur (v přepočtu téměř 8,4 miliardy korun)

Výstavba: roky 2012 až 2015

Zaměření: zejména vývoj software, senzory, automatizace, asistenční systémy pro řidiče, akumulátorové technologie, pohony aut

„Nebude to tu jen o práci na papíře nebo prezentacích v powerpointu,“ potvrdil šéf výzkumného centra v Renningenu Michael Bolle.

Každý vědec podle něj dostane také desetinu své pracovní doby na to, aby rozvíjel svůj vlastní projekt. „Ten prostor je během úterý,“ doplnil.

Centrum v sobě spojuje mnoho různých oblastí vědy a techniky. Ať už jde o elektrotechniku, strojírenství, informační technologie, analytiku, chemii, fyziku či biologii. Celkem tu působí 1 700 vědců. Až dosud byli tito výzkumníci rozprostřeni do třech lokalit stuttgartské aglomerace, nyní mají jeden „kampus“. Kromě hlavního dvanáctipatrového objektu je v areálu ještě i jedenáct budov s laboratořemi a dílnami a dvě budovy údržby.

„Na prvotřídní výzkum potřebujete nadšení. Jen s absolventy doktorandského studia s titulem PhD., které budete muset popohánět holí, aby něco vymýšleli, to by nefungovalo,“ pravil Felix Worthmann z Univerzity ve švýcarském St. Gallenu.

Nejvýznamnější vývojová centra má nyní koncern Bosch v Renningenu a Hildesheimu v Německu, ruských městech Moskva a Petrohrad, v Americe v Palo Alto a Pittsburghu a v Asii v Šanghaji, Singapuru, Šibuji a Bangalúru. V České republice funguje menší „divizní“ vývojové centrum Bosche v Českých Budějovicích. Plán zřídit jej v Jihlavě nebyl v minulosti uskutečněn.

Koncern Bosch celosvětově zaměstnává zhruba 360 tisíc lidí, loni se jeho obrat pohyboval okolo 49 miliard eur.