Věříme, že se k nám výrobci bot z Číny vrátí, říká šéf Botas

  • 26
Ještě na přelomu tisíciletí se v českých výrobních závodech firmy Botas šily stovky tisíc párů bot pro světové velikány jako je Adidas, Puma či Salomon. Pak firmy odešly za levnější prací do Číny. Dnes práce v Číně zdražuje a podle ředitele české obuvnické firmy Františka Nestávala roste šance, že se některé z nich vrátí.

Mzdy v Číně se v poslední dekádě zdvojnásobily až ztrojnásobily, některé firmy proto v poslední době začaly utlumovat tamní výrobu, nebo rovnou ohlásily exit. K odchodu se rozhodl Koh-i-noor (více čtěte zde). Do jiných míst produkci přesouvala i firma AlpinePro, která vyrábí sportovní a outdoorové oblečení. Další značky sice z Číny zatím neodcházejí, ale také tam ani neexpandují - například výrobce bezpečnostních systémů Jablotron.

Zdražující Čína by naopak mohla některým firmám v tuzemsku pomoci k novým zakázkám. „Postupně se ukazuje, že na Dálném východě jdou ceny nahoru. Řada firem už odešla a s některými už začínáme jednat o tom, zda se k nám nevrátí,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz ředitel a spolumajitel obuvnické firmy Botas František Nestával.

Botas ještě před patnácti lety vyráběl v tuzemsku zhruba 600 tisíc párů obuvi pro firmy jako je Puma, Adidas, Salomon či Jofa. Na přelomu tisíciletí však postupně odcházely, koruna k americkému dolaru totiž začala prudce posilovat z tehdejších téměř 40 Kč/USD a zahraničním gigantům se výroba v ČR rázem prodražila.

Botas nyní věří, že by drahá Čína mohla přinést comeback některých zakázek. „Nevíme, jestli je šance, že se vrátí velcí klienti jako Adidas, ale středně velcí asi ano. Teď jednáme se Salomonem,“ řekl Nestával s tím, že se o tom zatím diskutuje, ale nic není hotovo.

K masové produkci bot by se ani výrobce botasek vrátit nemohl. Po odchodu velkých klientů do Číny totiž rozprodal několik svých továren po Česku a nyní šije zhruba padesát tisíc párů obuvi ve své jediné fabrice ve Skutči u Chrudimi. Firma se zřejmě letos po třech letech vrátí k zisku.

Botas spolupracuje zhruba se 160 prodejnami. Mezi nimi jsou menší kamenné obchody zaměřené na sport, ale i větší řetězec Intersport. Kromě toho má čtyři značkové obchody, které provozují franšízoví partneři. Jedná se o otevření dalších obchodů v Brně a také v Berlíně, který by se stal po Lipsku druhým německým městem s prodejnou Botas.

Extraliga je příliš drahá

Továrna na Chrudimsku vyrábí také brusle na hokej, krasobrusle, boty na běžky a další sportovní obuv, většinou na zakázku. Obouvá například nohejbalovou reprezentaci, do hokejové extraligy se jí však probojovat nepodařilo.

„Už jsme to vzdali. Do extraligy kvůli náročným podmínkám nemáme šanci se dostat. Museli bychom porazit firmu Bauer nebo CCM, které drží celý český trh. Mají v tom statisíce eur, což si nemůžeme dovolit,“ líčí ředitel.

V záplavě levných bot z Asie (dováží se ročně přes sto milionů párů bot, většina se opět reexportuje) vsadila řada ryze českých obuvnických firem na výrobu dětských bot s vyšší přidanou hodnotou.

Botas boty pro nejmenší děti vyrábí jen u některých modelů, například u hokejové, krasobruslařské i lyžařské běžecké obuvi. Nevyrábí je však u módní obuvi Botas Classic a Botas66.

„Nevyplatí se nám to. Boty vyrábíme v takovém materiálovém složení, jaké naše konkurence nemá. Jsou z nejlepších kůží, a kdybychom je vyráběli třeba ve velikosti 27, boty budou stát skoro stejně jako ty veliké. Nevíme, zda by to rodiče zaplatili. Navíc zařídit technologicky výrobu takových velikostí je poměrně drahé,“ uvedl Nestával.