Bratislavou táhli nespokojení Slováci

  • 11
Nespokojenost s vlastní životní úrovní vyhnala do bratislavských ulic patnáct tisíc Slováků. Na protestní pochod vyrazili z pěti míst metropole a nakonec se sešli na náměstí SNP. Demonstranti mávali transparenty s nápisy jako "Chceme dialog, ne diktát" a své postoje podporovali pískáním a troubením.

V davu se podle agentury TASR potkali zaměstnanci i nezaměstnaní, studenti, mladé rodiny i důchodci. Protesty zorganizovala Konfederace odborových svazů a svou účastí je podpořili i zástupci všech jejích 37 členských sdružení.

Demonstranti odsuzovali restriktivní vládní opatření, které podle nich kabinet jen klamavě označuje za reformní. Zdražování elektřiny, plynu, vody a nájemného odboráři za reformy nepovažují.

"Jsme projevem občanské nespokojenosti, ale žel, Slováci jsou přikrčení, bojí se zvednout hlavu a s tím tato moc počítá," křičel z tribuny šéf odborů Ivan Saktor a vyzýval "k občanské sebeobraně v zájmu sociálních práv".

Odborářský boss protestoval také proti "výprodeji zlatých vajec Slovenska", tedy proti privatizaci strategických podniků, což označil za "národní podraz".

Po zastavení restriktivních opatření ve zdravotnictví a dopravě vůči penzistům volala v průvodu i Jednota důchodců na Slovensku (JDS). Jejím dalším požadavkem byla podle TASR i pravidelná valorizace důchodů na úrovni růstu životních nákladů.

Ministra zdravotnictví Rudolfu Zajacovi vyhrožovali demonstranti transparentem "Jen počkej Zajíci!" Ministr chce, aby si pacienti připláceli za pobyt v nemocnici.

Po protestních pochodech městem a následné více než hodinové demonstraci na centrálním náměstí Slovenského národního povstání se za asistence desítek policistů odboráři v poklidu rozešli.

Asi 15 tisíc lidí protestovalo na Náměstí SNP v Bratislavě proti restriktivní politice vlády premiéra Dzurindy. (10. prosince 2002)

,