Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Británie protestuje proti fúzi Prazdroje a Radegastu

  0:03
- Britský velvyslanec v Praze protestoval u ministra zahraničí Jana Kavana proti fúzi pivovarů Plzeňský Prazdroj a Radegast. Odůvodnil to tím, že takové spojení je porušením směrnic Evropské unie. Ministr Kavan, který to v pátek oznámil na tiskové konferenci, velvyslance ujistil, že se vláda bude fúzí pivovarů znovu zabývat.

"Kavan zároveň upozornil, že podobný protest dostal již od poslanců evropského parlamentu již před několika dny. A kritika se navíc stupňuje," dodává Kavan.
"Pan velvyslanec Velké Británie poukazuje na to, že úřad vysvětlí proč neplníme závazky. Zavázali jsme se totiž, že podíl jakákoli organizace nepřevýší 30 procent. Nomura v tuto chvíli bude moci diktovat ceny, protože má 44 procent na trhu. Je to přesně ten druh monopolního postavení, které Evropská unie kritizuje. Můžeme se tak dostat do problému i s Evropskou komisí," řekl Jan Kavan na dnešní tiskové konferenci. "Pan velvyslanec zároveň mě upozornil, že vláda Velké Británie se v této záležitosti obrátí na evropskou komisi a zároveň poukazuje na bilaterální dohodu o investicích, kterou s Velkou Británií máme. Ta by mohla být tímto ohrožena," dodal Kavan

Čtvrteční vyjádření antimonopolního úřadu
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve čtvrtek znovu potvrdil, že nebude zasahovat proti fúzi pivovarů  Plzeňský Prazdroj a Radegast, které pak ovládnou 42 procent českého trhu. Odvolává se na to, že je pro něj závazné usnesení vlády z března loňského roku o spojení tehdejších majoritních vlastníků obou firem, tedy IPB a Nomury. Se spojením bank vyjádřil úřad souhlas v květnu 1998.

"Úřad nevydával žádné nové rozhodnutí," upozornil na čtvrteční tiskové konferenci v Brně místopředseda antimonopolního úřadu Luděk Svoboda. Jinými slovy - když jsme souhlasili s propojením bank, které jsou vlastníky pivovarů, nemá cenu se zabývat fúzí pivovarů..
Podle Svobody vzal úřad v úvahu celosvětový trend fúzí. "Bylo by nelogické, stavět se proti tomuto trendu," doplnil.
Skutečnost, že pivovary po spojení ovládnou 42 procent trhu a překročí tak třicetiprocentní hranici, která je určena jako možné monopolní ovládnutí trhu, antimonopolní úřad nepálí. "To neznamená porušení zákona, pouze překračuje povolenou hranici," řekl Svoboda.
Překročení třicetiprocentní hranice pouze znamená, že se antimonopolní úřad případem musí zabývat. Svoboda tvrdí, že úřad má dostatek pravomocí k okamžitému zásahu, pokud někdo poruší pravidla hospodářské soutěže. Svoboda avízoval, že když bude nový pivovarnický subjekt likvidovat konkurenci a následně zvyšovat ceny piva, čehož se obávají malé pivovary, má úřad možnost nařídit i rozdělení vzniklého gigantu.
Bývalý šéf úřadu Stanislav Bělehrádek prohlásil, že za jeho panování by takové propojení neprošla. 

Dosavadní vývoj
Nomura a IPB jsou fúzí potěšeny

Podle generálního ředitele Nomury Randalla Dillarda Bude fúze přínosná pro obě společnosti, jejich zaměstnance, akcionáře, konzumenty a pro českou ekonomiku vůbec. "Dnešní (úterní) rozhodnutí ukončilo období nejistoty. Je na čase se pohnout z místa, realizovat fúzi a využít synergických efektů z ní plynoucích," dodal Dillard.
Podle Nomury umožní fúze Prazdroji a Radegastu významně zvýšit export českého piva. U samotné značky Plzeňský Prazdroj se očekává až 500procentní nárůst exportu během příštích pěti let.
Také tisková mluvčí Investiční a poštovní banky (IPB) Barbora Tachecí uvedla, že IPB je tímto krokem potěšena, protože je v kontextu celosvětového vývoje. Kdyby se tomuto trendu měla ČR vyhnout, utrpěla by tím česká ekonomika, dodala Tachecí.

Mluvčí Plzeňského Prazdroje Jaroslav Pomp zase tvrdí, že spojením pivovarů lze snižovat náklady a tudíž  by se mohlo zlevnit pivo. Slibuje si od fúze také to, že bude moci více vyvážet.
Díky spojení obou pivovarů by měla vzniknou silná pivovarnická skupina, která je schopna kontrolovat výrobu deseti miliónu hektolitrů piva a bude významným hráčem na evropském pivním trhu. Tato skupina by v prvním roce fúze měla zvýšit export piva na 900 tisíc až milión hektolitrů oproti současným zhruba 700 tisícům hektolitrů, které oba pivovary zatím dohromady exportují.
Pivovar Radegast podle členky představenstva společnosti Anny Blahutové uvítal informaci, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil fúzi obou pivovarů. "Fúze společností je v současné době naprosto běžným jevem v celém světě. Není možné se domnívat, že ČR nebo českému pivovarnickému průmyslu se vyhne," řekl výrobně-technický ředitel Radegastu Stanislav Fridrich.

Jak fúze probíhala
Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) došlo v roce 1998 k právoplatnému spojení pivovaru Plzeňský Prazdroj, a.s. a pivovaru Radegast, a.s. tím, že nad oběma pivovary získala kontrolu japonská finanční skupina Nomura Securities and Co. Ltd. se sídlem v Tokiu. Fúzi, která znamená ovládnutí 40 procent českého trhu piva, však ÚOHS loni zamítl s tím, že sloučení těchto pivovarů je proti duchu volné soutěže.
Poprvé nepovolil ÚOHS fúzi již v prosinci 1997. V červnu následujícího roku však zrušil své původní rozhodnutí a vrátil věc správnímu orgánu k novému projednání a rozhodnutí. V odůvodnění ÚOHS uvedl, že námitky v odvolání proti původnímu rozhodnutí jsou závažné a návrh na zrušení rozhodnutí je tak opodstatněný.
Ve svém novém prvostupňovém rozhodnutí v srpnu 1998 ÚOHS fúzi pivovarů opět zamítl. Zároveň toto rozhodnutí účastníkům řízení, tedy společnostem Nomura Europe plc. a Nomura International plc., nařídilo odprodat do šesti měsíců majoritní balík akcií jednoho z pivovarů. Nomura Europe plc a Nomura International plc žádost na zahájení správního řízení ve věci povolení fúze loni v listopadu stáhly. Letos v lednu pak ÚOHS pravomocným rozhodnutím správní řízení zastavil.
Společnost Nomura, která kontrolu nad oběma pivovary získala vstupem její dceřiné společnosti Nomura Europe plc do Investiční a poštovní banky, a.s., se po zamítnutí žádosti o fúzi rozhodla svůj podíl v Radegastu odprodat. Nomura údajně zahájila jednání o prodeji 60,72 procenta akcií v Radegastu s belgickou společností Interbrew, rakouskou BBAG, South Africa Breweries, Heineken a anglickým Bassem.
Hlavním smyslem projektu fúze, který dostal název České pivo, je podle zastánců tohoto propojení "podpora exportu a snaha získat na zahraničních trzích postavení odpovídající tradici a dobrému jménu českého piva ve světě". Pokud by fúze byla opravdu právoplatná, vznikla by mamutí skupina ovládající zhruba 40 procent českého trhu s pivem. Páteří skupiny by byly pivovary Prazdroj a Gambrinus v Plzni a pivovar Radegast v Nošovicích. Do struktury by patřily ještě některé další pivovary, které jsou v majetku Prazdroje a Radegast Group. Mezi ně patří například pivovar Velké Popovice ovládaný Radegastem.
Spekulace o chystané fúzi Prazdroje a Radegastu se poprvé objevily v září 1997 s tím, že za akcí stojí Investiční a poštovní banka, respektive její budoucí strategický partner japonská finanční společnost Nomura. IPB v té době vlastnila podstatné balíky akcií v obou společnostech. Celá transakce vyvolala nejen nebývalou vlnu mediálního zájmu o české pivovarnictví, ale především silný odpor ze strany konkurence.
Po oficiálním oznámení plánované fúze podaly britský pivovarnický koncern Bass i Český svaz malých nezávislých pivovarů (ČSMNP) nezávisle na sobě stížnost k ÚOHS. Rovněž IPB požádala antimonopolní úřad o posouzení fúze.
Svaz navrhl ÚOHS, aby prošetřil majetkové propojení a aby zahájil šetření ve věci omezování hospodářské soutěže a řízení o zneužívání dominantního postavení Prazdroje na trhu. Bass ve své stížnosti tvrdil, že fúze je již realitou, a požadoval, aby další kroky vedoucí k propojení obou skupin byly zastaveny, dokud ÚOHS neoznámí výsledek správního řízení. Navíc Bass podal žalobu proti devítinásobnému porušení Obchodního zákoníku.
Kritici spojení se obávali cenového diktátu zamýšleného kolosu, jehož důsledkem by mohla být likvidace dalších malých pivovarů. Největším odpůrcem plánovaného spojení byla však britská skupina Bass - majoritní akcionář Pražských pivovarů, který se neúspěšně pokoušel o získání majoritního podílu i v Radegastu, jehož 33,4 procent akcií stále vlastní.
Britové argumentovali především obavou z dominantního postavení nové skupiny na českém trhu. Rovněž tvrdili, že japonské bance Nomura jde pouze o krátkodobý finanční zisk na úkor spotřebitele piva. Nomura prý největší české pivovary sloučí a poté výhodně prodá do zahraničí.
Naopak podle šéfů Prazdroje a Radegastu byla připravovaná fúze reakcí na sílící zahraniční konkurenci a jejím smyslem v žádném případě nebylo ovládnutí českého pivního trhu. Zastánci propojení dokládali dlouhodobý zájem Nomury rovněž jejím vlastnictvím řetězce hostinců.

Autor:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

Dobré zprávy ze Španělska. Olivy se dočkaly vláhy, olej by mohl zlevnit

25. dubna 2024  14:19

Sucho a neúroda vyhnaly loni ceny olivového oleje na rekordní úrovně. Ve Španělsku, které je jeho...

Česko díky členství v EU zbohatlo. Poláci z něj ale vytěžili víc, říká analýza

25. dubna 2024  11:38

Za dvacet let od vstupu Česka do EU se podařilo zvýšit životní úroveň vyjádřenou v HDP na obyvatele...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Ovocnářům hrozí bankroty. Mrazy ceny určitě ovlivní, hlavně jablek, říká jejich šéf

25. dubna 2024  8:44,  aktualizováno  10:58

Pěstitelům ovoce hrozí kvůli mrazům bankroty, říká předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...