Britové protestují proti škrtům (Trafalgar Square).

Britové protestují proti škrtům (Trafalgar Square). | foto: ČTK

Britové se bouří proti škrtům. Stávkují učitelé i soudci

  • 49
Británií otřásá největší protest proti současné vládě konzervativců a liberálních demokratů. Do ulic mají vyjít statisíce lidí. Nejvíce postiženy jsou školy, problémy se čekají i na letištích a v přístavech, kde stávkují imigrační úředníci a celníci. Lidé nesouhlasí s rozpočtovými škrty a reformou důchodů.

Kromě úředníků, celníků a učitelů kvůli chystaným změnám v důchodech stávkují i pedagogové na vysokých školách, zaměstnanci soudů, zprostředkovatelen práce, civilní zaměstnanci policie a úředníci řady vládních úřadů. Odbory státních zaměstnanců a učitelů očekávají až 750 tisíc stávkujících.

Podle prvních zpráv je postižena nejméně polovina státních škol v Anglii a ve Walesu. Na letištích zatím větší problémy nejsou. Na londýnském letišti Gatwick jsou fronty podle BBC jen o několik minut delší než obvykle, zatímco ve Stanstedu a Heathrow je situace víceméně normální.

Provoz se nijak nedotkl leteckých spojů mezi Českou republikou a Británií, sdělila mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová.

Kromě stávky chystají odboráři také řadu protestních shromáždění a pochodů po celé zemi. Jeden pochod má začít kolem 12:00 SELČ v centru Londýna.

Státní zaměstnanci mají již nyní zmrazené platy a do roku 2015 by mělo přijít o práci na 300 000 z nich. Reforma důchodů je pro mnohé poslední kapkou, protože budou muset pracovat déle a jejich penze bude nižší než nyní.

Britové protestují proti škrtům.

Premiér David Cameron tvrdí, že prodlužující se průměrný věk vede k tomu, že systém důchodů pro státní zaměstnance přestane být udržitelný. Tyto změny jsou součástí záměru vlády do roku 2015 zlikvidovat vysoký rozpočtový deficit.

Podle vlády se na snižování deficitu musí podílet všichni. Kabinet zdůrazňuje, že důchodový systém státních zaměstnanců je štědřejší než v soukromém sektoru. Podle odborů jsou nicméně mzdy v průměru podstatně nižší ve státním sektoru než v soukromém. Odboráři také zdůrazňují, že doplácejí na krizi, kterou nezpůsobili a kterou vyvolalo podle nich nezodpovědné chování bank.

"Břemeno snižování deficitu mají nést miliony státních zaměstnanců s průměrnými a nízkými platy, kteří krach nezpůsobili," řekl šéf Odborového kongresu Brendan Barber. "Lidé, kteří skutečně způsobili krach ve finančním sektoru, opět dostávají vysoké odměny. To je vrchol nespravedlnosti," dodal.