Britská libra povzbuzena výsledky referenda o nezávislosti Skotska stoupá.

Britská libra povzbuzena výsledky referenda o nezávislosti Skotska stoupá. | foto: AP

Sebevědomá libra roste. Po referendu je k euru nejsilnější za dva roky

  • 7
Výsledky referenda o nezávislosti Skotska povzbudily britskou libru. K euro vystoupala nejvýše za dva roky a k japonskému jenu je dokonce nejsilnější za šest let. Očekává se i růst britských akcií. Přední skotský bankovní ústav Royal Bank of Scotland zrušil plány na přesun centrály do Anglie.

Podle agentury Reuters se v úvodu obchodování očekává výrazný nárůst akcií o 1,2 procenta.

Skotové podle předběžných výsledků čtvrtečního historického referenda odmítli možnost vyhlásit nezávislost na Británii a šéf skotských separatistů Alex Salmond již uznal porážku (čtěte Skotsko zůstane součástí Británie).

Úleva z výsledku referenda po týdnech nejistoty podpořila k růstu finanční trhy. Britská libra stoupla v asijském obchodování k dolaru o skoro 0,8 procenta na 1,6525 USD, tedy nejvýše od 2. září. K euru se britská měna vyhoupla až na dvouleté maximum 78,12 pence za euro a k japonskému jenu dokonce nejvýše za šest let, totiž na úroveň 180,66 JPY za libru.

"Na trhu kvůli referendu zavládla nervozita, nakonec se ale ukázalo, že tábor ‚Ne’ (skotské nezávislosti) je docela silný. Trhy se uklidní a obrátí svou pozornost zpět k ekonomickým vyhlídkám," sdělil podle agentury Reuters analytik Minori Uchida ze společnosti Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ.

RBS ruší plány na přesun centrály ze Skotska do Londýna

Přední skotský bankovní ústav Royal Bank of Scotland (RBS) v souvislosti s výsledkem referenda zrušil plány na přesun centrály do Anglie. Podle analytiků by se ale navzdory skotskému odmítnutí nezávislosti některé skotské firmy mohly přesunout do Anglie, aby rozptýlily nejistotu ohledně svého sídla.

RBS, která má sídlo ve skotském Edinburghu, byla jednou z pěti bank, které minulý týden oznámily, že přesunou centrálu nebo aktivity na jih ze Skotska, pokud se jeho obyvatelé vysloví pro nezávislost na Británii. "Oznámení ohledně přesunu registrovaného ústředí do Anglie bylo součástí pohotovostního plánu zajištění jistoty a stability pro naše zákazníky, zaměstnance a akcionáře, kdyby byl výsledek 'ano'. Pohotovostní plán už není dále potřeba," sdělil podle Reuters mluvčí banky.

Tři z největších skotských finančních institucí - banky Lloyds Banking Group a Clydesdale Bank a také pojišťovna Standard Life - oznámily, že jsou pyšné na skotské kořeny, přesun ale nevyloučily.

Lloyds uvedla, že ve Skotsku ponechá významné aktivity. Podle odborníků by se některé skotské firmy mohly přesunout do Anglie bez ohledu na výsledek referenda, aby se přiblížily sídlu britské centrální banky.

Před referendem panovaly obavy, že pokud budou stoupenci skotské samostatnosti úspěšní, vyvstane množství otázek ohledně měny pro nezávislé Skotsko a jeho postavení v Evropské unii. Po oficiálním potvrzení, že myšlenka samostatného Skotska neprošla, akcie všech skotských finančních institucí v úvodu dnešního obchodování výrazně stouply.

Akcie RBS přidávaly přes čtyři procenta a byly největším tahounem evropského indexu pro bankovnictví. Lloyds vykazovaly nárůst o 2,8 procenta, výrazně stouply i akcie banky TSB a Standard Life.

,