Muž prochází kolem sídla banky RBS v Londýně. (Ilustrační snímek)

Muž prochází kolem sídla banky RBS v Londýně. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Britské bance hrozí gigantická pokuta. Deset miliard dolarů nemusí stačit

  • 8
Britské bankovní společnosti Royal Bank of Scotland (RBS) hrozí ve Spojených státech vysoká pokuta kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů. Zdroje mezi akcionáři banky zpravodajskému serveru BBC řekly, že pokud by pokuta činila pouze deset miliard dolarů (255 miliard korun), byl by to důvod k oslavám v ústředí RBS a cena akcií banky by pravděpodobně zamířila vzhůru.

RBS je jednou z posledních velkých bank, které se s americkými úřady dosud nedohodly na urovnání sporu kolem prodeje hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů.

Deutsche Bank urovná hypoteční spor v USA, zaplatí 7,2 miliardy dolarů

Koncem loňského roku se na urovnání obvinění kolem hypotečních cenných papírů dohodla německá Deutsche Bank a švýcarská Credit Suisse. Německá bankovní jednička Deutsche Bank za urovnání zaplatí 7,2 miliardy dolarů a Credit Suisse 5,3 miliardy dolarů.

RBS se zdráhá poskytnout odhad nákladů na urovnání sporu kvůli obavám, aby si neznepřátelila regulátory, se kterými nyní jedná. RBS měla na americkém trhu s rizikovými hypotékami mnohem větší podíl než Deutsche Bank. Analytici podle BBC předpokládají, že pokuta pro RBS bude v pásmu od deseti do patnácti miliard dolarů, částku blížící se dvaceti miliardám dolarů neočekávají.

Někteří akcionáři se domnívají, že pokud by byla pokuta výrazně vyšší, měla by banka namísto urovnání jít s touto kauzou před soud. Touto cestou se již vydala britská banka Barclays, která nabyla dojmu, že americké úřady trestají zahraniční banky přísněji než banky americké.

Předpokládalo se, že Barclays by za urovnání musela zaplatit kolem pěti miliard dolarů (více čtěte zde). To je zhruba stejná částka, jakou na urovnání vynaložila americká Goldman Sachs, která byla na trhu s rizikovými hypotékami v USA mnohem větším hráčem.