Britské bankovky ozdobí Anděl věznic

Britové se mohou těšit na druhou ženskou tvář na librových bankovkách. Bude jí portér Elizabeth Fryové, která v devatenáctém století proslula jako bojovnice za zlepšení podmínek v ženském vězeňství. Kromě podobizny královny na lícové straně všech papírových peněz zatím na britských bankovkách výrazně dominovali muži.

Jedinou výjimkou je Florence Nightingaleová, průkopnice organizované kvalifikované péče o nemocné, kterou lze vidět bankovkách v hodnotě deseti liber. Mimo jiné se v roce 1860 zasloužila o založení první ošetřovatelské školy na světě, která vznikla v Londýně při nemocnici Svatého Tomáše.

Druhá žena na bankovkách ostrovního království proslula také v sociální oblasti. Za svého života v letech 1780 až 1845 bojovala za lepší podmínky v ženských věznicích na celém území starého kontinentu. Za své konání si vysloužila přezdívku Anděl věznic.

Veřejnost na ní ocenila především rozhodnost a lidumilnost, s jakou prosazovala své názory. Její činnost byla oceněna mimo jiné sochou v budově hlavního londýnského trestního soudu.

Portrét Fryové nahradí na jaře na pětilibrové bankovce průkopníka parní železniční dopravy George Stevensona.

Portrét této bojovnice za lepší podmínky v ženských věznicích ozdobí rubovou stranu britských pětilibrových bankovek na jaře roku 2002.

Florence Nightingaleová byla první ženou, jejíž tvář se objevila na rubové straně britských bankovek.

,