Hromadná doprava v Singapuru (ilustrační snímek)

Hromadná doprava v Singapuru (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Britský bankéř se vysmíval chudým Singapurcům, chtějí ho vyhnat ze země

  • 64
Britský byznysmen Anton Casey se během jednoho dne stal nejnenáviděnějším mužem v Singapuru. Povedlo se mu to tak, že na Facebook umístil několik rádobyvtipných komentářů, kterými se vysmíval lidem cestujícím veřejnou dopravou. Singapurci mu teď vyhrožují smrtí a žádají jeho deportaci ze země.

Devětatřicetiletému Caseyovi, který žije v Singapuru 11 let a živí se jako investiční správce, se vymstila jeho malá empatie. Dokládá to příběh, o kterém píše agentura Reuters či server britského listu Daily Mail.

Jednoho dne, kdy musel podnikatel nechat v garáži své porsche kvůli úpravě, jel domů tramvají a byl tím natolik otřesen, že si od svého špatného zážitku musel okamžitě ulevit na sociální síti. Udělal to však velmi nešikovně.

Co to je za chudáky, co musí jezdit tramvají

Na Facebook umístil fotografii svého syna sedícího v tramvaji a připojil k němu jeho zděšenou otázku: "Tati, kde je tvé auto a kdo jsou ti chudí lidé kolem mě?" Vedle ní umístil další, v níž opět sedí jeho syn, tentokrát už spokojeně mávající z čerstvě opraveného sporťáku. "Aaaaaaach, konečně sedím ve svém miláčkovi. A normální provoz může poté, co jsem  ze sebe smyl pach veřejné dopravy, pokračovat," říká "vtipný" komentář.

Vtip se však nepovedl. Stránku bývalého burzovního makléře banky HSBC, zaplnily nenávistné reakce. V některých z nich lidé Caseyovi za způsob, jakým se vysmívá obyčejným lidem, vyhrožovali smrtí.

Britova omluva Singapurce ještě víc rozlítila

Casey vše vyhrotil tím, že si najal PR agenturu, která měla jeho mediální obraz vylepšit. Ani to se však nepovedlo. Jeho omluvě ani slovům o upřímné lásce a velkému respektu vůči všem Singapurcům totiž nikdo neuvěřil. "Tento muž dokazuje, že bohatí lidé berou Singapur jako dětské hřiště, na kterém si mohou dělat, co chtějí," reagoval v místním tisku Singapurec Ku Mar.

Singapurci si poté vyhledali jeho starší hlášku, v níž označil taxikáře, který měl rukavice, za retardovaného, a jejich vztek narůstal. "Deportujte ho ze země, deportujte ho, deportujte," objevuje se na internetu.

Byznysmen si následně změnil na profilu jméno na Anson Stasey, to však nepomohlo, a tak raději smazal profil svůj i své ženy, miss Singapuru z roku 2003.

Ke kritice Brita se přidal i tamní ministr zahraničních věcí Kasiviswanathan Shanmugam. "Těm, kterým se daří dobře, mají pečovat o druhé, kterým se daří hůř. To je základní lidská slušnost. Pan Casey nám místo toho však ukázal své opovržení. Peníze a porsche nedělají z nikoho lepšího člověka, důležitý je charakter," uvedl ministr.

Lidé nyní bombardují politiky, aby v případu zasáhli. Vedle výzev k deportaci požadují aspoň žalobu za pobuřování.