Před řeckým parlamentem v Aténách ve čtvrtek večer protestovaly tisíce...

Před řeckým parlamentem v Aténách ve čtvrtek večer protestovaly tisíce proevropsky smýšlejících lidí (9. července 2015) | foto: Reuters

Vzdor nepomohl. Brusel chce půjčit Řekům, ručit bude muset i Česko

  • 999
Odpor Čechů a Britů nic nezměnil na tom, že Evropská unie zřejmě poskytne překlenovací úvěr Řecku. Vyplývá to z informací, které zjistila agentura Reuters z chystaného doporučení Evropské komise. Ručit za úvěr by přitom měli i Češi, stejně jako všechny členské země Unie. Češi by ručili v přepočtu téměř za čtyři miliardy korun.

Peníze z úvěru Řecko potřebuje, ze starého záchranného mechanismu EFSM se totiž mohou uvolnit dřív než z nového programu, který ještě není dojednán. Atény už nyní mají hluboko do kapsy, jde tedy o nouzové řešení.

Za půjčky ze starého fondu, který už se měl uzavřít, přitom ručí všechny země Evropské unie. Proti uvolnění financí se kromě Čechů postavili i Britové.

„Nesouhlasím s tím. EFSM už by se neměl aktivovat, je to i v rozporu se závěry Evropské rady z prosince 2010, kdy rozhodla o tom, že se EFSM nemá po roce 2013 dále používat,“ řekl iDNES.cz premiér Bohuslav Sobotka (více čtěte zde).

Český odpor však na postoji Bruselu nic nemění. Evropská komise doporučí poskytnout Řecku půjčku. Podle agentury Reuters to sdělili nejmenovaní činitelé EU. Český podíl na garancích předpokládaného úvěru za 13 miliard eur by byl 1,13 procenta. To by odpovídalo 146,9 milionům eur, tedy téměř 3,96 miliardy korunám. Půjčovat však Česko nic nebude, jde o garance, které by se však v rozpočtu projevily, pokud Řecko půjčku nesplatí.

Spěšná pomoc by měla Aténám umožnit pokrytí nejbližších finančních závazků, případně zahraničních dluhů a zajistit znovuotevření bank.

Kritický byl vůči překlenovací půjčce například i britský ministr George Osborne. Podle Andreje Babiše (ANO) nesouhlasí i další vedoucí činitelé zemí mimo eurozónu, tedy země používajících euro jako platidlo, např. Švédsko a Dánsko.

O pomoci prostřednictvím EFSM mohou země EU rozhodovat takzvanou kvalifikovanou většinou, tedy převahou nejméně 15 zemí zastupujících 65 procent unijního obyvatelstva. Británii a ČR, případně dalším jejich spojencům, tak jednoduše hrozí přehlasování.