Vlajky zemí Evropské unie.

Vlajky zemí Evropské unie. - Vlajky EU. | foto: Profimedia.cz

Brusel pochválil český záchranný balíček

  • 82
Česká republika sklidila pochvalu za vládní plán na obnovu českého hospodářství postiženého finanční krizí. Opatření jsou podle Evropské komise dobře načasovaná a zaměřují se na oblasti ekonomiky, které budou nejvíce zasaženy zpomalením ekonomiky.

Pochvalu si Česko vysloužilo při hodnocení českého Konvergenčního programu, který je jakýmsi plánem na přijetí eura. Slova chvály ale nepřicházejí od opoziční ČSSD, která vládě včera předložila vlastní plány na obnovu ekonomické prosperity. Vláda schválila svůj balík minulou středu a dnes jej k rukám dostanou poslanci.

Mezi hlavní body českého balíčku patří například zrychlení odpisů podnikatelům, odpuštění záloh na daně z příjmu pro malé podnikatele, půjčky malým podnikům nebo nižší DPH na firemní auta. - čtěte Sedmnáct českých léků na krizi

Sociální demokracie v rámci svého balíčku, který je dvakrát dražší (140 miliard korun), navrhuje například progresivní daň, zvýšení DPH firmám na 21 procent, třinácté důchody, snížení dolní sazby DPH z 9 na 5 procent, zvýšení podpory v nezaměstnanosti a další opatření. - čtěte ČSSD předala Sněmovně vlastní protikrizový balíček

"Pozitivní ohlas Evropské komise na navržená opatření je dokladem toho, že česká vláda si je dobře vědoma vážnosti situace a velice dobře ví, jak se této situaci efektivně postavit," uvedl v reakci prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Kromě pochvaly za balíček Česká republika vyšla dobře i z hodnocení výše deficitu. Evropská komise měla výhrady vůči šesti zemím.

Zřejmě i Česko překročí povolený deficit

Zemím, které překročily povolenou hranici deficitu tři procenta HDP, hrozí sankce. Je mezi nimi Irsko, Řecko, Španělsko, Francie, Lotyšsko a Malta. Česko mělo naopak loni jeden z nejnižších deficitů v EU.

Premiér Mirek Topolánek nicméně už dříve naznačil, že Česko zřejmě pravidla letos kvůli protikrizovým opatřením poruší. Konvergenční program sice stále počítá s letošním schodkem 1,6 procenta HDP a schodkem 1,5 procenta HDP pro příští rok, čísla ale budou pravděpodobně horší.

Také Evropská komise si uvědomuje složitost současné situace. "Výsledkem ostré globální finanční a ekonomické krize jsou veřejné finance EU pod tlakem. Krize způsobila propad v daňových příjmech a navýšení ve výdajích," řekl eurokomisař pro měnové a hospodářské otázky Joaquín Almunia.

Podle EK by se česká ekonomika měla v příštím roce postupně vzchopit po útlumu, který ji letos čeká v souvislostí s globální krizí. Není však pravděpodobné, že se ještě vrátí k rychlému růstu, který zažívala před krizí.

, ,