Joaquín Almunia, komisař Evropské unie pro hospodářskou soutěž

Joaquín Almunia, komisař Evropské unie pro hospodářskou soutěž | foto: Evropská komise

Brusel vyšetří manipulace bank se sazbami. Obává se kartelu

  • 7
Evropská komise vyšetří, zda se banky domlouvaly na stanovování úrokových sazeb. Prozkoumat manipulace s klíčovou londýnskou sazbou Libor je pro Brusel prioritním úkolem, řekl komisař Evropské unie pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Komise se po odhalení aféry kolem banky Barclays obává, že na bankovním trhu existuje kartel, který rozhoduje i o dalších sazbách. Týkat by se prý mohl i klíčové sazby v Tokiu.

Libor

Klíčová londýnská mezibankovní úroková sazba je průměrnou úrokovou sazbou, kterou si na základě svých odhadů stanovují vybrané banky v Londýně. Ty dohodnutou sazbou vyjadřují názor na to, za jakou sazbu si budou půjčovat od jiných bank. Odhady tak odrážejí celkovou situaci na trhu. Od sazeb Libor se odvozují úrokové sazby úvěrů v řádu mnoha bilionů dolarů, které se uzavírají v celém světě.

"My se zaměřujeme na podezření z kartelu, včetně protizákonné dohody o stanovování sazeb. Pokud se tyto obavy potvrdí, učiníme nezbytná opatření k tomu, abychom kulturu v bankovním sektoru co nejdříve změnili," podotkl Almunia.

Komisař uvedl, že vyšetřování se nezaměřuje pouze na manipulaci se sazbou Libor, ale také na další případy. Ty podle něj zahrnují i sazby Euribor a Tibor. První z nich je rozhodující pro stanovování úroků v eurech, druhá pak v japonských jenech.

Skandál kolem manipulace s mezibankovní sazbou Libor se objevil už dřív a znovu na povrch vyplaval koncem června. Vyšlo totiž najevo, že britská banka Barclays v této souvislosti zaplatila úřadům ve Velké Británii a v USA pokutu skoro 450 milionů dolarů (asi 9,1 miliardy Kč). Rezignaci kvůli tomu oznámil předseda správní rady banky Marcus Agius, stejně jako výkonný ředitel Bob Diamond, který se po odstoupení vzdal odměn za více než půl miliardy Kč. (čeho se šéf banky zřekl a čeho ne, čtěte zde)

,