Poštovní zaměstnanec německé společnosti Deutsche Post

Poštovní zaměstnanec německé společnosti Deutsche Post | foto: Reuters

Brusel zpochybnil stovky milionů pro Českou poštu na krytí ztrát

  • 37
Evropská komise napadala princip kompenzačního fondu, z něhož měly soukromé firmy z oboru vyplácet stovky milionů ročně na krytí ztrát České pošty z poštovních služeb. Peníze z minulých let - v součtu až 1,7 miliardy korun - pošta nezískala. A s postojem Bruselu přibyl další argument, proč by ani neměla.

Kvůli nesouhlasu s kompenzačním fondem se už na soud dříve obrátili také soukromníci, kteří poskytují poštovní služby a ze svých tržeb měli odvádět České poště miliony na pokrytí ztrát z veřejné služby. Soudy stále probíhají.

Nyní se na stejnou stranu postavila Evropská komise. Jak informoval Ekonomický deník, platby za roky 2013 a 2014 jsou ohroženy.

Podle informací iDNES.cz z České pošty může jít až o 1,7 miliardy korun za minulé roky, nicméně částka může být i řádově nižší. Rozhoduje o ní totiž Český telekomunikační úřad, který podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka nárok snížil zhruba na 700 milionů korun.

Podle stanoviska Evropské komise není možné určit, kdo má do fondu přispívat, úprava se neslučuje s Rámcem EU pro státní podporu ve formě vyrovnávací platby za závazek veřejné služby a definice stropu příspěvku pro přispěvatele je příliš obecná.

Podle Ekonomického deníku z komunikace mezi Prahou a Bruselem vyplývá, že pokud bude ČR na podpoře trvat, zahájí Komise vyšetřování. To může trvat zhruba 1,5 roku. Během této doby by vláda nemohla schvalovat žádná další opatření pro podporu České pošty - například úhradu čistých nákladů od roku 2015 nebo platby za provoz Informačního systému datových schránek. V dokumentu, pod kterým je podepsáno i ministerstvo vnitra (zřizovatel ČP), se píše, že by to v krajním případě vedlo až k destabilizaci podniku.

Česko už před časem samo od plateb soukromníků do kompenzačního fondu vycouvalo a kompenzace převzalo na svá bedra. Nyní vymýšlí právní kličky, jak zákonem „vyřadit“ fond z provozu, zrušit jej totiž jednoduše nejde. Vláda by materiál, který se chce se situací vypořádat, měla dostat na stůl příští týden.

Paradoxní je, že s kompenzačním fondem nesouhlasila v principu ani Česká pošta. Ta zatím žádné prostředky od roku 2013, kdy fond vznikl, nedostala.

„Od začátku jsme říkali, že celý systém je neakceschopný, což se potvrdilo,“ řekl iDNES.cz Vitík. „Fyzicky jsme ještě nedostali ani korunu,“ dodal.