Brýle, laser, nebo kontaktní čočky?

  • 20
Polovina populace má potíže se špatným zrakem. Alespoň v Evropě a v Americe. Pro mnohé to kdysi znamenalo jediný, někdy nemilosrdný verdikt nevzhledné brýle. Doba se však změnila.

Brýle už dávno nejsou prostředkem, jak z hezkých slečen udělat ošklivá káčátka. Na scénu nastoupily nové materiály a úpravy ­ záhadně znějící pojmy jako titan, antireflex, index lomu či hydrofobní povrch jsou dnes denním chlebem očních optiků. Také půlstoletí staré kontaktní čočky přestaly být jen pro bohaté. A dokážou dříve nemožné. Změní barvu očí, umožní dobře vidět na dálku i na blízko nebo nepřetržitě (i v noci!) celý měsíc. Pryč jsou dva druhy roztoků a vyvařování v kastrůlku. To však není všechno. Dokonce se dějí i zázraky!

"Nejnovější technologie, operace laserem, dokáže oční vadu odstranit natrvalo," říká její zastánce, přednosta oční kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Pavel Kuchynka, a zároveň předseda České společnosti kataraktové a refrakční chirurgie. Kterou metodu tedy zvolit? Jak se v tak velké nabídce vyznat? Odpověď není jednoduchá. "Na prvním místě by vždy měly být brýle," myslí si velký fanda do kontaktních čoček, oční lékařka Renata Handlová. "Až potom kontaktní čočky a nakonec oční operace."

Začněme tedy brýlemi...

Kuchynka: Pravdou je, že jsou ze zdravotního hlediska jednoznačně nejbezpečnější. Neleží na oku jako kontaktní čočky, nedělá se při jejich aplikaci žádný chirurgický zákrok. Musíte si však kupovat stále nové, což se časem značně prodraží. To však platí i pro kontaktní čočky.

Jaké jsou výhody a nevýhody...

...brýlí

+

* Nejbezpečnější způsob, nevyvolává žádné zdravotní komplikace.
* Pro jakéhokoli uživatele, neexistuje věkové ani zdravotní omezení.
* Módní doplněk, lze měnit výraz obličeje.

-

* Může dojít k úrazu očí, pokud se rozbijí.
* Vzdálenost mezi okem a brýlovou čočkou někdy způsobuje zkreslení obrazu, horší periferní vidění.
* Drahé, je nutno pořizovat stále nové.
* Mohou vadit z profesních (sportovci) či estetických důvodů.
* Údržba může někdy obtěžovat (čistění, opravy...). ...

kontaktních čoček

+

* Nehrozí úraz oka, nemohou se rozbít.
* Obraz je příjemnější, periferní vidění dokonalé.
* Nezamlžují se.
* Neomezují ani ve výběru dalších brýlí.
* Lze jimi měnit barvu očí.

-

* Při nesprávném zacházení mohou vyvolat zdravotní problémy až poškození oka.
* Nelze používat vždy, existují zdravotní omezení (chronické záněty oka, alergie...).
* Nejsložitější údržba, je nezbytné dodržovat přísnou hygienu a pokyny při sterilizaci.
* Nákladné. Nutno kupovat nejen čočky, ale většinou i sterilizační roztoky. ...

laserové operace

+ * Vada je odstraněna natrvalo.
* Úraz oka nehrozí. Není se o co zranit.
* Oko vidí normálně.Vidění není ničím omezeno.
* Z finančního hlediska se nejvíce vyplatí, není třeba nic dalšího investovat.
* Neomezují při sportu, ve společnosti.
* Žádná údržba, oko je zdravé.
- * Jde o chirurgický zákrok, riziko případných zdravotních komplikací je nejvyšší.
* Není určena pro každého, vada musí být ustálená (operaci je možno provést pouze u dospělých), oči naprosto zdravé.
* Jednorázově nejdražší investice.


Handlová: Podle mého názoru při sečtení všech nákladů vyjdou brýle vždy levněji než kontaktní čočky. Výjimkou jsou šílenci jako já, kteří si je kupují každý druhý měsíc.

Jaké čočky jsou nejvhodnější?

Handlová: Rozhodně čočky s plánovanou výměnou neboli "vyhazovací", jak se jim lidově říká. Ideální je podle mého čtrnáctidenní až měsíční interval. Jednodenní čočky vyjdou relativně draho. Ty by měl spíše zvolit ten, kdo je používá zřídka, nárazově. Pokud by totiž například čtrnáctidenní čočky nosil občas, vždycky jen na několik dní, a pak je dal do pouzdra, mohou se na nich rozmnožit nežádoucí mikroorganismy.

Existují také čočky, které nemusím několik dní vyndávat vůbec.

Handlová: To je pravda. Existují speciální kontaktní čočky na silikonové bázi, navržené pro nepřetržité měsíční nošení. Ale doporučila bych to jedině v extrémních situacích, kdy nemůžete dodržet perfektní hygienu. Pokud si za takových okolností necháte čočku v oku, je menší nebezpečí infekce, než když s ní manipulujete. Ale obecně platí, že při dlouhodobém, permanentním nošení hrozí mnohem větší riziko vzniku infekce, vředů rohovky, plísní.

Jaké oční vady dokážou kontaktní čočky korigovat?

Handlová: Krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus. Při tupozrakosti jsou výhodnější než brýle. Čočky bych ale nebrala jako každodenní pomůcku, občas by je měl člověk vystřídat brýlemi. V poslední době se přechází k trendu čtyři dny brýle, tři dny kontaktní čočky, a tehdy jsou jednorázové čočky nejlepším řešením. Každodenní nošení kontaktních čoček bez občasného "odpočinutí" s brýlemi je pro oči určitým zdravotním rizikem.

Poměrně nedávnou novinkou jsou barevné čočky. Nemohou očím uškodit?

Handlová: Barevné kontaktní čočky mají úplně stejné vlastnosti jako normální čočky, oku nijak neškodí. Dobarvovací čočky, které tónují barvu duhovky, mohou zpočátku mírně narušit vnímání barev. U krycích čoček, které mění barvu očí, mohou nastat potíže například při řízení auta ve tmě.

Čočky nejsou jedinou metodou na vzestupu.

Kuchynka: Ano, je to tak. Nejrychleji se rozvíjejí oční operace laserem. Jsou vysoce bezpečné.

Kdy se s laserem začalo?

Kuchynka: V USA už v roce 1983. Dnes ve světě nejužívanější metoda LASIK se objevila v roce 1989, v Česku roku 1995. Laser je schopen bez problémů odstranit krátkozrakost do -9 dioptrií, dalekozrakost do +4 dioptrií.

Bolí to?

Kuchynka: Právě metoda LASIK bolí podstatně méně než starší metoda PRK. Druhý den můžete koukat bez obvazu.

Je operace riziková?

Kuchynka: Jako všechny chirurgické zákroky má i tento výkon svá rizika, ale jsou minimální, kolem jednoho procenta a méně.

Může se stát, že by člověk po operaci neviděl?

Kuchynka: To jsem nikdy nezažil. Pro dobrý výsledek je ale nezbytné, aby zákrok provedl zkušený chirurg na špičkovém zařízení.

Jak řešíte problémy se zrakem?

Brýle 55,0%
Kontaktní čočky 38,4%
Laserová operace 6,6%

Pramen: anketa iDnes mezi 883 dotazovanými

Otázka na závěr. Jaká metoda je pro koho vhodná?

Kuchynka: U laseru záleží na věku, na ustálenosti vady, na síle rohovky. Pokud jde o brýle či kontaktní čočky, je to na každém. Běžné čočky mohou mít i malé děti.

Handlová: No, u dětí bych je ale užívala jen občas, rozhodně ne trvale. A chci ještě připomenout: vždy je nutné, aby oči prohlédl oční lékař. Velká část uživatelů kontaktních čoček patří mezi zdravotní kaskadéry, kteří na kontroly k očnímu lékaři nikdy nechodí.

Užitečné adresy:

  • www.bryle.cz ­ stránky, na nichž najdete informace o brýlových obrubách a čočkách, přehled a vysvětlení očních vad, online poradnu a možnost vyhledání oční optiky
  • www.kontaktnicocky.cz ­ specializovaný server poskytuje všechny informace o kontaktních čočkách včetně přehledu značek, poradny, odpovědí na nejčastější dotazy atd.
  • www.ocnioptika.cz ­ informační server o očích a oční optice; obsahuje články a texty spojené s očními vadami, diskusní klub, řadu odkazů
  • www.cks.cz ­ internetová adresa České kontaktologické společnosti; nabízí odkazy na další zajímavé stránky o čočkách
  • www.scoo.cz ­ stránky Společenstva českých optiků a optometristů určené především pro odborníky

Tip testu

Ideálním způsobem, jak si vybrat brýle, je počítačový program. Zvláště pokud trpíte krátkozrakostí, to znamená, že vidíte špatně na dálku, a je pro vás obtížné si je vybrat, neboť se v obroučkách bez dioptrických čoček nevidíte. Zkuste si proto najít oční optiku, v níž výběr brýlí na počítači nabízejí.