Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bude exekuce kvůli manželovi míň bolet?

  • 194
Od loňska je možné zabavit majetek ze společného jmění manželů i kvůli dluhům z doby před uzavřením sňatku. Teď se řeší, jestli druhému z partnerů zbude aspoň plat a půlka peněz na účtě.

Stávající úprava exekucí na majetek manželů se musí přepracovat. Nejasnosti v praxi vedou například k větší rozvodovosti. Tvrdí to analýza ministerstva spravedlnosti, kterou má MF DNES k dispozici. Na stole leží několik návrhů, jak nejasnosti ohledně zabavování majetku manželů dlužníků vyřešit. Ale i proti nim se ozývají protesty.

Manželství dřív někteří dlužníci zneužívali k ukrývání se před exekutory – své peníze schovávali na účty partnerů, což zase poškozovalo věřitele, kteří se k penězům často nedostali.

Od roku 2013 však mohl exekutor sáhnout i na účet či příjem manžela nedlužníka. Vycházelo se z předpokladu, že příjmy, tedy mzdy i peníze na bankovních účtech, manželů byly v době trvání svazku společné. A tedy majetkem obou manželů, tudíž i dlužníka.

Počítají se i dluhy z doby před uzavřením sňatku

Loni se pravidla dál zpřísnila, nový občanský zákoník a související legislativa totiž zavedly možnost zabavit majetek ve společném jmění manželů i kvůli dluhům, které jednomu z partnerů vznikly před uzavřením manželství. Situace se však komplikovala.

„Je důležité si pokaždé uvědomit, kdy dluh vznikl – jestli za účinnosti staré, nebo nové právní úpravy, a dále zda bylo exekuční řízení zahájeno před, nebo po roce 2014,“ upozorňuje advokát z portálu poradnaveritele. cz Tomáš Chalupa.

Společné jmění manželů

Patří do něj:

  • vše, co během manželství nabyl jeden z manželů či oba společně
  • zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů
  • podíl manžela v obchodní společnosti nebo družstvu, pokud se společníkem nebo členem stal během svazku (s výjimkou situací, kdy svůj podíl nabyl třeba darováním nebo dědictvím, viz níže)
  • dluhy po uzavření sňatku
  • plat a zisky z pracovní a jiné výdělečné činnosti kteréhokoli z manželů

Nepatří do něj:

  • věci sloužící osobní potřebě
  • dary či dědictví jednoho z manželů (pokud dárce nebo závěť neříká něco jiného)
  • náhrada nemajetkové újmy jednoho z manželů
  • náhrada za poškození, zničení nebo ztrátu výhradního majetku jednoho z manželů
  • dluhy, které vznikly po uzavření sňatku a které se týkají majetku náležejícího výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu přesahujícím zisk z tohoto majetku
  • dluhy, které vznikly během manželství bez souhlasu druhého partnera, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny

Pramen: občanský zákoník

Pokud dluh vznikl po 1. 1. 2014, může druhý manžel vůči věřiteli projevit nesouhlas. „Čímž vyloučí svoji odpovědnost za dluh vzniklý za trvání manželství,“ upřesnil Ondřej Mareš z uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce.

V Poslanecké sněmovně v tuto chvíli leží návrh ministerstva spravedlnosti, který by měl do problematiky vnést trochu světla.

Soud a exekutor si například nově budou muset v seznamu od loňska vedeném notářskou komorou zjistit, jestli si manželé neupravili rozsah svého společného jmění. „Za rok 2014 bylo zaevidováno v seznamu asi 200 listin, za letošek evidujeme asi 16 listin,“ upřesnil Miroslav Zapletal z notářské komory. Pokud soudy takovou smlouvu najdou, musí k ní přihlédnout.

Dosud to tak není. Věřitelé se mohou bránit, že o existenci smlouvy mezi manželi nevěděli, a že ji tedy odmítají. Druhý z manželů tak musí podat tzv. vylučovací žalobu a v ní svou část majetku hájit.

Toto opatření však ulehčí život jen manželům se závazkem, který vznikl po uzavření dohody o společném jmění. S uznáním dohody uzavřené až po vzniku dluhů bude muset souhlasit věřitel.

Pokud návrh ministerstva spravedlnosti v parlamentu projde, exekutor také bude moci z účtu druhého manžela zabavit jen polovinu částky, která na něm leží. Na mzdu nebude moct sáhnout vůbec. Jiný, poslanecký návrh požaduje, aby nebylo možné postihnout ani mzdu, ani účet druhého manžela.

Úleva dlužníkům, komplikace pro věřitele

S vyčleněním mzdy a účtu druhého manžela z majetku, který se dá zabavit, mají problém věřitelé. Zúží se jim totiž prostor, jak své pohledávky vymoci.

Například Česká asociace věřitelů (ČAV) tvrdí, že oba návrhy jsou v rozporu s občanským zákoníkem, když nerespektují pravidlo, že závazky, které tvoří společné jmění manželů, plní oba manželé společně a nerozdílně.

Asociace upozorňuje, že se to může obrátit i proti samotným dlužníkům a jejich manželům, které mají návrhy chránit. Místo zabavování peněz na účtech budou muset exekutoři prodávat movité a nemovité věci. „Což bude pro povinné nejen nepříjemnější, ale i dražší,“ varuje prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk.