Platba mobilem s NFC

Platba mobilem s NFC | foto: MasterCard

V placení přichází doba bezkontaktní. Hotovost však jen tak nevymizí

  • 41
Karty, nálepky, telefony či náramky s čipem, který umí zaplatit jen přiblížením k terminálu. Bezkontaktní placení je na obrovském vzestupu. Ještě před pár lety byly platby mobilem tak trochu sci-fi. Dnes jsou dostupné čím dál více lidem. Příští rok se v Česku objeví i bezkontaktní náramky.

Česko má největší podíl bezkontaktních transakcí u obchodníků v Evropě (77 %), a proto je ideálním místem pro placení takzvanými NFC (Near field communication) technologiemi. Jaká jsou specifika jednotlivých způsobů bezkontaktního placení?

Bezkontaktní platební karta

Bezkontaktní platba

Zákazníky na bezkontaktní technologii láká hlavně jednoduchost a rychlost. „Platba bezkontaktní kartou trvá v průměru pět sekund. Klasickou kartou nebo hotovostí až šestkrát déle, tedy téměř půl minuty. Na jednom placení tak ztratíme přibližně 25 sekund času, za rok již pak čtyři hodiny, za celý život až 11 dní,“ vypočítal ředitel depozitních produktů Equa bank Tomáš Veselý.

U částek do pětistovky není třeba zadávat PIN a kartou se tak platí i položky za řádově desetikoruny.

Bezkontaktní nálepka

Bezkontaktní nálepku si lidé velmi často nalepují na mobil.

Lze ji nalepit kamkoliv. Platba se provede přiložením nálepky k bezkontaktnímu terminálu. Stejně jako u klasických bezkontaktních karet se do 500 Kč nezadává PIN. Existuje debetní i kreditní varianta. U první varianty její držitel utrácí své peníze, ve druhém případě peníze půjčené.

Samolepky se ale na rozdíl od bezkontaktních karet moc neujaly. Mají sloužit hlavně k tomu, aby lidi naučily platit za použití telefonu, a tak připravily cestu pro nástup bezkontaktních technologií instalovaných rovnou v mobilu. Nálepky si jejich uživatelé často lepí právě na mobil, a tím se naučí mávat před bezkontaktním terminálem mobilem místo karty. Pro banky pak bude snazší platby v mobilu u klientů prosadit.

Mobilní telefon

Platba mobilem s NFC

Jako první tyto platby v Česku nabídla v roce 2013 GE Money Bank, dnes Moneta, a to díky speciální NFC SIM kartě. „Technologie od té doby pokročily a tak již službu v původní podobě novým klientům nenabízíme,“ uvedla mluvčí banky Lucie Policarová. Dnes totiž není třeba mít v mobilu nějakou kartu fyzicky, využívá se tzv. virtualizace.

Platit mobilem dnes mohou klienti ČSOB. Aplikace podporuje stávající karty MasterCard i VISA, není třeba žádat o novou platební kartu, ani speciální SIM kartu. Stačí si aplikaci zdarma stáhnout, službu si aktivovat pomocí kódu vygenerovaného v internetovém bankovnictví. Poté se do aplikace automaticky nahrají všechny klientovy karty – debetní i kreditní. Pro platbu stačí v aplikaci stisknout tlačítko „Zaplatit“, zadat PIN a přiložit mobilní telefon k terminálu, a to i bez připojení na mobilní data či wi-fi. Karty nejsou fyzicky v mobilu, nelze je tedy ukradnout. Jsou chráněny PINem aplikace a také zámkem displeje mobilního telefonu, pokud ho uživatel používá. Na rozdíl od karty nebo nálepky je možné chránit PINem všechny platby, i ty do 500 korun.

Podle mluvčí banky Pavly Hávové se funkce této služby do konce roku rozšíří. „S aplikací v mobilu půjde platit na internetu, spravovat nastavení karet či sledovat transakční historii. Do svého mobilu si uživatelé budou moci nahrát věrnostní karty, účtenky nebo využívat sdílené nákupní seznamy,“ konkretizuje mluvčí ČSOB.

Platit mobilem budou moct i klienti Komerční banky, kteří mají kartu VISA. Podle vyjádření banky „již brzy“. Mobilní platby má v hledáčku také mBank. „Bude záležet na tom, jaké budou podmínky nastavené Applem a Googlem pro Apple pay a Android pay pro náš region,“ konstatoval mluvčí mBank Pavel Vlček.

Nového řešení by se měli dočkat i zákazníci České spořitelny, zatím ale není jasné, jak bude vypadat. „S platbami prostřednictvím mobilních telefonů nechceme dělat krok zpět, proto aktuálně hledáme řešení, které se svou jednoduchostí kartě vyrovná nebo ji překoná a navíc nabídne klientovi smysluplné služby spojené s NFC platbou, které ho budou bavit a budou mu přinášet užitek. Zvažujeme, zdali NFC placení bude součástí aplikace mobilního bankovnictví, nebo půjde o samostatnou aplikaci. Obě varianty jsou možné a my vybereme tu, která bude našim klientům dávat smysl. Zároveň chceme, aby naše NFC platby fungovaly pro Visu i MasterCard,“ vysvětluje Václav Adamec, šéf útvaru Platby a portfolio karet České spořitelny.

Ostatní banky po platbách mobilem pokukují. Vzhledem k nákladnosti jejich zavedení a dosud relativně nízké rozšířenosti telefonů, které takové platby umožňují, ale zatím vyčkávají. Bezkontaktní technologii v sobě dnes podle odhadů má asi třetina ze všech u nás prodaných smartphonů. Tedy zhruba půl milionu až 600 tisíc telefonů.

Mobilní platby se podle bank budou dále zjednodušovat a zpříjemňovat. „Jdete s telefonem po ulici, uvidíte billboard s nabídkou akčních letenek, načtete QR kód, zaplatíte, do e-mailu vám přijde letenka k vytištění. Sbalíte se a o tři hodiny později jste třeba v Paříži. Žádné fronty, žádné čekání, žádná hotovost,“ popisuje mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Dalším trendem pro placení mezi lidmi se pravděpodobně stanou P2P (peer-to-peer) okamžité platby, tedy přímé platby mezi dvěma lidmi prostřednictvím jejich chytrých mobilních telefonů. Ty lze provést i bez znalosti čísla účtu protistrany (psali jsme zde).

Wearables (chytré hodinky, náramky apod.)

Bezkontaktní platba hodinkami

Platební čipy voperované do těla zůstanou nějaký čas ještě námětem pro sci-fi filmy. Reálný svět půjde spíš cestou čipů v tzv. „wearables”, tedy nositelných zařízeních, jako jsou například chytré hodinky nebo náramky.

Silikonový platební náramek ve třech barvách se příští rok u nás chystá představit platforma Twisto. „Rádi bychom zajistili, aby i sportovci, běžci či plavci, mohli při sportu mít u sebe naši platební metodu, tedy „peněženku“,“ vysvětluje investor projektu a spolumajitel poradenské firmy Partners Petr Borkovec.

Ve hře jsou ale i jiná chytrá elektronická zařízení. „Jestli za pár let skutečně naše auto samo zaplatí za benzín, naše myčka si sama objedná a zaplatí tablety a jestli to opravdu budou masově rozšířené služby pro každého běžného klienta - to se necháme překvapit,“ říká Václav Adamec z České spořitelny.

Hotovost

Platba fyzickými penězi

„Keš“ ještě nějakou dobu nevymizí, jakkoli firmy zainteresované na elektronickém placení hotovost haní. „Pokud se tedy neobjeví nějaký zásadní důvod jako například extrémně nevýhodná finanční nákladnost hotovosti nebo regulatorní opatření,“ podotýká Marek Pechlát, manažer transakčního bankovnictví Komerční banky.

Doba, ve které budeme platit jen elektronickými penězi, je tak stále velmi vzdálená. Rozhodně to nebude v následujících deseti letech. Stále existují lidé, kteří z různých důvodů placení v bankovkách a mincích preferují. Často to jsou lidé starší, kteří nemají platební kartu, jsou zvyklí platit v hotovosti a nic na tom měnit nechtějí.

„S nárůstem míst, kde se dá platit kartou a s rozvojem bezkontaktních karet, nálepek a plateb mobilem však postupně dojde ke změně poměru hotovostních a bezhotovostních plateb ve prospěch těch druhých jmenovaných,“ míní Václav Adamec.