Policie při protestech zadržela jednoho demonstranta.

Policie při protestech zadržela jednoho demonstranta. | foto: Reuters

Protesty Bulharů proti ČEZ sílí, po nátlaku odstoupil i ministr financí

  • 164
I v pondělí pokračovaly masivní protesty Bulharů proti vysokým účtům za energie, které jim posílají spolu s rakouskou EVN i české firmy ČEZ a Energo-Pro. Policie při demonstracích zatkla jednoho člověka. Po nátlaku ze své funkce odstoupil i ministr financí Simeon Ďankov, demonstrující však požadují odstoupení celé vlády.

Policisté hlídali budovu parlamentu v hlavním městě Sofii, u kterého se opět shromáždily davy lidí na neočekávané demonstraci. Demonstrující požadovali odchod vlády premiéra Bojko Borisova. "Ďankov je pryč, na řadě je Borisov," skandoval dav. Demonstranti také zablokovali několik sofijských ulic.

Jeden z demonstrantů byl zadržen a podle serveru 24chasa.bg to mezi protestujícími vyvolalo pohoršení a bojovnost.

Protestující v Sofii se stále ještě pohybují po velkých bulvárech, které jsou uzavřené. Cestu k centrále společnosti ČEZ pro jistotu zablokovaly bezpečnostní složky.

Doprava je zablokovaná a na velkých dopravních tazích stojí vozy městské hromadné dopravy. Demonstranti za sebou nechávají povalené popelnice a po policistech házejí plastové lahve a odpadkové koše. Z davu vylétávají i petardy a rachejtle.

V pondělí odpoledne v Sofii také demonstrovali pálením vlajky EU stoupenci krajně pravicového hnutí Ataka. "Bulhaři nejsou žádní druhořadí lidé," řekl Kiril Gumnerov, nezávislý poslanec a bývalý člen Ataky.

Ve Varně na večerní protesty dorazilo na pět tisíc lidí, v Burgasu jich bylo 500. Do středobulharského Dimitrovgradu přišly dva tisíce lidí. V centrálním Bulharsku v malém městě Kazanlak demonstranti pálili vlajky vládní strany GERB. V Plovdivu, kde v noci na pondělí shořel po zřejmě úmyslně založeném požáru další vůz distributorské společnosti, se sešlo kolem 500 lidí.

O víkendu podle bulharských médií lidé protestovali v 35 bulharských městech a přišlo jich více jak sto tisíc. Zahraniční média uvádějí "jen" desetitisíce demonstrantů.

Úřady kontrolují i ČEZ, hrozí i odebráním licence

Ceny elektřiny v Bulharsku jsou podle nejnovějších údajů Evropského energetického portálu (EEP) nejnižší v celé Evropské unii. Problémem jsou však velmi nízké platy Bulharů, platby za energie činí často vysokou položku rodinného rozpočtu.

Ceny elektřiny v Evropě

Cena v eurech za kWh

Dánsko - 0,30217
Německo - 0,25983
Maďarsko - 0,16157
Česko - 0,14870
Řecko- 0,13294
Rumunsko - 0,10721 
Bulharsko - 0,08406

Celková cena zahrnuje cenu za silovou elektřinu, distribuci energie ke koncovému uživateli, administrativní poplatky a daň.

Zdroj: Energy.eu

Bulharské úřady zahájily kontrolu v tamní distribuční společnosti vlastněné Skupinou ČEZ (více o kontrolách čtěte zde). Pokud najdou pochybení v její činnosti, mohou jí odebrat licenci, napsal v pondělí večer server Novinite.

"Pokud se ukáže, že se distribuční společnost provinila (proti licenčním podmínkám), bude zahájeno řízení o odebrání její licence," uvedl ministr hospodářství a energetiky Deljan Dobrev. Zároveň ale vyloučil, že by vláda přistoupila ke znárodnění distribučních společností. Řekl, že znárodnění požadované demonstranty nepřipadá vůbec v úvahu. ČEZ může být pouze zbaven licence, a to leda kvůli pádným důkazům. Upozornil, že by to ale energie nezlevnilo.

Dobrev také uvedl, že požadavek demonstrantů zveřejnit distributorské smlouvy je opodstatněný a chce vystavit online všechny smlouvy, které nejsou dosud dostupné.

ČEZ, který už v lednu přišel o licenci na distribuci elektřiny v Albánii, ale odmítá, že by se dopustil nějakého pochybení, a kritizuje politizaci celého problému.

Podle ministra Dobreva by se o zahájení procesu odebrání licence ČEZ mělo rozhodnout v nejbližších dnech. V distribučních firmách Energo-Pro a EVN začala kontrola až v pondělí a o možném odebrání licence by se rozhodovalo až za 20 dní. Samotný proces odebrání licence by podle Dobreva trval zhruba měsíc.

,