Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ. | foto: iDNES.cz

ČEZ a Energo-Pro zneužily postavení na trhu, řekl bulharský úřad

  • 14
Bulharský antimonopolní úřad obvinil české energetické společnosti ČEZ, Energo-Pro a rakouskou společnost EVN ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Firmy podle něj svým zákazníkům stanovily abnormální ceny. Společnosti se mohou odvolat.

Všechny tři společnosti podle bulharského regulátora poskytovatelům televizních, telefonických služeb a internetu stanovily nesmyslně vysoké ceny za přístup ke svým rozvodným sítím, uvedl úřad podle agentury Reuters s tím, že firmy údajně porušily bulharská pravidla pro ochranu hospodářské soutěže.

ČEZ obvinění odmítá

Na odvolání mají firmy jeden měsíc, poté Komise na ochranu hospodářské soutěže (KZK) rozhodne o pokutách. "Zatím jsme žádné oficiální rozhodnutí neobdrželi, nicméně obvinění, které se objevilo v médiích, jednoznačně odmítáme," řekla iDNES.cz mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. 

Ceny za přístup k rozvodným sítím stanovil podle ní nezávislý certifikovaný ocenitel a jsou výrazně nižší než v jiných státech, ve kterých je využití sloupů k těmto účelům povoleno. "Mimo to je pouze na rozhodnutí majitele energetické infrastruktury, zda sloupy využije i k jiným účelům než k přenosu elektřiny," dodala mluvčí ČEZ.

Trojicí zahraničních distributorů energie se již zabývá bulharský energetický regulátor DKEVR, který kvůli sporu o zaplacení údajného dluhu distributorů zahájil jednání o případném odebrání prodejních licencí. Vynesení verdiktu v pondělí podruhé odložil. Podle bulharského serveru novinite.com ale oznámil, že konečné slovo v této kauze vyřkne "v příštích několika dnech".

Bulharsko říká, že politika za sporem není, ČEZ o tom pochybuje

K situaci ohledně ČEZ se v pondělí vyjádřil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který v Bruselu jednal se svým bulharským kolegou. Schůzka byla reakcí na informace o tom, že by k odebrání licence mohlo dojít těsně před blížícími se volbami do Evropského parlamentu. Český ministr uvedl, že by považoval za nešťastné, kdyby se kauza politizovala. Bulharský kolega ho prý ale ujistil, že se tak nestane.

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš mezitím na tiskové konferenci uvedl, že ČEZ o licenci na prodej elektřiny v Bulharsku nepřijde. Připomněl, že jádrem problému je spor s bulharskou státní energetickou společností NEK. Obě firmy si totiž vzájemně neplatí, dluží si stejnou částku.

Podle Beneše je spor čistě politický a situace se výrazně uklidní po evropských volbách. ČEZ neprovedl nic takového, aby měl o licenci přijít. "Pokud by se to stalo, považovali bychom to za příkoří v rozporu s mezinárodními pravidly a samozřejmě bychom se bránili jak u bulharských soudů, tak u Evropské komise," dodal Beneš

Loni v listopadu bulharský regulační úřad odebrání licence prodejní a distribuční společnosti ČEZ zamítl. Tehdy šlo o reakci na dlouhý a bouřlivý spor, který vypukl už na začátku loňského roku, kdy se ČEZ, Energo-Pro a rakouská EVN, které v Bulharsku zajišťují distribuci elektrické energie, staly terčem protestů Bulharů kvůli nepřiměřeně vysokým fakturám (více o protestech se dočtete zde).

,