Padající index DAX na tabuli německé burzy ve Frankfurtu (5. srpna 2011) | foto: Ralph Orlowski, Reuters

Burzami ve světě i v Praze otřásá strach z nové ekonomické krize

  • 1467
Burzy v USA, Evropě i Asii hlásí výrazné ztráty. Investoři se zbavují akcií v obavách z příchodu další ekonomické krize. Přes tři procenta ztrácí také pražská burza. Panika na burzách se zvedala už ve čtvrtek, když investoři na Wall Street zahájili největší výprodeje od hluboké finanční krize v roce 2008.

Prodeje na burzách naznačují, že se trhy bojí příchodu další recese a prohlubování krize v eurozóně. Velké otřesy na burzách provázely i začátek bankovní krize v roce 2008, kdy však burzy padaly ještě více. V srpnu 2008 se pražská burza během dne propadala o 15 procent. (čtěte Světovými trhy se šíří panika)

Téměř všechny hlavní akcie v Praze mají jednociferné ztráty. Burza ale musela po deváté hodině zastavit obchodování s akciemi AAA, které ztrácely 26 procent, o 11 procent padaly i akcie CETV. Pražská burza po otevření klesla na dvouleté minimum.

Situaci projednají hlavy států

Situace na finančních trzích už znepokojila hlavy některých zemí. Na společné schůzce chtějí situaci řešit francouzský prezident Nicolas Sarkozy s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a španělským premiérem Josém Zapaterem.

Poslední týden na pražské burze.

Kromě akcií se propadají také světové komodity. Evropské akciové futures prohloubily ztráty na 3 procenta, dále zlevňovala také ropa. Americká ropa WTI tento týden spadla o deset procent kvůli strachu z poklesu světové poptávky, severomořská ropa Brent, která je pro Evropu důležitější, v pátek stagnovala, den předtím ale zlevnila o více než pět procent.

Šance na návrat krize je vysoká

"Vypadá to, že ekonomika USA spěje k dvojité recesi," uvedl pro agenturu Reuters analytik Monty Guild ze společnosti Guild Investment Management. Rizika příchodu nové krize narůstají s negativními zprávami z ekonomiky, které trh zaplavují už tři měsíce a zdaleka neohrožují jen Spojené státy.

"Situace se stává poměrně vážnou. Finanční trhy si uvědomily, že svět čelí hrozbě další recese, a tentokrát se ví, že vlády ani centrální banky nemají prakticky žádné nástroje, jak tomu zabránit. V roce 2008 a 2009 na to mohly nějak reagovat, poskytnout fiskální stimuly nebo úrokové sazby, ale teď už je tento arzenál vyčerpaný," tvrdí hlavní ekonom Patria Finance David Marek. 

Šanci na návrat krize odhadl na 50 procent. Mezi ekonomy není sám, kdo vidí tak vysokou šanci na příchod nové recese. Ta by nebyla tak silná, trvala by však déle.

Burzy ve světě se většinou propadají o dvě až čtyři procenta, některé ale víc. Hlavní index burzy na Tchaj-wanu odepsal 5,6 procenta, rakouská burza přišla dokonce o sedm procent.

MAPA: Situace na finančních trzích 5. 8. 2011

Americké akciové indexy ve čtvrtek výrazně oslabovaly a investoři na Wall Street rozpoutali největší prodeje od roku 2008. Index S&P 500 ztratil 4,78 % a index Nasdaq 5,08 %. Paniku na trzích zřejmě trochu zmírní pozitivní statistiky k červencové nezaměstnanosti ve Spojených státech. Míra nezaměstnanosti tam klesla o jednu desetinu na 9,1 procenta, v USA vzniklo za měsíc 117 tisíc pracovních míst, což je nečekaně hodně.

V poslední době se seběhlo několik událostí, které zhoršení stavu globální ekonomiky nahrávají. Na jedné straně se zhoršily problémy eurozóny. Předlužená Itálie a Španělsko si půjčují za velmi vysoké úroky a nedůvěra v tyto země roste, na jejich záchranu by přitom Evropa nejspíš neměla peníze.

Na druhé straně kvílí výstražná siréna ze zámoří, v USA se sice podařilo vyjednat zvýšení stropu pro zadlužení, což bylo podmínkou pro odvrácení krachu, ale trhy to stejně neuklidnilo. Přispěly k tomu i špatné statistiky z USA - například pokles spotřeby domácností a pomalý růst ekonomiky.

Reakce trhů zaskočila i politiky EU. Eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn na mimořádné tiskové konferenci neskrýval překvapení a ujišťoval, že experti v Evropské komisi horlivě pracují na doladění pravidel, kterými se řídí záchranné fondy. Nově by měly jít také kupovat dluhopisy na sekundárním trhu, tedy na burzách. Od schválení si Rehn slibuje uklidnění trhů.