Burzy padají kvůli obavám z války

Akcie klesají, dolar oslabuje, ropa zdražuje. Taková byla reakce finančního světa na hrozbu vojenské operace. Evropské akcie v pátek spadly o pět procent a dolar opět výrazně oslabil. Ropa znovu zdražila skoro na třicet dolarů za barel. Obchodníci na světových burzách tak zakončili tragický týden, který přinesl smrt stovkám až tisícům jejich newyorských kolegů.

Strach z krvavé odvety a z rozsáhlého válečného konfliktu na Blízkém východě je před víkendem přiměl k dalším výprodejům. Napětí se podepsalo i na pražské burze, která za celý týden ztratila skoro osm procent.

"Evropa má strach. Objevují se zprávy o aktivitě na amerických vojenských základnách, Taliban vyhrožuje. Nikdo si netroufá nic koupit," prohlásil v pátek odpoledne makléř Bohumil Pavlica z Patria Finance. Nejsilnější ztráta postihla akcie Českých Radiokomunikací, jejichž cena klesla o drtivých 12,9 procenta na 253 korun.

DÁLE ČTĚTE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

čtvrteční on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ

Index PX 50 se propadl o výrazných 3,73 procenta. Nervozita se vystupňovala odpoledne poté, co nejvyšší duchovní představitelé hnutí Taliban pohrozili mstou v případě útoku ze strany Spojených států a při modlitbách vyzvali ke sjednocení muslimů na celém světě.

Tyto výhrůžky, kombinované se zprávami o přípravě Američanů na vojenskou operaci, srazily dolar na tříměsíční minimum vůči japonskému jenu. Ještě výrazněji zareagovala cena ropy, která vylétla o jeden a čtvrt dolaru na 29,64 dolaru za barel.

K napětí přispěly zprávy o tom, že americká armáda sháněla tankery pro přepravu paliva na základny v Indickém oceánu.

Velké výkyvy na finančních trzích ustaly pouze v poledne, kdy si makléři ve všech finančních metropolích připomněli tříminutovou pietou zesnulé kolegy, kteří v úterý zahynuli v ruinách Světového obchodního centra.

Hráči na akciových trzích s výjimkou Tokia prodávali a připravovali se tak na možné zhroucení cen na Wall Streetu, kde se po víkendu má začít obchodovat poprvé od úterní tragédie. Další pokles utrpěly letečtí dopravci: akcie British Airways se zřítily o 19 procent, Aliatalia ztratila osm procent.

S většími obchody se však čeká, až newyorská burza po víkendu obnoví provoz a udá tón. "Nikdo si nechce s ničím hrát, dokud znovu nebude fungovat největší trh," uvedl viceprezident londýnské společnosti Canaccord Capital Peter Chandler.

"Je to hrozné, nikdo ze strachu z vojenské akce nechce otevřít obchodní pozici přes víkend," postěžoval si další z evropských akciových makléřů. Burzovní hráči si nejsou jisti, jak se Wall Street může v pondělí zachovat.

Někteří vědí, že investoři by se mohli chovat jako patrioti a po otevření trh podpořit, i když dlouhodobě se kvůli přetrvávající hrozbě recese očekává spíše pokles. "Může to vydržet 48 hodin, ale pak se znovu vynoří vidina slabé ekonomiky," uvedl pro agenturu Reuters jiný obchodník.

Začaly se také stále častěji objevovat obavy z toho, že světová ekonomika upadne do recese. Například analytici Deutsche Bank James Barty a Bernd Meyer předpověděli, že teroristický útok na Spojené státy se zřejmě stane spouštěcím mechanismem vedoucím k recesi americké ekonomiky.

Vliv recese přitom podle Deutsche Bank bude znát i v ostatních částech světa.
Poněkud mírnější byla francouzská banka BNP Paribas, která uvedla, že útok posune oživení americké ekonomiky ze čtvrtého čtvrtletí letošního roku až na první čtvrtletí roku příštího.

Poněkud mírnější pohled na věc má mezinárodní ratingová agentura Standard's and Poor's. Ta očekává, že americká ekonomika překoná teroristické útoky pouze krátkodobou a mírnou recesí. Útok na New York a Washington americkou ekonomiku nezastaví a nezpůsobí ani kolaps amerických finančních trhů, uvedla ve své zprávě.