Bush podepsal, škrtání daní začíná

Americký prezident George Bush stvrdil svým podpisem snížení daní o 1,35 bilionu dolarů v příštích jedenácti letech. Při slavnostním ceremoniálu ve Východním pokoji Bílého domu uvedl v život zákon, kterým budou provedeny největší daňové škrty od dob první vlády Ronalda Regana.

Už jen formalitou se stal Bushův podpis pod zákonem, který byl jedním z hlavních pilířů jeho volebního programu. Úsporou až 600 dolarů v každé domácnosti už v letošním roce chce Bush nalít do žil největší světové ekonomiky novou sílu.

"Daňová úleva je na cestě. Dnešek je velkým dnem pro Ameriku. Je to první velký úspěch nové éry, éry stabilní kooperace," prohlásil Bush. Dodal, že to, co bylo před rokem považováno za politické bláznovství, se stalo realitou.

Před měsícem se Bushovým republikánům podařilo přimět obě komory kongresu k ratifikaci navrženého zákona. Oproti původnímu plánu ale musel prezident něco slevit. Zpočátku snížení daní dokonce o 1,6 bilionu dolarů během deseti let.

Zákonodárci tento předvolební plán snížili, a tak podle výsledné dohody nakonec daně klesnou o 1,25 bilionu mezi lety 2002 a 2011 a zbývajících sto miliard přijde okamžitě jako ekonomický stimul ještě letos.

Vládní administrativě nahrál těžký útlum ekonomiky USA. Její rozhodnutí vítají - na rozdíl od mnohých demokratů - ekonomičtí odborníci. "Posílá tím tolik peněz do ekonomiky, že to bude vidět," chválí vládu ekonom banky JP Morgan James Glassman.

Analytici odhadují, že do července příštího roku posílí daňové škrty růst hrubého domácího produktu zhruba o půl procenta.

Vládě ještě zbývá pojistit daňové úlevy i do budoucna. Platnost právě podepsaného balíku totiž končí v roce 2010. A demokraté si už dnes dělají zálusk na jeho revizi.