Bush se slitoval nad Kalifornií

Nový americký prezident George Bush v úterý večer prostřednictvím své administrativy zasáhl do řešení energetické krize, která postihla Kalifornii. Jeho úřad se dohodl s tamním guvernérem Grayem Davisem, že Bush ponechá v platnosti nařízení svého předchůdce Billa Clintona. Podle něj mají energetické firmy nadále prodávat svoji produkci zadluženým rozvodným společnostem v Kalifornii. Bush varoval, že tento krok je první a poslední pomocí, kterou od něj může nejbohatší stát unie požadovat.

Minulý týden se Kalifornie ocitala střídavě ve tmě, protože nezávislý provozovatel sítě ISO byl nucen přistoupit ke střídavým odstávkám dodávek, aby tak přetíženému systému odlehčil.

Zadlužené distribuční firmy musí platit stále více poplatků svým partnerům a dostávají se tak do neřešitelné situace, protože vyšší náklady na provoz nemohou přenést na maloodběratele. Zákon totiž domácnosti chrání až do roku 2002.

"Nutnost postavit v Kalifornii více generátorů elektřiny musí být nalezena ve skutečném řešení," dodal Abraham s tím, že je nutné přehodnotit i zákony o deregulaci a obnovit finanční zdraví energetických společností v Kalifornii. Energetické společnosti působící mimo Kalifornii musejí dodávat jak elektřinu, tak zemní plyn, a to po dobu dalších dvou týdnů.

Ministr energetiky Spencer Abraham jako bývalý senátor za stát Michigan schválil, aby se pokračovalo v sérii přechodných opatření, která s cílem pomoci Kalifornii zavedla Clintonova administrativa.

"Všem zúčastněným silně doporučuji, aby začali jednat okamžitě," nechal se slyšet Abraham a přímo tak dal najevo, že 7. únor je posledním dnem, kdy se bude Kalifornie moci spolehnout na ochranou ruku federální vlády.

Představitelé státu Kalifornie uvedli, že schválená pomoc je pro zachování funkčnosti energetické soustavy naprosto nezbytná, neboť dvě největší energetické společnosti v nejbohatším státě USA nyní balancují na pokraji krachu.

Guvernér Gray Davis je s pomocí federální vlády sice spokojen, je si však vědom, že Bush nynější krizi energetického sektoru Kalifornie považuje za vnitřní problém tohoto státu. Je tedy na jeho zákonodárcích, aby krizi řešili, nikoliv na federální vládě.