Byty na splátky zdraží, úroky z hypoték rostou

  • 34
Déle než tři roky v Česku platilo, že úroky z hypoték šly nepřetržitě dolů. Koupit si vlastní byt či dům na splátky bylo měsíc od měsíce jednodušší a půjčka na bydlení přestala být výsadou nejbohatších vrstev. Tento trend se na podzim obrátil a splátky hypoték začaly růst.

Lidé, kteří šli v říjnu podepsat do banky hypoteční úvěr, dostali poprvé po dlouhé době v průměru vyšší úrok, než jaký banky nabízely o měsíc předtím. Vyplynulo to z průzkumu, který mezi bankami provedlo Fincentrum.

Jak se vyvíjí Fincentrum HYPOINDEX - zde

Splátky milionové hypotéky proti září zdražily o 500 korun ročně. "Celková průměrná úroková sazba na trhu bude mít tendenci dále růst," potvrdil šéf hypotečního úseku České spořitelny Kamil Kosman.

Splátky hypoték začínají po letech růst
Rozhlasový režisér Michal Rataj (28) letos třetím rokem splácí hypotéku na svůj panelákový byt v Praze a zatím si pochvaluje, jak všechno dobře běží. I když přesně neví proč, za poslední tři roky šly úroky v Česku dolů, což se mu náramně hodí. Jeho banka mu letos snížila měsíční splátku o 1500 korun.

V novinách sice ekonomiku přeskakuje, přesto si už stihl všimnout, že co šlo jednou dolů, mohlo by zase začít růst. Taková chvíle přišla právě teď. V říjnu - poprvé po letech - banky zvedly úrok u nově poskytovaných hypoték téměř o desetinu procenta a bankéři připravují klienty na změnu trendu.

Podle průzkumu, který mezi bankami provedl internetový portál Fincentrum, sestra MF DNES, se sazby zvedly poprvé od počátku roku, kdy se s průzkumem začalo, Statistiky ministerstva pro místní rozvoj ukazují, že předtím sazby klesaly nejméně tři roky.

Zdražují-li nové hypotéky, časem může nový trend dopadnout i ty, kteří hypotéku již splácejí. Michal Rataj tak začíná trochu litovat a uvažovat o věcech, které se mu coby hudebníkovi odjakživa spíš protivily.

"Měli jsme na výběr, jestli sazbu zafixovat na tři, nebo pět let. Vybral jsem tři roky, ale možná jsme měli sazbu zafixovat na delší dobu," uvažuje pan Rataj.

Zdražení v řádu tisíců, tedy zpět na úroveň před třemi lety, bankéři vylučují. Ale mírné zvýšení splátek otevřeně připouštějí.

"Úrokové sazby u hypoték dosáhly v průběhu uplynulých měsíců své spodní hranice. Je logické, že pokles není udržitelný donekonečna," uvedl Kamil Kosman, šéf úseku hypoték České spořitelny.

Podobně hovoří konkurence. "Nebude to skok o dvě procenta. Bude-li zvýšení, tak v řádu desetinek," uvedl ředitel Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil.

Banky a s nimi celý domácí peněžní trh tak reagují na nová varování centrální banky, která má za úkol finanční trh hlídat. Vzhledem k opětovnému růstu cen, mimo jiné kvůli zvyšování daní, a vzhledem k rychlému rozmachu života na dluh banka v říjnu naznačila, že sazby už nebude snižovat, spíš naopak.

Stimulace dalšího zadlužování nízkými úroky by "nebyla dobrým výsledkem měnové politiky", uvedla členka bankovní rady Michaela Erbenová. Zdražení nových hypoték by se mohlo vyrovnat novými podporami, které chystá vláda.