Plyn je v obci Háje uschován hluboko v podzemí. | foto: RWE-Gasstorage

Bývalá štola u Příbrami zásobuje plynem polovinu Česka

  • 103
Malá obec Háje u Příbrami není na první pohled výjimečná – přesto v současnosti patří k nejdůležitějším místům v Česku. Z jediného zásobníku plynu, který se nachází na území Čech, proudí kubíky plynu, které by za jiných okolností dodával plynovod z Ruska. Jde navíc o světovou raritu – plyn je zde uskladněn hluboko pod zemí, ve staré šachtě.

"Technicky je tento zásobník unikát. Má kapacitu zhruba 60 milionů metrů krychlových. Jeho obrovskou výhodou je, že máme plyn rychle k dispozici," uvedla Simona Hladíková ze společnosti RWE, která zásobník provozuje.

Díky podzemnímu rezervoáru se obci s třemi sty obyvateli dostalo nebývalé pozornosti. "Těší nás, že se o nás píše, to je pravda. Ale ještě lepší by bylo, kdybychom tu plyn sami měli," řekla Pavla Měchurová, starostka obce.

"Je to paradox. Máme sice na katastru zásobník, ale plyn v obci není. Neměli bychom peníze na to, ho tu vybudovat. Většina lidí topí pevnými palivy, v nové zástavbě mají elektřinu," pokračuje starostka. Fakt, že v blízkosti leží unikátní zásobník, tak podle ní pro místní žádné výhody nemá. "Nemáme s ním vůbec nic společného."

Pokud byste v okolí Hájů hledali obří nádrž tyčící se nad zemí, snažili byste se marně. Plyn je totiž uschován v podzemí. "Není to žádná nádoba nebo nádrž. Ve skutečnosti plyn skladujeme v hornině," řekl jednatel RWE Lubor Veleba. Zásobník vznikl v místech, kde se před desítkami let těžila uranová ruda.

"Bylo zapotřebí mít někde v blízkosti Prahy podzemní zásobník, který by byl schopen vykrývat špičky ve spotřebě," vysvětlil Veleba.

Plyn se ukrývá v někdejší šachtě číslo šestnáct, která fungovala mezi lety 1957 až 1991 a ve své době si vydobyla titul nejhlubší šachta ve střední Evropě.

Zásobník zemního plynu Háje - odfuky

"Šachta leží v hloubce okolo tisíce metrů," řekl ředitel Hornického muzea v Příbrami Josef Velfl. Když se přestal uran na Příbramsku těžit, řešilo se, jak podzemí využít – tehdy se zrodila myšlenka zásobníku.

"Jsou tu příznivé geologické podmínky. Zásobník na plyn totiž není možné udělat kdekoliv," řekl Velfl. Zásobník v Hájích považuje za ojedinělé dílo. Mrzí ho jediné, do podzemních chodeb dlouhých kolem 45 kilometrů už se kvůli uskladněnému plynu nikdy nepodívá.

Zásobárnu plynu technici speciálně utěsnili a uvedli do provozu před jedenácti lety. Za mrazů může zásobovat Prahu po devět dnů.

Od jejího zprovoznění tu pracuje i Vítězslav Borovička. "Zásobník byl vybudován pro Prahu a střední Čechy. Ne kvůli politické krizi, ale pro případ, že by nastaly mrazy a dlouho by trvaly," uvedl Borovička. "Co jsem tady, nepamatuju si, že by k podobné krizi došlo," dodal. Zásobník v Hájích není v Česku jediný, RWE provozuje dalších šest na Moravě a skupina KKCG Karla Komárka spravuje dva.