Vymahači koncesionářských poplatků se zaměřili na banky a budou chtít peníze pro jejich klienty. Ilustrační snímek

Vymahači koncesionářských poplatků se zaměřili na banky a budou chtít peníze pro jejich klienty. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bývalí lovci televizních poplatků si vyšlápli na banky

  • 34
Klienti pomalu začínají tlačit na banky, aby zrušily poplatky za vedení účtů například k hypotékám. Nyní se za ně chce postavit společnost BSP Lawyer Partners, která dříve pro Českou televizi vymáhala koncesionářské poplatky a na niž si minulý rok stěžovali také autodopravci kvůli vymáhání nedoplatků mýta pro ŘSD.

BSP chce zastupovat klienty bank, kteří platí poplatek za vedení úvěrového účtu, ať už jsou to hypotéky, či spotřebitelské úvěry. O jeho účtování totiž panují pochyby, v Německu soud před dvěma lety rozhodl, že není v zájmu klienta, a banky s ním přestaly.

Rozhodnutí učiněné na základě evropské směrnice, která platí i v Česku, tak vyvolalo tlak i na tuzemské peněžní domy, které od účtování poplatku pomalu ustupují. Ovšem jen u nových úvěrů či při refinancování hypotéky.

BSP ovšem lidem slibuje, že s pomocí advokátní kanceláře Toman, Devátý & partneři, která pracovala také například pro státní podnik Lesy České republiky, vymůže zpětně až celou částku zaplacenou na poplatku. U hypotéky je to obvykle 150 korun měsíčně, za dobu celkového splácení tak může jít až o desítky tisíc korun.

BSP najímá zhruba stovku lidí, kteří budou nábor nespokojených klientů organizovat, a do několika týdnů jich chce mít desítky tisíc. Celkem odhaduje, že je v ČR zhruba jeden a půl milionu lidí, kteří poplatek za správu úvěru platí.

Podmínkou účasti v jejím projektu je podepsání plné moci, v níž klient nechá BSP ve věci dále jednat, včetně najmutí právníků. Šéf BSP Daniel Paľko ve středu slíbil, že veškeré zastoupení bude zdarma, lidé se prý nemusí obávat žádného placení ani v případě, že by u soudu neuspěli. Nechce ani nějaký vstupní poplatek nebo část z případně vymožených poplatků.

Právníkům se smlouva příliš nezamlouvá

Právníci však nejsou zněním smlouvy, která je umístěna na webu projektu Poplatkyzpet.cz, příliš nadšeni. Vyčítají jí hlavně přílišnou všeobecnost a nedojasnění dalších kroků. "Je to pouze plná moc, takže není jasné, co obsahuje následná dohoda o plné moci či smlouva o právním zastoupení. Takže ani nelze uvést, jaká odměna advokátům vznikne," říká Radim Kříž, jenž se na VŠE věnuje obchodnímu právu a cenným papírům.

Problém může mít každopádně ten, kdo plnou moc vypoví dříve, než firma příslušné poplatky vymůže. Mimo jiné v ní totiž stojí, že po něm může být požadována úhrada nákladů firmě BSP. Jak by se náklady počítaly, ale chybí.

Byznysplán firmy BSP je založen na její schopnosti hromadného zpracování právních případů. Paľko se netají tím, že chce nejprve s bankami jednat o mimosoudním vyrovnání, a k tomu potřebuje co nejvíce podepsaných plných mocí, aby na ně mohl účinně tlačit. Pokud by nechtěly vrátit poplatky klientům a jeho firmě náklady spojené s vymáháním, je připraven podávat individuální žaloby. "Během několika dní můžeme zaplnit jejich datové schránky desítkami tisíc žalob," říká Paľko.

Navíc upozorňuje, že většina žalob může být na částku do 10 tisíc korun, kde se rozhoduje jen v prvoinstančním řízení. Pokud by věc došla k soudu, věří v úspěch a následně přiznané náklady.

Banky se zatím k další aktivitě proti úvěrovému poplatku staví rezervovaně. "O zrušení poplatku za správu úvěru neuvažujeme, protože oddělení poplatku od úrokové sazby je v souladu s platnou legislativou a je pro klienty i transparentnější než sloučení do jedné sazby," říká za Českou spořitelnu Helena Matuszná.