Investor Carl Icahn

Investor Carl Icahn | foto: Profimedia.cz

Čínského propadu Applu se zalekl i legendární nájezdník. Podíl prodal

  • 10
Známý aktivistický investor (dříve “bezohledný nájezdník”) Carl Icahn prodal akcie Applu, které jeho fond držel od roku 2013. Icahn byl přitom velkým fanouškem společnosti a jejího vedení. Často opakoval, že akcie nejhodnotnější společnosti světa jsou levné.

Rozruch srovnatelný se samotnými neuspokojivými výsledky technologické společnosti Apple (více jsme psali zde) vyvolala v amerických byznysových médiích zpráva, že svůj podíl ve firmě prodal osmdesátiletý nestor mezi aktivistickými investory Carl Icahn. Ten to potvrdil ve čtvrtek pro televizi CNBC se slovy, že Apple je skvělá společnost a její šéf Tim Cook odvádí dobrou práci.

Podle Bloombergu na přelomu roku Icahnův fond vlastnil přibližně 0,8 procenta firmy. Už předtím se zbavil přibližně 7 milionů akcií a zbylo mu jich tak necelých 46 milionů v hodnotě okolo 4,8 miliard dolarů. Sám Icahn řekl, že mu pozice v Applu vydělala okolo dvou miliard dolarů.

Exit svého podílu potom zdůvodnil tím, že se obává o budoucnost firmy na důležitém čínském trhu. Právě prodeje v takzvané “velké Číně” (tedy se započítáním Tchaj-wanu a Hongkongu) v uplynulém kvartálu meziročně spadly o 26 procent, což je dvojnásobné tempo poklesu celkových prodejů značky.

Končí tiché partnerství Applu a čínské vlády?

„Větší než malou obavu mám ohledně čínského vývoje,“ řekl Icahn v rozhovoru pro CNBC. Podle něj je kromě samotného poklesu odbytu nevyzpytatelná i role čínské vlády, která „se do toho může vložit a Applu všechno zkomplikovat“.

Icahn tímto komentářem nejspíš naráží na situaci, kdy čínský regulátor znemožnil fungování mediálních prodejen iTunes a iBooks. Podle komentáře uveřejněného v The New York Times může tento krok znamenat konec výjimečné spolupráce čínské vlády a Applu.

Jak totiž autoři textu vysvětlují, americké technologické firmy mají v Číně nepsané limity. Když narostou na tamním trhu příliš, čínská vláda protekcionisticky zasáhne. To se až donedávna vyhýbalo právě Applu, jehož výrobky jsou mezi bohatnoucími Číňany oblíbené a jejich prodeje stabilně rostly.

Zástupci výrobce iPhonů ale tvrdí, že i přes aktuální čtvrtinový pokles mají situaci v Číně pod kontrolou. „Ohledně Číny jsme stále velmi optimističtí a jsme rozhodnuti tam dlouhodobě investovat,“ prohlásil v reakci na úterní výsledky finanční ředitel Applu Luca Maestri.

Dříve se obávali jeho vstupu, teď oplakávají Icahnův exit

Každopádně však alespoň prozatím končí unikátní spojenectví Icahna a Applu. Legenda mezi aktivistickými investory ohlásila nákup podílů Applu v roce 2013. Jen tento jeho tweet přitom zvýšil hodnotu firmy o necelých pět procent.

13.srpna 2013 v 20:21, příspěvek archivován: 29.dubna 2016 v 14:16

We currently have a large position in APPLE. We believe the company to be extremely undervalued. Spoke to Tim Cook today. More to come.

Je zajímavé připomenout, že zatímco nyní ostatní investoři Icahnovo spoluvlastnictví vítají, v osmdesátých letech vyvolávaly zprávy o jeho (tehdy nepřátelských) akvizicích akciových podílů mezi ostatními investory paniku.

Často totiž jeho nájezdnictví vedlo k totálnímu rozkolu firmy. Asi nejznámější je jeho zničení kdysi silné americké aerolinky TWA (Icahnův příběh si můžete přečíst zde).

Jak už ale bylo řečeno, s novým tisíciletím je tu i zdánlivě nový Icahn a v Applu se odehrával jiný příběh. Od té doby několikrát veřejně opakoval, jak je Apple skvělá investice, jejíž cena je podle jeho názoru podhodnocená. To vše v době, kdy si Apple užíval status firmy s nejvyšší tržní kapitalizací na amerických burzách.

Tento primát mu koneckonců patří i nyní, poté, co za poslední rok ztratily akcie přes pětinu své hodnoty a jen tento týden odepsaly přibližně desetinu. Podle CNBC o necelá dvě procenta akcie oslabily i v reakci na čtvrteční zprávu, že Icahn prodal svůj podíl. V poklesu pokračovaly akcie s tickerem AAPL i po zahájení pátečního obchodování.

Naději na obnovení spojenectví potom dává Icahnův aktuální dodatek, že pokud se nějakým způsobem vyřeší situace v Číně, rád by se vrátil zpět mezi akcionáře Applu.