Část reformních úspor spolykají nové dluhy

  • 43
Velká část z miliard, které chce vláda získat reformou veřejných financí, padne na placení nově vznikajících dluhů. Jen za první letošní půlrok přibylo na bedra státu, jehož celkový dluh ke konci loňského roku dosahoval 430 miliard korun, dalších minimálně 20 miliard.

Věčně ztrátové dráhy
Zhruba desetimiliardovou porci dostala v minulých dnech Česká konsolidační agentura, když se vláda rozhodla smazat 8 miliard korun z dluhu Českých drah a 1,5 miliardy korun u nemocnic. Všechny ztráty agentury se přitom stejně musí nakonec uhradit ze státního rozpočtu.

"Současně vláda uvažuje o převzetí pohledávek Všeobecné zdravotní pojišťovny za státními podniky, které už neexistují, ale výše zatím není jasná," dodal člen představenstva konsolidační agentury Libor Svoboda.

Přímo do státního rozpočtu se letos dále promítne 10 miliard korun, které musí Česká republika zaplatit americké CME za to, že neochránila její investice v televizi Nova.

Kromě toho si stát ještě půjčil 12 miliard korun od Evropské investiční banky na krytí povodňových škod, což se letos také promítne do zvýšení státního dluhu.

Vrásky na čele ministra financí Bohuslava Sobotky dělají záruky, jichž se v minulosti rozdalo za více než 300 miliard korun. Ačkoli vystavení záruk komentovali zástupci státu obvykle tím, že jde pouze o potenciální dluh, jen letos přijdou tyto závazky státní rozpočet na 20,4 miliardy korun.

"Ukazuje se, že vydávání státních záruk se bude muset do budoucna velmi zvažovat," uvedl mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič.

Stát letos proplatí například 1,5 miliardy korun jako část ze záruky, kterou v roce 1998 vystavil ČSOB na dluh 25 miliard korun. O tuto sumu se banka soudí se Slovenskem. Banka dříve tvrdila, že než bude záruka splatná, soudní spory vyhraje, ale zatím se tak nestalo.

Další porci záruk představují tzv. ekologické škody, které se zaručil firmám proplatit Fond národního majetku. Jejich minimální výše se odhaduje na 144 miliard korun.

L-159 útočí na rozpočet
Velkým rizikem se stává největší zbrojovka v zemi, výrobce letadel Aero Vodochody. Její letoun L-159 se neprodává a firma není schopna splácet dluhy českým a zahraničním bankám. Finanční krizi firmy musela řešit vláda, která ručí za její úvěr ve výši zhruba 8 miliard korun.

Rozhodla o prodloužení záruky za tento úvěr až do roku 2008. Bez toho by Aero muselo dluh splatit již v září, ale na to nemá dost peněz a platil by stát.