Čchen Tchien-čchiao

Čchen Tchien-čchiao | foto: Profimedia.cz

Číňan vydělal miliardy v herním průmyslu, dnes věří alternativním půjčkám

  • 1
Čínský investor Čchen Tchien-čchiao se z herního průmyslu vrhl do vod mimobankovních půjček. Jeho finanční vstup do lídra trhu Lending Club může mít pro rostoucí segment i symbolickou roli. Trhem totiž stále ještě otřásá skandál z letošního jara.

Čchen stál u zrodu čínského on-line herního průmyslu a postupně vybudoval impérium, které z něj podle magazínu Forbes udělalo jednoho z nejbohatších lidí v Číně. Jeho herní společnost Shanda Interactive ale díky slabým manažerským rozhodnutím a sázce na špatné hry postupem času předala žezlo lídra trhu konkurenčním firmám Tenscent nebo Netease.

Čchenovi se jí ale před tím, než problémy nastaly, podařilo prodat. Hodnota jeho majetku se nyní odhaduje na nejméně jednu miliardu dolarů (v přepočtu téměř 24,42 miliardy korun).

Třiačtyřicetiletý Čchen, rodák z provincie Če-ťiang, se následně rozhodl své obchodní aktivity diverzifikovat. Dnes do jeho portfolia patří především investice a takzvané P2P půjčky, při kterých lidé obcházejí banky a půjčují si peníze mezi sebou se znatelně menším úrokem.

Investice do mimobankovních půjček

Právě rychle rostoucí sektor mezilidských půjček je jedním z odvětví, na které Čchen sází. Již v minulosti investoval do symbolu P2P půjček, americké společnosti Lending Club nemalou část svého jmění. Pro prvotní investici se rozhodl na konci letošního března, když akciemi Lending Clubu otřásl skandál, který stál jejího tehdejšího šéfa místo (více jsme psali zde).

Čchen využil nízké ceny akcií médii propírané firmy a koupil v ní 11,7procentní podíl. Ten v polovině června navýšil na 15,13 procenta. Akcie Lending Clubu následně vzrostly o 3,9 procenta. O tom, že by firma byla díky Čchenově investici z nejhoršího venku, se ale hovořit nedá. Její akcie nyní obchodují za 4,69 dolarů, loni v červnu přitom stály 15 dolarů. Hodnota Lending Clubu se nyní odhaduje na 1,9 miliardy dolarů (asi 46,4 miliard korun), z toho 290 milionů činí právě Čchenův podíl.

Číňanova finanční injekce může mít pro americkou společnost ale i symbolickou rovinu. Důvěra je totiž pro odvětví, které se snaží přesvědčit lidi, aby si půjčovali přes jejich platformu a ne u bank, klíčová. Přesněji řečeno v tomto případě jde o důvěru velkého investora a ne drobnějších střadatelů, kteří stály u začátku projektu.

Drobné střadatele nahrazují miliardáři

Čchenova investice tak představuje dlouhodobější trend, kdy „levné peníze“ nabízejí majetní individuální investoři. P2P půjčky jim totiž nabízejí zajímavější úroky než banky a společnosti jako Lending Club jsou navíc lačné po novém kapitálu. Poptávka po půjčkách je velká a drobnější střadatelé nemají dostatečné množství finančních prostředků, aby trh nasytili.

I kvůli invazi velkých investorů jako je Čchen Tchien-čchiao, se mimochodem dnes v Americe už moc nepoužívá pojem P2P lending, ale hovoří se spíše o tržištích půjček. Velké objemy peněz od fondů a bank nicméně umožnily platformám velmi rychlý růst.

O tom, že Čchenovo herní impérium je spíše minulostí, svědčí i jeho další obchodní aktivity. V dubnu letošního roku koupil 10procentní podíl v další americké společnosti kótované na newyorkské burze Legg Mason. Firma, která se věnuje především správě majetku, nyní drží aktiva v hodnotě 650 milionů dolarů (téměř 16 miliard korun). Čchn podíl koupil již pod hlavičkou Shanda group. Původní herní společnost tak definitivně opustila segment herního trhu.