Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Problémy u miliardových ruských úvěrů jsou vyřešené, hlásí ČEB

  • 1
Česká exportní banka od července do září vyřešila problémy u několika nesplácených úvěrů v Rusku za více než 7,3 miliardy korun. Jde o devět procent portfolia banky, sdělila ve čtvrtek banka. O jaké konkrétní projekty jde, však neuvedla.

Banka zároveň dokončuje jednání s dalšími dlužníky, jež mají vést k restrukturalizaci a postupnému ozdravení úvěrů v předpokládané výši 3,2 miliardy korun (3,8 % portfolia).

Podle ředitele odboru mezinárodních vztahů a komunikace ČEB Petra Križana byly úvěry překlasifikovány, protože je dlužníci začali opět splácet. „Aktuální situace ČEB odráží snahu managementu transparentně řešit historické dědictví banky před rokem 2012, kdy opakovaně docházelo k drastickému a nekontrolovanému nárůstu expozic,“ uvedl generální ředitel banky Karel Bureš.

„Žádný z úvěrů schválených za poslední tři roky není v současné době po splatnosti,“ dodal Bureš.

ČEB evidovala ke konci března problémové pohledávky se selháním dlužníka ve výši 38,3 miliardy korun. Z toho ztrátové pohledávky z nesplácených úvěrů činily 18,6 miliardy korun a týkaly se Ruska, Ukrajiny, Slovenska, ČR, Srbska, Mongolska, Vietnamu a Tunisu. Nesplácené pohledávky pocházejí většinou z budování skláren, elektráren a továren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci.

ČEB se chystá k odprodeji pohledávek

Banka letos uvedla, že do dvou let chce vyřešit až polovinu ztrátových pohledávek, mimo jiné jejich prodejem ve veřejné soutěži. Problematické obchodní případy pocházejí z let 2007 až 2011, některé z nich vyšetřuje policie.

Například kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z roku 2011 zjistila v podnikání ČEB řadu chyb. Banka podle NKÚ neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun a při rozhodování o úvěrech porušovala také zásady obezřetnosti, kterou jí ukládá zákon i její vnitřní předpisy.

Ministerstvo financí jako největší hlavní akcionář ČEB proto získá větší kontrolu nad úvěry a dotacemi, které ČEB poskytuje. Počítá s tím novela zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou.

Zákon má nově umožnit ministerstvu financí kontrolovat správnost dotace, kterou by ČEB požadovala na úhradu ztrát vyplývajících z podpořeného financování vývozu. Banka bude povinna na žádost ministerstva předložit údaje a dokumenty vztahující se ke konkrétním obchodním případům.

,