Čechy lákají akcie v USA

Kdo by nechtěl být bohatý. Ale jak na to? Tisíce Čechů si teprve v poslední době udělaly jasno - šancí jsou akcie na americkém trhu a fondy, které investují v zahraničí. "Zájem lidí investovat na amerických akciových trzích roste téměř geometrickou řadou. Od letošního ledna, kdy nabízíme investice do USA, dosáhla jen u nás celková suma takto uložených peněz 3,7 milionu dolarů," říká Dušan Jalový z brokerské firmy Fio.
Jedním z motorů americké horečky je rozvoj internetu, který lidem umožnil rychlý přístup k informacím i obchodům samým.

"Od poloviny května, kdy nabízíme investice do amerických akcií přímo přes internet v reálném čase, si lidé nakoupili cenné papíry za téměř 2 miliony dolarů," potvrzuje Tomáš Holinka z makléřského domu Online Investor. Řádově za miliony dolarů zprostředkovala nákupy akcií v Americe také brokerská firma Stratego Invest. Co české investory žene právě do Ameriky? "Na rozdíl od tuzemska je to živý, a tím i přitažlivý trh. Vidina velkého zisku v krátkém čase je lákavá," domnívá se Jalový. Amerika je také nejvíce vstřícná k drobným investorům a firmy poskytují na internetu důležité informace.

"Nejoblíbenější jsou akcie softwarových firem, nebo společností z oblasti telekomunikací a také amerických bank," dodává Jalový.

Obchodníci se také shodují, že jedním z nejpopulárnějších cenných papírů obchodovaných v USA je například finská telekomunikační firma Nokia.

Rostoucí zájem Čechů o cizí akcie podpořily i makléřské firmy, když v řadě případů zrušily jakékoli minimální sumy, jež se musí investovat, a navíc jsou ochotny i část peněz zájemcům půjčit.

"Žádné limity nemáme, částky, které lidi investují, jsou od několika tisíc po miliony korun," říká Holinka. Pokud však podle investičního poradce Miroslava Skopalíka ze společnosti Finance.cz nechtějí lidé hazardovat, měli by investovat vyšší částky, jež se mohou rozložit do několika titulů, a tím i snížit riziko vysokého prodělku. "Samozřejmě je hodně případů, kdy dá zájemce o akcie třeba deset tisíc korun s tím, že si to chce jen vyzkoušet. Na internetu hned druhý den vidí, jestli vydělal, nebo naopak," upozorňuje Jalový.

Lidé, kteří se na obchodování s cizími akciemi vrhají, jsou podle obchodníků nejrůznější typy.

"Nejčastěji jsou to restituenti, manažeři a movitější studenti," vyjmenovává Petr Sedlář z BBG Finance. Velkou skupinu přitom tvoří drobní a začínající investoři. "Zdaleka přitom nejde jen o mladé lidi, máme i klienty, kteří jsou ročník 1940 a 1942. Dříve obchodovali v tuzemsku a teď chtějí Ameriku," říká Jalový.

Také studenti, kteří příliš neoplývají penězi, si cestu na americký trh dokážou najít. Svědčí o tom i inzeráty na nástěnkách Vysoké školy ekonomické, v nichž se hledají další do party. "Říká se tomu investiční pool. Pár lidí dá dohromady peníze, aby se vyplatilo investovat vzhledem k nutným poplatkům za transakci," říká jeden ze studentů, který takto investoval 600 dolarů do akcií Nokie a chce zůstat v anonymitě. Za půl roku je prodal za 2300 dolarů. "Sledovali jsme každý den, co dělá kurs. Je to jako hra. Akcie jsme prodali letos na jaře, což bylo štěstí, protože chvíli poté se americký NASDAQ propadl o desítky procent," popisuje. Podle něho šlo o náhodu. Lidé, kteří prodat nestihli, prodělali.

"My jsme však byli na dovolené v Zambii," říká.

Americký elektronický trh NASDAQ, kde se obchodují akcie nových technologických firem, se letos na jaře propadl po nepřetržitém růstu více než o třicet procent a růžová bublina zisků na čas splaskla. Kursy však již opět míří nahoru a obchodníci jsou optimističtí. "Trh se zotavuje a lze očekávat, že to bude pokračovat," říká Tomáš Otáhal z bankovního domu HypoVereinsbank.

Pro investory, kteří nechtějí příliš riskovat nebo nemají na sledování jednotlivých pohybů kursů čas, roste přitažlivost otevřených podílových fondů, jež do svých portfolií rovněž nakupují stále více zahraniční akcie. Podle údajů Unie investičních fondů se podíl zahraničních cenných papírů od konce loňského roku do letošního června zvýšil téměř o sto procent. "Zájem lidí o fondy, a to jak o tuzemské, tak i o zahraniční, jde stále nahoru," potvrzuje Otáhal.

Přitažlivost zahraničních trhů roste pro Čechy i s tím, jak se v tuzemsku snižují úroky z termínovaných bankovních vkladů. "Jestliže nyní jsou úroky bank kolem pěti procent ročně, tak po odečtení inflace a daní je výnos takto uložených peněz záporný," vysvětluje Petr Sedlář z BBG Finance.

Velké otevřené podílové fondy nabízejí v horizontu několika let přírůstky i v desítkách procent. Nakupovat v zahraničí se chystají i penzijní fondy. První z nich, Všeobecný vzájemný penzijní fond, získal devizovou licenci pro obchodování v cizině právě tento týden.

"Na trhu v České republice se v poslední době projevuje nedostatek kvalitních cenných papírů," vysvětlila Milada Aksmanová, místopředsedkyně představenstva fondu.