Čechy lákají americké reality „za babku“ - iDNES.cz

Čechy lákají americké reality „za babku“

  3:00
Zámožní Češi a tuzemské firmy se začínají poohlížet po investici do amerických nemovitostí. Vybízí k tomu slabý dolar a propad tamních cen kvůli hypoteční krizi. V hledáčku je díky své poloze, turistickému ruchu a vyhlídkám do budoucna hlavně Florida.
Ceny amerických nemovitostí ještě nemusí být na dně, varují experti.

Ceny amerických nemovitostí ještě nemusí být na dně, varují experti. | foto: Profimedia.cz

Téměř stometrové luxusní 3+kk v Miami na břehu zálivu Biscayne stálo ještě v prosinci roku 2006 osm set tisíc dolarů. Přepočteno tehdejším kurzem by za byt musel kupující zaplatit téměř 17 milionů korun. Minulý měsíc však český klient realitní kanceláře Mediterránea, která se na zahraniční nemovitosti specializuje, koupil byt za 590 tisíc dolarů, tedy zhruba 9,5 milionu korun.

Cena samotné nemovitosti tak propadla o více než čtvrtinu, další miliony korun pak "vydělal" na posílení koruny. Na první pohled výhodná koupě ale ještě nemusí znamenat dobrou investici. O té rozhodne, zda a o kolik půjdou ceny realit opět nahoru. Že v případě výhodnosti nákupu amerických nemovitostí nejde jen o proklamace realitních makléřů, kteří se snaží na obchodech vydělat, dokazují slova českých byznysmenů.

"Řešíme to již delší dobu, teď máme v Americe tým lidí, kteří obhlížejí příležitosti," říká Marek Čmejla, šéf dozorčí rady plzeňské Škody. Podle něj mají za úkol najít nemovitosti "ve výprodeji", které by vyvážily finanční portfolio firmy.

"Máme dost dolarů, které nám na účtech prodělávaly. A tamní trh má perspektivu," dodává Čmejla.

Souhlasí s ním také Jiří Šimáně, spolumajitel skupiny Unimex Group, která vlastní některé hobbymarkety OBI nebo aerolinky Smart Wings. Ten uvažuje spíše o nákupu nemovitosti pro sebe než o firemní investici.

"Levný dolar k tomu vybízí, ale žádný jasný plán nemám," dodává Šimáně.

. Bydlení na Floridě

Byt 3+kk, Sarasota, Braden River

Listopad 2007 - 4 902 000 Kč
Březen 2008 - 3 088 000 Kč

Byt 3+kk, Miami, záliv Biscayne
Listopad 2007 - 12 420 000 Kč
Únor 2008 - 9 550 000 Kč

Pramen: společnost Mediterránea

Výdělek není jistý, ceny mohou dál klesat
Zájem Čechů o zámořské nemovitosti se snaží rozdmýchat tuzemské realitní kanceláře. Například společnost Mediterránea, kterou vede Lucie Pilipová, nebo firma Rellox začaly minulý týden aktivně nabízet nemovitosti na Floridě. A do Prahy už zamířili i američtí makléři.

"Pokud si budete byt nebo dům pět let hýčkat, určitě dobře vyděláte," sliboval agent Jose Torres na setkání s potenciálními investory, které uspořádala Mediterránea.

Tak jednoduché to však není. Ceny jsou teď sice hodně dole, ale nikdo nemůže s jistotou říci, kdy se znovu začnou zvedat. Může to být už koncem letošního roku, ale stejně tak ještě nemusí být u dna.

Na riziko upozorňuje i Lucie Pilipová. "Nikomu nemůžeme slíbit jistý zisk. Někteří lidé, kteří s námi nakoupili dříve, teď i prodělávají," uvedla.

Realitní agenti také lákají na možnost pronájmu koupené nemovitosti. Ten kryje provozní náklady a pro majitele znamená buď dodatečný výnos, nebo pomoc při placení hypotéky. 

Jenže nemovitost musí být na dobré adrese, protože krize zasáhla i nájemní bydlení. Méně šťastní majitelé nabízejí akce typu tři měsíce bydlení zdarma, jen aby získali nájemce. V USA jsou navíc vysoké náklady spojené s provozem domu či bytu. Takové platby mohou spolknout až dvacet procent ze získaného nájemného. Jde třeba o úklid nebo hlídací službu u domu.

Majitel musí platit také poměrně vysoké daně z majetku. Ročně jde o jedno až dvě procenta z tržní ceny reality. Při pořizování nemovitosti je třeba kupní cenu navýšit o tři až šest procent na různé poplatky a daně, které se v každém americkém státu liší.

Založte si v USA firmu, radí právník
Podle právníka Iva Trávníčka, který přes 20 let v USA pracuje, čekají ale největší náklady spojené s investicí do bydlení majitele až při prodeji nemovitosti.

"Cizinci to mají těžké, jen deset procent z prodejní ceny zadrží berňák jako zálohu na daň," říká Trávníček. Podle něho může mít prodávající peníze v depozitu i rok.

Navrhuje proto založit v USA firmu, která by nemovitost vlastnila. Ta vyjde na několik stovek dolarů ročně, ale majitel získá možnost odepisovat si náklady spojené s nemovitostí z daní.

Vyplatí se přes takové komplikace nakoupit? Prodejci tvrdí, že ano, pozitivní trend ukazuje i zájem investorů. "Zhodnocení se může dostavit během tří až pěti let," říká Ludmila Šejvlová z firmy Florida Investment Marketing.

. Ceny nemovitostí v Evropě

Alpy
V rakouském Kaprunu lze koupit malý zařízený apartmán od 1,5 milionu korun. V Savojských Alpách ve Francii jsou ceny výrazně vyšší, apartmány „začínají“ v menších střediscích na 3,25 milionu. Nově vystavěné domy jsou často zapojeny ve státem garantovaném systému dalšího pronájmu, který přináší roční výnosy kolem pěti procent. V italských Dolomitech si Češi oblíbili takzvané ski-apartmány, které lze pořídit za méně než čtyři miliony korun. 

Chorvatsko
Ceny nemovitostí v zemi za poslední roky výrazně stouply. Starší apartmány u moře je možné sehnat od 1,75 milionu korun. Při koupi je nutné dům či byt důkladně prověřit. Často se stává, že je postaven načerno a nemá potřebnou dokumentaci. Češi nemohou v Chorvatsku nakupovat přímo, ale musí si předtím založit místní společnost s ručením omezeným. V poslední době roste zájem lidí o nemovitosti v Černé Hoře, které mají vyšší potenciál zhodnocení.

Španělsko
Češi chtějí bydlet nejčastěji na pobřeží Costa del Sol nebo Costa Blanca. Malý apartmán si mohou pořídit od tří milionů korun, řadový domek od 5 milionů a samostatný dům zhruba od sedmi a půl milionu Kč. Kdo si zde koupí nemovitost, snadno ji dále pronajme. Ceny nemovitostí v některých lokalitách kvůli převisu nabídky nad poptávkou mírně klesly. Z trhu se navíc stáhli britští investoři, kteří jsou v rámci Evropy nejvíce postiženi hypoteční krizí, což ceny dále snížilo.

Francie
Největší zájem je o nemovitosti na Azurovém pobřeží – Nice, Cannes, St. Tropez. Tato letoviska jsou u kupců populární už desítky let a podle odhadů realitních makléřů budou i nadále. Apartmány v menších střediscích nabízejí realitky od 3,75 milionu korun. Za tuto cenu jde koupit i malou garsonku v Nice. Luxusní nemovitosti přijdou zájemce na desítky milionů. Shodnou částku si musí připravit ti, kdo by si chtěli koupit ve vnitrozemí například vinici či malý zámek.

Maroko
Země v posledních dvou letech zažívá dvouciferný růst turistického ruchu. Stejným tempem roste i realitní trh, tedy ceny nemovitostí. Na pobřeží Středozemního moře vznikají nové obytné projekty (např. Mediterranea Saidia – 3 golfová hřiště, 10 hotelů, 6 km pláže, více než 3 000 nemovitostí na prodej). Investičně zajímavá je také Marrákeš. Ceny apartmánů začínají na dvou milionech korun, samostatný dům je možné na trhu najít pod čtyřmi miliony.

Rozstřel: Mojmír Hampl - include | (1:59) | video: iDNES.tv

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Místo vajec mohou v Americe barvit marshmallows. Firma reaguje na vaječnou krizi

Vysoká cena vajec nutí Američany hledat levnější alternativy k oblíbené velikonoční tradici. S řešením přišla společnost Jet-Puffed, která začala prodávat sety na zdobení marshmallows. Díky bílému...

16. dubna 2025

Jak celní politika zapomněla na služby. Je to motor americké ekonomiky

Premium

Trumpova administrativa se snaží masivně podpořit vývoz amerického zboží a komodit do celého světa. Ve chvíli, kdy se americký prezident zaměřuje na domácí průmysl, ale zapomíná na možná ještě...

16. dubna 2025

Počet obyvatel Japonska klesl o půl milionu. Úbytek trvá již čtrnáctý rok v řadě

Počet obyvatel Japonska se v loňském roce snížil o dalších půl milionu. Data jen podtrhují rostoucí problémy země při řešení nedostatku pracovních sil a financování systému sociálního zabezpečení....

15. dubna 2025

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

15. dubna 2025  18:46

Češi se bojí růstu cen energií, ovlivnit je může i politika USA, ukázal průzkum

České domácnosti platí proti loňskému roku za energie méně. Zatímco loni zálohy tvořily 20 až 40 procent měsíčního rozpočtu u více než třetiny rodin, letos tento podíl klesl na 31 procent. Energie i...

15. dubna 2025

Evropský sociální a ekonomický model není dlouhodobě udržitelný, shoduje se byznys

Evropský sociální a ekonomický model není dlouhodobě udržitelný, válka na Ukrajině a kroky administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa to jen podtrhly. Český byznys chce vidět skutečné změny,...

15. dubna 2025

Při lyžovačce ve Švýcarsku zahynul top manažer Lega

Jeden z šéfů společnosti Lego a blízký přítel dánské královské rodiny Michael Halbye zahynul při nehodě na lyžích. Čtyřiašedesátiletý top manažer se smrtelně zranil po pádu na sjezdovce ve švýcarském...

15. dubna 2025  13:53

Česko bude odebírat uran také z Kazachstánu. Posilujeme diverzifikaci, říká ČEZ

Kazachstánská společnost Kazatomprom bude příštích sedm let dodávat energetické společnosti ČEZ přírodní uran. Pokryje asi třetinu potřeb pro palivové soubory, které vyrábí americká firma...

15. dubna 2025  12:34

Letošek bude návrat k normálu, věří firmy. Náladu mají nejlepší od jara 2022

Nálada firem v Česku se od podzimu zlepšila. Index očekávání firem ČSOB, který rozpoložení tuzemských podniků pravidelně měří, je nejvyšší od jara 2022. Podnikatelé jsou optimističtí v oblasti...

15. dubna 2025  11:08

Vydělali Trumpovi kámoši na celní válce? Obchody působí podezřele, říká makléř

Vysíláme

Během několika hodin zhodnocení o dva tisíce procent. Právě takové podezřelé transakce zaznamenal burzovní makléř Martin Uher krátce před klíčovým oznámením Donalda Trumpa o odložení cel na 90 dní v...

15. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pomeranče se urodily, jejich cena klesá. Obchody ale zlevňují jen zvolna

Ceny pomerančového džusu po loňských maximech klesají. Podle analytiků má na situaci největší vliv dobrá úroda citrusů v Brazílii. Výrobci nápojů ale upozorňují, že pokles cen v obchodech bude pomalý.

15. dubna 2025

Cesta do práce pod palbou. Reportáž z místa, kde Izrael vyrábí obrněné vozy

Premium

Od naší zpravodajky v Izraeli Silnice tu vede mezi zalesněnými horami. Ticho, příroda. Kdyby kolem nebyly vyhořelé části lesa, bylo by jen těžko k uvěření, že přes rachot a detonace raketových útoků Hizballáhu z Libanonu tu...

15. dubna 2025