Uvnitř Florentina je náměstí o rozloze tři tisíce metrů čtverečních, na které...

Uvnitř Florentina je náměstí o rozloze tři tisíce metrů čtverečních, na které se přichází hlavním vstupem z ulice Na Florenci. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Prodej Florentina vrcholí. Blízko ke koupi jsou „Tvrdíkovi“ Číňané z CEFC

  • 4
Boj o jednu z nejlukrativnějších českých komerčních nemovitostí - pražské Florentinum postavené developerskou divizí Penty - jde do finále. A jak je momentálně u velkých českých transakcí zvykem, je u toho i čínská skupina CEFC. Tedy majoritní majitelé fotbalové Slavie, strojírenského Žďasu, pivovarské skupiny Lobkowicz či podílníci ve skupinách J&T Finance a Médea.

Podle informací iDNES.cz z několika zdrojů blízkých jednání mají právě Číňané momentálně k obchodu nejblíže. Transakce by mohla být hotová už v prosinci. Jednání o prodeji potvrdil i spolumajitel Penty Marek Dospiva. Jak jsou daleko však rozebírat nechtěl. „Zatím žádný ze zájemců vyjednávací exkluzivitu nemá,“ podotkl mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Mluvčí CEFC Pavel Bednář komentovat dosud neuzavřený obchod odmítl. O koupi Florentina usilují již delší dobu i jiní zájemci. Jak už dříve psal deník E15, je mezi nimi realitní větev pojišťovny Allianz nebo FID Group spolupracující s ruskými vlastníky Slovanského domu.

Cena, kterou vítěz přetahované zaplatí, se má pohybovat od šesti miliard nahoru. To odpovídá nacenění, o kterém se mluví od okamžiku, kdy je Florentinum oficiálně na prodej (více jsme psali zde). Vzhledem k velkému zájmu investorů i aktuální situaci na trhu je možné, že se ve finále vyšplhá až k osmi miliardám.

Realitní obchod roku?

Prodej Florentina by se tak měl zařadit na špičku mezi největší realitní obchody letoška. Vzhledem ke své poloze velmi blízko centra Prahy a zároveň pronajímatelné rozloze okolo 50 tisíc čtverečních metrů je asi nejžhavější administrativní budovou v zemi.

Prostory jsou dlouhodobě pronajaté - tedy v nejlepší kondici pro prodej investorovi. Kromě samotné Penty sídlí v budově například největší česká advokátní kancelář Havel a Holásek nebo auditorská společnost EY.

Číňané už v Praze v minulých měsících nemovitosti nakupovali, tehdy šlo ale o historické budovy v centru. Středoevropské sídlo si CEFC zřídila v budově bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopě. Loni v září oznámila skupina i dohodu o koupi Martinického paláce na Hradčanském náměstí. K transakci ale následně nedošlo.

Aktuální prodej Florentina je milníkem i pro Pentu. Budova dostavěná v roce 2014 na místě někdejší centrály Rudého práva je totiž jejím prvním velkým developerským projektem. Navíc se nachází v lokalitě, se kterou má sám Dospiva velké plány: právě podél ulice Na Florenci má vzniknout projekt s názvem Central Bussines District navržený studiem Zahy Hadidové (více jsme psali zde).

,