Florentinum, Praha - Florenc

Florentinum, Praha - Florenc | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Největší obchod Číňanů v Praze: CEFC kupuje od Penty komplex Florentinum

  • 50
Potvrzeno: Čínská skupina CEFC koupila jednu z nejlukrativnějších komerčních budov v České republice - komplex Florentinum. Číňané podepsali smlouvu s investiční skupinou Penta, která budovu postavila. Cena se podle neoficiálních informací pohybuje v přepočtu kolem 7,6 miliardy korun.

Čínská skupina CEFC, která získala ve svém bleskovém akvizičním tažení v Česku podíly v mnoha firmách včetně pivovarů Lobkowicz, leteckého dopravce Travel Service nebo fotbalové Slavie, se koupí Florentina postarala o jeden z největších realitních obchodů tohoto roku v Praze.

Potvrdil se tak mimo jiné i neobvyklý tah na branku Číňanů, kteří se s rozhodováním o akvizičních cíleh příliš „nemažou“. Nyní se tak ukázalo, že díky tomu dovedou v soutěžích velmi rychle překonat i zavedenější hráče.

O tom, že se zajímají o Florentinum poprvé informoval iDNES.cz 10. října, tedy v době, kdy bylo Florentinum oficiálně na prodej pět měsíců a několik měsíců kolem něj kroužil třeba obří fond pojišťovny Allianz. Už v té chvíli ale měli Číňané ke koupi nejblíže.

To se potvrdilo o necelé tři týdny později, kdy na účet Penty přišla nevratná záloha (psali jsme zde). Nyní tak už jen obě strany obchod oznámili oficiální cestou.

Hodnotu transakce firmy nezveřejnily, ale podle informací ČTK se cena pohybuje kolem 283 milionů eur, tedy přes 7,6 miliardy korun. CEFC ve finálovém rozstřelu porazila právě německou Allianz.

„Zájem o Florentinum překročil hranice Evropy. Z řady nabídek zůstalo v užším výběru pět, ve finále skončili dva zájemci. Renomovaného německého investora překonala až v posledních týdnech nabídka skupiny CEFC,“ uvedl partner Penty Marek Dospiva.

„Florentinum je pro nás více než jen vynikající obchodní příležitostí. Je součástí naší strategie vybudovat v České republice evropskou centrálu. Areál Florentina chceme dál rozvíjet a vytvářet co nejlepší podmínky jak pro vlastní zázemí CEFC, tak pro všechny jeho nájemce,“ poznamenal prezident CEFC China Chan Chauto.

Penta představila svůj první realitní projekt administrativního paláce s obchodní pasáží, nádvořím a zahradou v lednu 2012, do provozu byl uveden po 20 měsících stavby ke konci roku 2013. Celková investice se pohybovala kolem 200 milionů eur, tedy asi 5,5 miliardy korun.

PŘEHLED: Která top česká kancelářská a nákupní centra jsou na prodej

Benefitem při prodeji bylo, že budova je obsazená nájemníky. Z těch nejvýznamnějších zde sídlí například poradenská firma Ernst & Young, největší tuzemská advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners, Veolia, Bank of China, HSBC Bank, Hospodářská komora ČR a také Dr.Max, Fortuna a Penta Investments.

Prodej odpovídal strategii Penty, která se svých projektů po čase se ziskem zbavuje. Prostor kolem Masarykova nádraží však tímto obchodem z investičního hlediska neopouští. V okolí má velké plány s výstavbou velkého komplexu několika administrativních a obchodních budov za miliardy korun. Podle mluvčího má být projekt s restauracemi i parkem podle návrhu světoznámé architektky Zahy Hadid chloubou Prahy. (více čtěte zde)

Penta dlouhodobě usilovala o získání lukrativních pozemků od Českých drah, podařilo se jí to letos v lednu. Jak bude vypadat plánovaný projekt, se podívejte na následujícím videu:

5. května 2016

,