Nádvoří budou využívat především zaměstnanci firem, které si pronajmou nabízené...

Nádvoří budou využívat především zaměstnanci firem, které si pronajmou nabízené kancelářské plochy. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Pražské Florentinum mění majitele. Obří realitní transakce nahrává Číňanům

  • 19
Do finále jde jeden z největších realitních obchodů letošního roku: prodej kancelářského komplexu Florentinum. Podle informací MF DNES je horkým favoritem na koupi lukrativní budovy v centru Prahy čínská skupina CEFC.

Číňané mají Florentinum koupit za víc než 280 milionů eur (v přepočtu přes 7,5 miliardy korun). „CEFC už Pentě odeslala nevratnou zálohu ve výši šesti milionů eur, obchod má být hotov do poloviny prosince,“ řekl MF DNES zdroj z CEFC.

Mluvčí CEFC Pavel Bednář odmítá neoficiální informace o Florentinu komentovat. „Děkuji za zájem o CEFC. Dosud neuzavřené obchodní transakce ale nekomentujeme,“ reaguje na dotazy MF DNES. Podobně odmítá komentář mluvčí Penty Ivo Mravinac. To není nic neobvyklého. Aktéři velkých obchodů se běžně zavazují mlčenlivostí, tají detaily o transakcích, dokud nejsou vypořádány.

Prodej Florentina má být druhou největší realitní transakcí letošního roku v Česku (po komplexu The Park v Praze-Chodově, který kupuje německá Deka Immobilien zhruba za 10 miliard korun).

Obří realitní obchod nemusí být jediným výsledkem jednání mezi Pentou a CEFC. „Florentinum může být začátkem širší spolupráce mezi oběma skupinami,“ říká zdroj z CEFC.

Podle informací z obchodních kruhů mají Číňané zájem o majetkový vstup do Penty. Představují si údajně podobný scénář, jaký se uskutečňuje ve finanční skupině J&T.

Číňané lejí peníze do J&T banky

CEFC už před časem převzala desetiprocentní podíl v J&T Bance, a pokud to povolí regulační orgány, chce ho zvýšit na polovinu. Kapitálový vstup do J&T Banky ovšem musí posoudit regulátoři na všech trzích, kde působí.

Jako první dostala fúzi k posouzení slovenská centrální banka, vyjádřit se ale bude muset také ČNB, Evropská centrální banka, bankovní dohled v Chorvatsku a dalších státech. Výsledek je zatím nejistý, navíc jde o složitý a dlouhý proces.

Vstup do Penty může být pro CEFC jakousi pojistkou, alternativním scénářem spojení s J&T. Také Penta má vlastní bankovní aktiva: patří jí malá Privatbanka, loni koupila slovenskou část ruské Sberbank. Jistě by uvítala partnera pro rozšíření svého finančního byznysu.

Mluvčí Penty Ivo Mravinac a jeho kolega z CEFC Pavel Bednář odmítají vývoj vztahů mezi oběma firmami komentovat.

Čínská skupina CEFC je největším čínským investorem v Česku. Utratila tu zhruba 10 miliard korun. Vstoupila do Pivovarů Lobkowitz, koupila strojírenskou skupinu Žďas, podíly v Travel Servisu či fotbalovém klubu Slavie. Na dalších akvizicích pracuje (více o čínských investicích čtěte zde).

Florentinum se veřejnosti otevřelo 6. ledna 2014. Jde o devítipodlažní administrativní palác v pražské ulici Na Florenci:

6. ledna 2014