Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Čekání na euro se prodlouží, Česku a jiným zemím kazí plány krize

  • 197
Ambiciózní plány na rozšíření mapy zemí, kde se platí eurem, se rozpadají. Polsko a Lotyšsko zmítané těžkou recesí už odložení vstupu do eurozóny oznámily, jinde se o tom zatím jen šeptá. Odborníci se ale shodují, že země si na euro budou muset počkat o několik let déle. Také Češi zřejmě přepíší svůj nejbližší "plán" - rok 2013.

"Současná ekonomická recese posune další rozšíření eurozóny minimálně v průměru o dva roky. Hlavním důvodem je pochopitelně nabobtnání rozpočtových deficitů," myslí si analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Nejde o ojedinělý názor.

Několikaleté zpoždění věští také ekonom Světové banky ze Slovenska Anton Marcinčin. "Aspiranti budou muset odložit vstup do eurozóny o několik roků, nejen kvůli vysokému deficitu," uvedl. Slovensko je poslední zemí, která přechod na euro stihla ještě před vypuknutím finanční krize.

EURO OHROŽUJÍ VYSOKÉ SCHODKY
 STÁT  2009  2010
 Česko -4,3 -4,9
 Maďarsko -3,4 -3,9
 Polsko -6,6 -7,3
 Rumunsko -5,1 -5,6
 Bulharsko -0,5 -0,3
 Estonsko -3,0 -3,9
 Lotyšsko -11,1 -13,6
 Litva -5,4 -8,0

Poznámka.: tabulka ukazuje deficity rozpočtu zemí jako % HDP. Pouze Bulharsko bude příští rok splňovat podmínky EU pro přijetí eura.
Zdroj: Evropská komise

Posunutí termínů může znamenat, že v Česku nebude euro do roku 2013, který byl tou kratší variantou, v Rumunsku padá rok 2014 a spíše jako přání nežli skutečnost se jeví estonský rok 2011. Navenek se ale většina zemí přesto netváří, že si lidé na euro budou muset déle počkat. Zatím jen Polsko a Lotyšsko oficiálně oznámily posunutí termínu vstupu do eurozóny.

"Ostatní země se smiřují s tím, že zavedení eura bude muset být kvůli neplnění maastrichtských kritérií odloženo," řekl iDNES.cz národní koordinátor pro zavedení eura Oldřich Dědek z ministerstva financí.

Podmínky může splnit jen Bulharsko

Slovenský startovací eurobalíčekPřechod na euro závisí na splnění několika podmínek, z nichž tu nejdůležitější - efektivně hospodařit - uprostřed finanční krize letos nesplňuje šest z osmi států a příští rok jich bude dokonce sedm. Pravidla mluví jasně: deficit rozpočtu nesmí přesahovat tři procenta HDP. Kromě Bulharska ale u všech čekatelů na euro má být toto číslo vyšší, u Lotyšska dokonce dvouciferné.

Deficity nad povolenou mez zvyšuje drastický propad příjmů z výběru daní. Například Česko mělo od ledna do dubna o 16,2 miliardy nižší daňové příjmy než loni. Češi a samozřejmě nejen oni totiž prokazatelně méně utrácejí. Rozpočtové deficity ale snižují také větší výdaje, které jsou plné náplastí na finanční krizi.

"Zvýšení veřejných výdajů při současném snížení veřejných příjmů může negativně ovlivnit nejen výšku deficitu a dluhu, ale i úrokových mír," dodává Marcinčin, který připomenul, že odsunutí eura nezávisí jen na růstu schodku.

Ilustrační foto.Slovenský ekonom hodnotí přijetí eura na Slovensku pozitivně. "Mezi lety 2002 a 2009 rostlo Slovensko ročně v průměru o výborných pět procent, zatímco Polsko o 3,8 procenta, Česko o 3,7 procenta a Maďarsko jen o dvě procenta. Není to jen díky euru, ale určitě je to také díky euru," řekl.

Analytik Marek Hatlapatka si naopak myslí, že přijetí eura v některých státech včetně Česka se může oddálit i kvůli horším výsledkům vývoje ekonomiky v eurozóně nežli v celé sedmadvacítce.

"Zapomínat nesmíme ani na to, že současná krize může v některých zemích vést ke zvýšení odporu proti euru. Argumentovat lze například tím, že země, které euro přijaly nedávno, jako například Slovensko, na to zřejmě nyní doplácejí větším poklesem ekonomiky, než by tomu bylo bez eura," řekl.

Plány zemí na přijetí eura

Česko: Oficiální ani plánovaný termín není. Čeká se na postoj vlády, která vzejde z předčasných voleb.

Polsko: Vláda hovoří o roku 2012, existují však vážné pochyby o úspěšné realizaci tohoto termínu. Trvá záměr zavést euro, jakmile budou splnitelná maastrichtská kritéria.

Maďarsko: Těžká hospodářská situace znemožňuje maďarské vládě vyhlášení kredibilního termínu, zahájeny však byly první technické přípravy na zavedení eura.

Bulharsko: Není stanoven cílový termín, země pouze deklarovala záměr vstoupit co nejdříve do režimu ERM II.

Rumunsko: Cílový termín je 2014, zatím nebyly ale zahájeny žádné přípravné práce.

Estonsko: Vláda si věří, že se jí podaří zavést euro na začátku 2011.

Litva: Po odmítnutí Litvy pro neplnění maastrichtských kritérií v roce 2006 vláda nový termín dosud nevyhlásila.

Lotyšsko: Země se nalézá v těžké hospodářské krizi a původní termín zavedení eura 1.1. 2008 odsunula na blíže neurčený termín.

(zdroj: Oldřich Dědek, Ministerstvo financí)