Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, jak se vyvíjela americko-čínská celní válka

  10:00
Listiny s položkami, na které se vztahují dovozní cla, se na čínské i americké straně neustále prodlužují. Naposledy v úterý oznámila vláda prezidenta Si Ťin-pchinga odvetná cla v reakci na podobné prohlášení, které vydal Trumpův kabinet o den dříve. Podívejte se na milníky, které se celní války mezi USA a Čínou týkají.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Donald Trump

1. Krádež duševního vlastnictví

Celní válka mezi oběma velmocemi se naplno rozhořela letos 22. března, kdy americký prezident Donald Trump podepsal dekret o uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů (přes 1,2 bilionu korun). Využil k tomu zákon z roku 1962, který Trumpovi jako prezidentovi umožňuje zavést cla v případě, že dovoz z jiných zemí ohrožuje národní bezpečnost. 

ANALÝZA: Vyhlásit obchodní válku na Twitteru je snadné, málokdy však pomůže

Opatření bylo podle Washingtonu reakcí na údajné čínské krádeže duševního vlastnictví amerických firem. V seznamu 1 300 čínských výrobků, na které se cla vztahují, figurují například motocykly, televize, polovodiče, lithiové baterie, informační technologie nebo výrobky leteckého a zdravotnického průmyslu.

Ve stejný den vstoupily v platnost 25procentní cla na dovoz oceli a desetiprocentní cla na dovoz hliníku do USA, která se rovněž výrazně dotkla Číny. Tento krok Trump argumentoval slovy, že je nutné chránit domácí producenty před zahraniční konkurencí.

Čínský prezident Si Ťin-pching

2. Oko za oko

Čína v reakci s platností od 2. dubna zavedla cla ve výši až 25 procent na 128 výrobků z USA. Cla se dotkla mimo jiné amerického mraženého vepřového, vína, některého ovoce a ořechů. 

Na některé ovoce a ořechy, například jablka a mandle, Peking uvalil clo ve výši 15 procent, na osm produktů včetně vepřového či hliníkového šrotu dokonce ve výši 25 procent. 

Čínské ministerstvo obchodu prohlásilo, že země nechce obchodní válku, ale je připravena bojovat. „Pokud USA setrvají ve svém protekcionismu, Čína se bude bránit pevně a za jakoukoli cenu,“ stálo v prohlášení ministerstva. 

Ilustrační snímek

3. Vyrovnání s čínskými obchody

Trump vychází z předpokladu, že je vzájemný obchod mezi USA a ostatními zeměmi nevyvážený. Zatímco Spojené státy americké loni vyvezly do Číny zboží za 130,4 miliardy dolarů, opačným směrem proudily výrobky za 505,6 miliardy. 

Bílý dům se mimo jiné snaží pomocí cel vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Trump uvedl, že je připraven zavést cla na veškerý dovoz z Číny o objemu 500 miliard dolarů (téměř 11 bilionů korun).

Ilustrační snímek

4. Globální problém

Zavedená cla na ocel a hliník se týkají  i Evropské unie. Ta měla sice do konce května výjimku, avšak od 1. června začaly Spojené státy americké uplatňovat tarify ve výši 25 procent na ocel a 10 procent na hliník (psali jsme zde) i na EU. Dovozní cla se začala vztahovat i na Kanadu, která je největším dodavatelem oceli do USA. Evropská unie je druhá.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v reakci označil americká cla na hliník a ocel za protekcionismus. „Budeme bránit zájmy unie plně v souladu s mezinárodním obchodním právem,“ prohlásil.  Podle EU jsou americké postupy v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) a jsou zaměřeny na ochranu domácího průmyslu před konkurencí. 

Brusel reagoval „odvetnými“ opatřeními, tedy cly na dovoz nejrůznějšího amerického zboží, včetně džínsů, potravin či motocyklů Harley-Davidson. Washington poté oznámil, že zvažuje, zda neuvalit vysoká cla na dovoz evropských automobilů.

Prezident Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching

5. Další nátlak USA

O dalších clech ve výši 25 procent na čínské zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 50 miliard USD (asi 1,1 bilionu korun), Trump rozhodl v polovině června. Tato cla se týkají široké škály výrobků, od osobních vozů a vrtulníků k buldozerům a průmyslovým nástrojům. 

Peking reagoval uvalením dodatečných cel ve výši 25 procent na 659 amerických produktů, jejichž dovoz do Číny dosahuje hodnoty 50 miliard dolarů ročně.

Cla na americký dovoz v roční hodnotě 34 miliard dolarů zahrnující zemědělské produkty a automobily vstoupila v platnost 6. července, tedy ve stejnou dobu jako americká cla na čínský dovoz stejné hodnoty, a další fáze a navýšení na hodnotu 50 miliard dolarů vstoupila v platnost 23. srpna. 

Ilustrační snímek

6. Vliv na Česko

Podle ekonomického modelu od společnosti Pictet Asset Management publikovaném začátkem července následky obchodní války postihnou mnohem více jiné země než hlavní protagonisty.

Mezi nejohroženější patří státy s otevřenými ekonomikami zaměřenými na export. To je například i Česká republika, Slovensko nebo Maďarsko. „Jelikož z výrobků, které vyvážíme nejvíc, tvoří největší položku díly a polotovary, jakákoliv cla nás zasahují,“ potvrdil  Aleš Michl, spolumajitel investičního fondu Quant (psali jsme zde).

Donald Trump a předseda Evropské komise Jeanem-Claud Juncker

7. Jednání USA s EU

Během setkání Donalda Trumpa s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem na konci července se oba muži dohodli, že budou usilovat o nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů - těm dovozní tarify stále hrozí. „Budeme také pracovat na tom, abychom snížili bariéry a zvýšili obchod ve službách, chemikáliích, léčivech, zdravotnických výrobcích a sóje,“ dodal prezident.

Zvýšená cla na ocel a hliník, která USA zavedly dříve, stále platí.

Donald Trump a jihokorejský prezident Mun Če-in

8. Trump zmírňuje

Bílý dům povolil úlevy některým zemím z dovozních cel. Firmy z Jižní Koreji, Brazílie a Argentiny si mohou zažádat o úlevu z kvót na ocel, Argentina dokonce i na hliník (psali jsme zde). 

„Firmy mohou podávat žádosti o výjimky pro produkty, kterých je ve Spojených státech nedostatek, nebo které američtí producenti nevyrábějí v potřebné kvalitě,“ píše se v prohlášení. „V takových případech je možné udělit z kvót výjimku a nebude se vybírat clo,“ upřesňuje text podepsaný prezidentem.

Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching

9. Nekončící odvety

V pondělí oznámila Trumpova administrativa, že od 24. září Spojené státy americké zavedou nová cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů (zhruba 4,4 bilionu korun). 

V úterý 18. září Čína ohlásila odvetná cla na americké zboží v hodnotě 60 miliard dolarů, která vstoupí v platnost také začátkem příštího týdne. Americká cla budou nejprve desetiprocentní, od začátku příštího roku se ale zvýší na 25 procent. Čínská cla budou činit pět a deset procent (psali jsme zde).

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

MerkurXtip dává bonus 200 korun. Sázejte na své oblíbené sporty

24. dubna 2024

Advertorial Sportovní sázení má dlouhou historii a je stále populárnější. Sázková kancelář MerkurXtip přitom...

Přísné a drahé. Na přílišnou regulaci už upozorňují i špičky české železnice

24. dubna 2024

Premium Nářky nad složitostí železnice, kterou prodražují přísné normy, nejsou v tuzemsku novinkou. Ozývají...

Žádný personál ani jiný zákazník. V Česku roste síť bezobslužných obchodů

24. dubna 2024

Minute Shop je nový koncept automatizovaných prodejen s nonstop provozem, kam zákazník vstoupí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...