Cena je při volbě obchodu až na druhém místě

Podle čeho si zákazník vybírá prodejnu ze sítě velkých obchodních řetězců? Možná trochu překvapivě pro většinu není nejdůležitější, kolik zaplatí, nýbrž to, zda je zboží čerstvé a kvalitní.
Podle čeho si zákazník vybírá prodejnu ze sítě velkých obchodních řetězců? Možná trochu překvapivě pro většinu není nejdůležitější, kolik zaplatí, nýbrž to, zda je zboží čerstvé a kvalitní. V průzkumu Shopping Monitor 2000, který provedly společnosti Incoma a GfK, totiž zařadili dotazovaní cenu až na druhé místo. A jak to vlastně kvalitou potravin ve velkých obchodních řetězcích vypadá? Podle České zemědělské a potravinářské inspekce, která v těchto prodejnách zkoumala, zda nemají výrobky prošlou záruční lhůtu a zda odpovídá doba trvanlivosti, se situace ve srovnání s loňským rokem zlepšila. Letos zjistila inspekce nedostatky v 246 případech, z toho bylo 91 v osmi supermarketech. "To je několikanásobně méně než v loňském roce," potvrzuje její mluvčí Daniela Kolejková. Zatímco například v prodejnách Aholdu, který provozuje sítě Hypernova, Albert či Prima, zjistili inspektoři 26 přestupků a v obchodech Carrefour 20, žádné prošlé zboží nenašli v Tesku. Při výběru prodejny ovlivňuje nakupující výrazně i šíře sortimentu, zřetelné označení cen, čistota obchodu a úroveň obsluhy. Podle šetření je naopak nejméně zajímá, zda mohou platit bankovní kartou. Důležité pro ně příliš není ani to, jestli jim obchod nabídne věrnostní kartu nebo zda prodejna nese známé jméno či značku. Ve velkých obchodech dnes lidé utratí zhruba třetinu peněz, za ostatní nakupují u malé konkurence. Ladislav Šípek ze Svazu obchodu odhaduje, že se tento poměr do tří až čtyř let obrátí ve prospěch supermarketů, hypermarketů a diskontů. "Budeme se tak velmi podobat například německému trhu, kde dnes pětašedesáti procent tržeb dosahují velká nákupní centra a zbytek připadá na drobné obchodníky," říká Ladislav Šípek. Dodává, že malé obchody určitě nezaniknou, protože v nich budou stále nakupovat hlavně starší lidé nebo ti, kteří nejezdí na nákup autem. Tomáš Drtina ze společnosti Incoma potvrzuje, že v roce 2000 zaznamenaly malé prodejny odliv zákazníků, naopak pokračoval rozvoj hypermarketů. Od poloviny roku však počet nakupujících v těchto typech prodejen nerostl, nové naopak získaly supermarkety. "Těm dává v současné době přednost při nákupu potravin 29 procent domácností," uvádí Tomáš Drtina ze společnosti Incoma.

Jak se v listopadu změnily ceny

To, co platilo o nejlevnějších obchodních řetězcích v říjnovém srovnání, platí i pro listopad a začátek prosince. Mezi hypermarkety je stejně jako v říjnu nejlevnější Kaufland, nejvyšší ceny zákazníci platí v hypermarketech Prima. Jediný podstatnější rozdíl je v tom, že ceny nejlevnějšího a nejdražšího hypermarketu se přiblížily k sobě - zatímco říjnový cenový rozdíl mezi nimi byl sedmnáct procentních bodů, v listopadu už jen jedenáct. Prvenství nejlevnějšího supermarketu si podržela Billa, naopak supermarkety Mainl se z vedoucí pozice v říjnu dostaly na druhý konec - ceny tam byly ze všech supermarketů v listopadu nejvyšší. U diskontních prodejen se nezměnilo nic - cenová hladina zůstala u Penny marketu i Plus diskontu, které v přehledu diskonty zastupují, úplně stejná. Kvůli desetiprocentnímu nárůstu v cenách neznačkového zboží vzrostla také v listopadu oproti říjnu o šest procent cena průměrného nákupu v Makru. I přes to bylo Makro o tři procenta levnější než druhý nejlevnější řetězec absolutního srovnání, kterým je Kaufland. Novou skupinou zboží, jehož ceny jsou v přehledu samostatně sledovány, je čerstvé zboží. Patří do něj ovoce-zelenina, maso-uzeniny a drůbež. Nejlevnější čerstvé zboží se prodávalo v Makru, v Kauflandu a hypermarketech COOP Terno, nejvíce za ně zákazníci v listopadu platili v supermarketech Billa a Albert.

Jak se prováděl výzkum?

Reprezentativní výzkum byl proveden během listopadu 2000 na území České republiky mezi osmnácti sty lidmi ve věku 15 až 79 let formou osobních rozhovorů.

Jak vidí prodejny zákazníci

nejznámější: Delvita
nejnavštěvovanější: Kaufland
největší nárůst zákazníků: Kaufland
nejlevnější: Penny market
nejširší nabídka: Tesco hypermarket
nejpříjemnější nakupování: Carrefour
nejširší rozptyl letáků: Prima
celkově nejlepší hodnocení: Hypernova

Pramen: Shopping Monitor - Incoma Research, GfK Praha

Kde jste mohli letos narazit na zboží s prošlou záruční lhůtou

prodejní řetězec počet zjištěných případů

Billa 15
Delvita 6
Kaufland 2
Ahold
(Hypernova, Albert či Prima) 26
Spar 17
Tesco 0
Carrefour 20
Globus 5

Pramen: Česká zemědělsko potravinářská inspekce

Co je pro vás důležité při nakupování
(1 velmi důležité, 5 zcela nedůležité)

Čerstvost, kvalita 1,14
Cenová úroveň 1,25
Šíře sortimentu 1,43
Zřetelné označení cen 1,44
Čistota prodejny a okolí 1,49
Obsluha v prodejně 1,50
Celková rychlost odbavení 1,50
Orientace v prodejně 1,53
Časová dostupnost prodejny 1,54
Prostředí prodejny 1,66
Prodejní doba 1,68
Poskytované služby 1,76
Zastoupení českých výrobků 2,18
Tradice, zvyk 2,47
Zastoupení značkových výrobků 2,80
Kapacita parkoviště 2,84
Dostupnost veřejnou dopravou 2,93
Známé jméno, značková prodejna 3,16
Věrnostní karta 3,22
Možnost placení kartou 3,71