Cena ropy připomíná Pouštní bouři

  • 1
Černozlatá horečka stoupá. Cena za jeden barel americké lehké ropy se dostala až na 38,66 dolaru. Je to nový rekord za posledních dvanáct let. K tomu, aby padla rekordní cena z dob operace Pouštní bouře v Perském zálivu v letech 1990 a 1991 scházejí necelé tři dolary. KOMENTÁŘ COLOSSEA ČTĚTE ZDE

V Americe požírá zásoby paliva tuhá zima, ale na trhu s černým zlatem se dělá pořádné dusno. Válka v Iráku a z ní vyplývající komplikace při doplnění rezerv je přitom podle amerických politiků stále blíž.

Když bude třeba, budeme těžit ještě více, snažil se uklidnit trhy generální tajemník OPEC Alvaro Silva.

"Pokud jde o těžbu v Iráku jsme si jisti, že situaci zvládneme. Už dva měsíce dodáváme na trh o 2,8 milionu barelů více. Výsledek vidíte. V množství není problém, problém je spekulace," konstatoval Silva.

Míní, že největší dodavatelé ropy na světě poptávku pokryjí, aniž by odběratelé museli vyplenit rezervy.

Brent se zatím drží
Severomořská ropa Brent, jejíž cena nejvíce ovlivňuje situaci v Evropě, se zatím drží na cenách kolem 33,50 dolaru za barel, což je ještě pod dvouletým maximem.

Analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl soudí, že i po odečtení "válečné prémie" pěti až šesti dolarů za barel zůstává cena nad cílem OPEC, který počítá s cenou barelu do 28 barelů.

"Vyřešení konfliktu v Iráku tak může vést k poklesu "prémie z války", nicméně ceny ropy zřejmě ještě nějaký čas zůstanou nad 28 dolary za barel," míní Nejdl.