Zakladatel developerské společnosti Centra Group Dušan Kunovský.

Zakladatel developerské společnosti Centra Group Dušan Kunovský. | foto: Petr Novotný, MF DNES

Central Group letos omezí nabídku, říká spolumajitel Kunovský

  • 4
Propad poptávky o třetinu, strach lidí se zadlužit a nepříjemné banky, které zdražily hypotéky a očekávají pokles cen nemovitostí. To je nepřátelské prostředí, kterým po letech bezuzdného růstu musí Dušan Kunovský provést Central Group, největšího pražského developera.

"Bude to útlumový rok. Nejhorší pro naše podnikání je pesimismus lidí. Ten na prodeje nemovitostí dopadá více než přísnější bankovní podmínky," říká Kunovský.

Ačkoli je firma v lepší finanční situaci než developeři, kteří staví jen za bankovní úvěry, naordinoval jí Kunovský podstatné omezení nabídky. To by mělo realisticky kopírovat poptávku lidí. "Nebudeme stavět na sklad. Oproti loňským dvanácti novým lokalitám nabídneme letos asi jen pět," vysvětluje Kunovský jeden ze základních kroků, který má firmu přenést bez větších šrámů do lepších časů.

To by mělo znamenat méně práce pro architekty, projektanty a hlavně stavební dozor. Kunovský ale odmítá, že by chystal propouštění lidí, jichž ve firmě pracuje přibližně dvě stě padesát. "Budou mít více času věnovat se přípravě projektů, které chceme dovádět do stadia stavebního rozhodnutí. Pak budeme připraveni rychle reagovat, až se trh otočí," plánuje muž, který by z probíhající krize rád vyšel posilněn.

Není to vyloučené, protože Central Group je málo zadlužen, používá jen provozní úvěry a loni získal švýcarské partnery. Z dnešního pohledu udělal Kunovský v létě obchod svého života. Našel totiž švýcarské společníky, kteří byli ochotni ocenit jeho firmu na deset miliard korun. Zatím zaplatili přes 850 milionů korun a získali tak necelý desetiprocentní podíl.

Kunovský se tak v době hladu po hotovosti dostal k sumě, která mu umožňuje výhodně nakupovat. Potvrdilo se to minulý týden, kdy Central Group oznámil koupi pozemků na Žižkově od španělské Telefóniky za tři sta milionů.

"Byla to lokalita, za kterou jsme byli ochotni okamžitě zaplatit z vlastních peněz," říká Kunovský, který plánuje oživit Olšanskou ulici v Praze a postavit tam dvě multifunkční devatenáctipatrové budovy.

Švýcaři mají právo do tří let navýšit svůj podíl až na 49 procent, což by mohlo Central Group přinést další čtyři miliardy korun. Zda to skutečně udělají, nelze dnes odhadnout. U méně výhodnějších nabídek se firma do okamžitého placení nehrne.

"Dříve se všichni a okamžitě přepláceli. To už dnes není nutné," říká Kunovský s tím, že ceny pozemků klesly v průměru o deset až dvacet procent. Podobně šly dolů také ceny stavebních prací a materiálů.

Lidé budou nakupovat výhodněji

Kunovský však odmítá, že by v podobné výši zlevnil také pro zákazníky, ačkoli na přelomu roku přes slevy lákal kupce na už postavené domy a byty.

Přesto letos lidé nakoupí nemovitost výhodněji než před rokem. "Se slevami pracovat nebudeme. Pesimismus lidí chceme porazit bonusy a marketingem," tvrdí Kunovský. Sám přitom uznává, že z hlediska ziskovosti je pro jeho firmu jedno, zda poskytne klientům slevu nebo bonus ve stejné výši.

Developeři ovšem slovo sleva hrozně neradi používají, protože si nechtějí kazit trh. "Slevy jsou krátkozraká záležitost. Jakmile je jednou zavedete, tak lidé čekají na další a další a prodejům to moc nepomůže. Proto raději zavedeme bonusy," říká Kunovský.

Jde o psychologii trhu. Central Group kvůli své velikosti působí v Praze a okolí jako významný cenový hráč, a pokud by zlevnil, může poslat dolů i ceny ostatních developerů. A ti by mu to jen tak nezapomněli.

O tom, jakých bonusů se lidé dočkají, zatím nechce Kunovský hovořit. "Letos slavíme patnáct let od založení, takže s tím budeme pracovat," slibuje. Například developeři v západní Evropě jsou občas ochotni k novému bytu poskytnout i nové auto.