Centrální banka snižuje úrokové sazby

Bankovní rada České národní na svém zasedání neočekávaně snížila všechny úrokové sazby. Takzvanou repo sazbu, od které se v důsledcích odvíjí i úrok, který zaplatí klienti komerčních bank za poskytnutý úvěr, snížila banka z 5,25 na pět procent. Nižší sazby platí od 23. února. Rada dospěla k názoru, že pohyb sazeb neohrozí stabilitu cen a přitom se přiblíží stanovené hodnotě inflace pro letošní rok. Zlevnění úvěrů může také pomoci k většímu oživení ekonomiky.

Řekli o snížení sazeb ČNB

Vlastimil Tlustý (ODS): Je to hodně dlouho poté, co jsme po tom volali. Snížení úrokových sazeb ... zlevňuje úvěry. ... Mohou si je půjčit ti, kteří je za dosavadních sazeb považovali za nenávratné.

Ivan Pilip (US): Nečekal jsem to příliš v tuto dobu. Bude zajímavé sledovat, jak toto rozhodnutí zapůsobí na ekonomiku.

Pavel Mertlík (ČSSD): Z hlediska ekonomického růstu je to pozitivní signál, protože především povede k dalšímu zdostupnění úvěrů. Zároveň si myslím, že to je i velmi rozumné rozhodnutí z hlediska měnového, zejména kurzového. ... Myslím si, že bankovní rada rozhodla správně a uvidíme, jakým směrem trh zareaguje.

"Domníváme se, že pohyb sazeb neohrozí cenovou stabilitu a inflační cíl.  Zároveň jsou také nastaveny podmínky pro dlouhodobější ekonomický růst," kometoval snížení repo sazby viceguvernér Oldřich Dědek.

Ještě ráno po zveřejnění obchodní bilance České republiky nikdo z analytiků změnu sazeb neočekával, hovořilo se pouze o možné úpravě méně významné sazby diskontní.

Ta tvoří rámec pro pohyb repo sazby a ČNB ji naposledy změnila předloni v říjnu. Hodnota repo sazby se naposledy měnila v listopadu 1999.

O změnách se uvažovalo už měsíc
Dědek řekl, že o změně sazeb rada uvažovala již před měsícem.  Banka ale čekala na vývoj cen výrobců, které nakonec byly velmi nízké. Také se čekalo co s inflací udělá změna spotřebního koše.

"Naše prognóza se posunula, nyní nehrozí žádné inflační tlaky, vliv produkčních cen byl překvapivě nízký," tvrdí Dědek.

"Další pohyb sazeb se dá těžko předvídat. Momentálně nejsou důvody proto, abychom za měsíc sazby opět měnili. Toto stanovisko ale vyplývá ze současného stavu," řekl guvernér banky Zdeněk Tůma.

O vlivu posledního kroku ČNB na kurz koruny prohlásil Tůma, kurz je poměrně silný a jeho posilování by centrální banka pečlivě analyzovala. "Bankovní rada se shodla, že devizové intervence zůstávají v instrumentáriu národní banky," řekl Tůma.

Koruna na snížení sazeb nereagovala. Podle dealerů je hybným motorem v případě zpevňování koruny příliv zahraničních investic, naopak oslabování jde na vrub vnějším faktorům, například situaci na ostatních rozvíjejících se trzích.

Banka se bojí ztráty důvěry
"Centrální banka snížila úrokové sazby v obavě z podstřelení inflačního cíle. Snížení o čtvrt procenta je spíše testem reakce úvěrové emise na změnu úrokových sazeb. Nepředpokládám výrazný dopad na vývoj ekonomiky a vývoj inflace," míní David Marek z Patria Finance.
 
Podle Marka se Česká národní banka obává, že se jí po čtvrté za sebou nepodaří trefit se do spodní hranici vytyčeného inflačního cíle.

Snahu o to přiblížit se co nejvíce středu inflačního cíle, který je letos stanoven na 1,7 až 3,4 procenta, připustili i Dědek s Tůmou.

Podle Patrie by ČNB mohla ztratit svůj kredit, neboť podstřelení je mezi odborníky považováno za stejně škodlivé jako přestřelední odhadu inflace.

Jak se hýbaly sazby ČNB

Sazba
(v %)

Nyní

Dříve

Poslední
změna

repo

5,00

5,25

listopad 1999

diskontní

4,00

5,00

říjen 1999

lombardní

6,00

7,50

říjen 1999

Pokud by se poptávka spotřebitelů nebo vývoj na trhu práce ubíraly nadále příznivým směrem, je podle Marka možné, že banka brzy přistoupí k dalšímu snižování.

Za předčasné naopak vzhledem k nejistému dalšímu vývoji ekonomiky považuje snížení repo sazby za předčasné analytik České spořitelny Martin Hlušek. "Volil bych obezřetnější monetární politiku," uvedl.