Centrální banku silná koruna netěší

Česká národní banka na svém pravidelném zasedání naplnila očekávání většiny odborníků a nezměnila úrokové sazby.
Trhy ale čekaly hlavně na náznak směru, kterým se bude ubírat měnová politika banky v příštích dnech. Viceguvernér centrální banky Oldřich Dědek počátkem týdne naznačil, že sílící koruna by mohla vést až k intervenci banky za účelem jejího oslabení.
Jeho kolega Luděk Niedermayer po zasedání rady prohlásil, že posílení koruny není jednoznačně vítáno, protože není založeno na reálném stavu ekonomiky.

O růstu koruny jsme psali ZDE.

Koruna se minulý týden dostala dvakrát na nejsilnější hodnotu vůči společné evropské měně euro od doby jejího vzniku.

Niedermayer se domnívá, že za posílením stojí optimističtější pohled na vývoj ekonomiky, který způsobil příznivý údaj o loňském hrubém domácím produktu.

Kurz české koruny na devizovém trhu v očekávání výsledku jednání bankovní rady stagnoval. Po jeho oznámení pak koruna klesla na 34,50 za euro, obchodování nakonec zakončila na 34,40 za euro (17,60 za německou marku). Nejvyšší hodnotu tento týden měla koruna v úterý - 34,06 za euro.

Lék na silnou korunu vidí viceguvernér v opatrné realizaci velkých příjmů z privatizace, které jsou očekávány v příštích měsících. Transakce nesmí tlačit na posílení kurzu.

Další člen bankovní rady Jan Frait uvedl, že předmětem zvýšeného zájmu banky budou velké krátkodobé výkyvy kurzu a prudké zhodnocení nebo znehodnocení měny.

Za takové situace by banka intervenovala nikoli pouze slovně, ale i ve skutečnosti, míní Frait.

Předpovědi ČNB se zatím nemění
Přes překotně rostoucí kurz koruny a dění na světových trzích nevidí zatím centrální banka důvod ke změně měnové politiky. To dosvědčila i ponecháním úrokových sazeb na současných hodnotách.

Případnou změnu předpovědi dalšího vývoje české ekonomiky provede banka až příští měsíc při projednávání takzvané velké situační zprávy o měnovém a hospodářském vývoji.

Pravdou zůstává, že inflační cíl České národní banky počítá s kurzem české měny téměř o korunu slabším, než je v současnosti - 35 korun za euro.

Loňské tempo hrubého domácího produktu překvapilo svým růstem o 3,1 procenta. Česká národní banka pro letošek zatím předpovídá růst HDP o 1,7 až 3,7 procenta.

Česku může uškodit útlum v Evropě
Záporný vliv na růst v České republice může mít podle Niedermayera ekonomické ochlazení v západní Evropě, zvláště v Německu. "Zatím však dostupné signály neukazují, že v této oblasti hrozí okamžité riziko."

Stejný zřejmě je i pohled Evropské centrální banky, která navzdory očekávání opět nezměnila své úrokové sazby. Klíčový úrok ECB zůstává na hodnotě 4,5 procenta.

,