ČNB

ČNB | foto: Profimedia.cz

Centrální banky se cítí poškozeny kvůli hodnocení regionu

  • 8
Centrální banky Česka, Slovenska, Polska, Rumunska a Bulharska se dnes ve společném prohlášení ohradily proti hodnocení finančních a bankovních systémů v těchto zemích. To může podle nich způsobit ztrátu důvěryhodnosti nejen pro samotné systémy, ale i pro orgány, které na situaci dohlížejí.

Bankéřům se nelíbí některá vyjádření z poslední doby, která upozorňují na ohrožení bank ze starých členských zemí EU kvůli jejich činnosti v zemích střední a východní Evropy.

"Zveřejněné informace doprovázející tyto iniciativy jsou často zjednodušené a zavádějící a mohou mít negativní důsledky pro banky působící v těchto zemích. Podobné spekulace zcela opomíjejí základní ekonomický vývoj v zemích střední a východní Evropy a vytvářejí jeho nesprávné vnímání, jež může mít negativní dopad na další vývoj regionu střední a východní Evropy i Evropy jako celku," píše se ve zprávě, kterou zveřejnila Česká národní banka.

Centrální banky také upozorňují na to, že každá z členských zemí má svou vlastní ekonomickou a finanční situaci a netvoří homogenní region. Je tedy důležité, aby se rozlišovalo mezi členskými státy a zeměmi, které nejsou členy EU.

Bankéři by přivítali, kdyby budoucí iniciativy hodnotící riziko zemí střední a východní Evropy a jeho dopad na evropské ekonomiky respektovaly dané úlohy a kompetence dohledů a vlád každého členského státu.

Proti jednotnému pohledu na celý region protestovali již dříve čeští i slovenští politici. "Pozice jednotlivých států v regionu jsou rozdílné," řekl například český ministr financí Miroslav Kalousek.

Podobně se vyjádřil slovenský premiér Robert Fico. "Vznikl takový dojem, zejména poté, co rakouská bankovní sféra začala mít problém v některých bankách v zemích východní Evropy, že tu je nějaký zlý východ a nějaký dobrý západ," řekl Fico.