Cenu bydlení ovlivňuje velikost, úroveň a stáří domu, ale i pověst čtvrti

Vlastní družstevní byt či domek - pro mnohé ideální způsob bydlení. Ten, kdo o jejich nákupu uvažuje, musí být připraven na řadu úskalí. Většina rodin dnes nehledí na to, zda bude v novém obývacím pokoji stát krb a v koupelně dvě umyvadla, řeší "přízemnější" problém: jak najít bydlení cenově dostupné.

Zatímco v minulých letech byl trh s nemovitostmi trochu ospalý, podle vyjádření zástupců realitních kanceláří nyní znovu poptávka roste. Důvodem je nejen o něco lepší ekonomická situace rodin, ale také možnosti hypoték, které v kombinaci se stavebním spořením umožňují dosáhnout na bydlení i těm, kteří nemají velké úspory. Pokles cen domů a bytů proto v nejbližších dnech očekávat nelze, v případě některých lokalit a typů nemovitostí spíše naopak.

Cenu nemovitostí ovlivňuje několik skutečností - zda se jedná o rodinný dům, nebo byt, starší, nebo nový, jestli je v osobním, či družstevním vlastnictví, a zejména, kde se nachází.

Pozor: Ceny z inzerátů či vývěsek realitních kanceláří ale někdy neodpovídají té, za kterou se dům či byt nakonec prodá. Bývají mnohdy přemrštěné, určují si je totiž sami majitelé nemovitostí. Skutečné prodejní jsou u bytů a domů nižší až o 20 procent, novostaveb se ovšem tento rozdíl netýká. Zde s nabídkou vycházející z profesionální kalkulace přichází firma, která nemovitost postavila či nechala postavit.

Jak se budou hýbat ceny
Kvůli poptávce jsou podle většiny představitelů realitních kanceláří ceny nemovitostí určených k bydlení stabilní a nedojde-li k náhlé změně, lze očekávat jejich nárůst.

Existují i výjimky, například ve vybraných oblastech východních Čech klesají, díky nízké poptávce, ceny bytů 3+1 a 4+1. Ve všech regionech byl zaznamenán zvýšený zájem o rodinné domky, jak novostavby, tak starou zástavbu. Starší rodinný dům k okamžitému nastěhování lze získat za cenu v rozmezí zhruba 1 až 2 milionů korun, venkovské lokality se pohybují na hranici milionu korun.

Cena novostaveb se pohybuje od 1,5 - nejlevnější varianty, ale spíše 2 milionů a výše, záleží hlavně na přání zákazníka. Ceny bytů 3+1 začínají zhruba na úrovni půl milionu korun starší, mimo hlavní město, za novostavbu se platí i dva miliony, pokud leží v prestižní čtvrti, může se vyhoupnout vysoko nad hodnotu běžného rodinného domku.

Vysoká poptávka je především po malých bytech - garsoniérách a bytech 1+1. Hlavními zájemci jsou zejména mladí lidé, pro které je nákup malého bytu finančně nejdostupnější. V přepočtu na metry čtvereční jsou ale menší byty dražší než větší, například v Praze je cena garsoniéry 20 až 25 tisíc korun za metr čtvereční a u bytů 3+1 17 až 20 tisíc korun za metr. Vyšší cena malých bytů je dána velkou poptávkou po nich a vzhledem k jejich příznivé ceně tomu tak bude i do budoucna.

Pozor: výhodné hypotéky
Zvýhodněné hypoteční úvěry umožňují pomýšlet na vlastní bydleni i lidem s průměrnými příjmy. Hromadný útok na realitní kanceláře se však zatím nekoná. "Nárůst poptávky očekáváme, ale zatím není tak patrný. Je nutno počítat s určitým časovým zpožděním, než lidé získají důvěru," uvádí Jaroslav Novotný z realitní kanceláře RAK.

Pozor: při rozhodování o tom, zda využít levnou hypotéku, je dobré přemýšlet a dívat se daleko dopředu. Hypotékou se člověk zadluží obvykle na dvacet let, ovšem výši úroků z úvěru banka stanovuje většinou pouze na pětileté období. Následně může být úrok přizpůsoben změnám v ekonomice či inflaci.

Zájemce by měl být připraven na to, že namísto dnešních 7 procent a se státní podporou 3 procent roční úrokové sazby může po pěti letech platit mnohem více. Nárůst jen o několik málo procent může znamenat zvýšení měsíční splátky i o tisíce korun.

Co má vliv na cenu?

BYTY
* místo
Ceny se liší nejen podle regionů ale i v rámci jednotlivých oblastí. Náklady na bydlení v prestižních oblastech tak mohou být až o 50 procent vyšší než v málo žádaných lokalitách.

* typ domu
Byty 3+1 a 4+1 v cihlových domech jsou řádově o desítky tisíc korun vyšší v porovnání s paneláky. Panelové domy mají totiž kratší životnost a byty jsou v nich měřeno velikostí pokojů menší.

* vlastnictví
Ceny družstevních bytů jsou o 20 až 30 procent nižší než u bytů v osobním vlastnictví. Případný zájemce o družstevní byt by neměl zapomenout, že kromě zaplacení kupní ceny (podílu na družstvu) jej čeká i splácení zbývající části hodnoty bytu na účet bytového družstva. Ani majitel bytu v osobním vlastnictví se ale nevyhne pravidelným platbám musí počítat s povinným "spořením" do fondu oprav, který ze zákona vytváří sdružení majitelů bytů v každém domě.

DOMKY
* pozemek
Stejně jako v případě bytu hraje velkou roli lokalita. Pokud chce člověk bydlet v prestižní zóně poblíž velkého města, zaplatí za metr čtvereční i více než tisíc korun. "Na okraji Prahy lze pořídit metr parcely včetně inženýrských sítí okolo 700 až 800 korun. "Běžné" pozemky se prodávají za ceny od 150 (často bez sítí) do 500 korun za čtvereční metr.

* kdo staví
Nejlevnější je vybudování domku svépomocí - podle výpovědí stavebníků se dá cena bez pozemku stlačit i pod milion korun. V porovnání se stavbou na klíč něco ušetří i ti, kteří si budou na jednotlivé stavební práce objednávat různé firmy. Takový postup chce ale dostatek času a také spolehlivého stavbyvedoucího, který ohlídá kvalitu práce.

Co je dobré vědět o realitní kanceláři
Než vstoupíte do realitní kanceláře, zjistěte si ceník poplatků. Při uskutečněném prodeji získává realitní kancelář provizi, jejíž výše se pohybuje v jednotkách procent kupní ceny, zpravidla nepřekračuje deset procent. U prodejní ceny je důležité, zda je v ní zahrnuta provize a příslušná odměna za poradenství, evidenci nabídky nebo poptávky, právní služby, zápis do katastru nemovitostí a podobně.

Tipy:
* malometrážní byty: existují firmy, které renovují starší domy a upravují v nich a o poté rozprodávají menší byty (garsonky až 2+1), ceny v hlavním městě většinou nepřesahují jeden milion korun, mimo něj jsou levnější, některé společnosti nabízejí splátky

* zástupci realitních kanceláří předpovídají nárůst cen menších bytů

* za nejvyšší ceny se byty a domy prodávají v hlavním městě, mimo něj lze často sehnat srovnatelnou nemovitost za poloviční i třetinovou cenu, například za byt 3+1 v osobním vlastnictví zaplatí kupující v Praze 1,8 milionu, zatímco ve Slaném mu bude stačit 700 tisíc korun

* za přijatelných podmínek lze dnes nakupovat chaty, o něž v posledních letech nebyl příliš zájem, a cena se proto držela na nižší úrovni, pozor: pro celoroční bydlení lze využít jen rekreační dům k tomu uzpůsobený