Ceny akcií na pražské burze propadly na dno

P r a h a (kk) - 7. září - Pražská burza je na historickém dně. Akcie se během včerejšího dopoledne řítily střemhlav dolů a burzovní makléři začali mluvit o panice. Přes odpolední částečné uklidnění nikdo neví, kde se pád zastaví.
Už podruhé za poslední tři dny musela burza omezit obchody s akciemi Komerční banky, jejichž kurs se propadl o hrozivých dvacet procent na 232 korun za kus. Před třemi týdny stály 500 korun.
Na historických minimech jsou i ostatní pilíře burzy, jako je Unipetrol nebo ČEZ. Spořitelna sice včera vzrostla, ale výhled analytiků na příští dny je značně nejasný. Vkladatelé bank mohou zůstat klidní. "Vývoj na světových trzích postihuje akcionáře Komerční banky, vklady klientů však nejsou nijak ohroženy," uvedla v prohlášení mluvčí banky Irena Šatavová.
"Pražská burza směřuje ke kolapsu, ceny akcií bank se blíží k nule," popsal situaci na trhu makléř společnosti Patria Finance Pavel Růžička. Banky tahají dolů i ostatní tituly. "Reakce trhu je značně přehnaná, nemá už moc společného s realitou a má blízko k panice. Je to psychologický efekt," připojil se Michal Šnobr z firmy Brno Broker Group.
Příčiny pádů jsou podle analytiků jasné: globální krize na finančních trzích, neprůhlednost a špatná obchodovatelnost českých akcií se mísí s problematickými úvěry největších tuzemských bank. Šéf společnosti Patria Zdenek Bakala se domnívá, že na ekonomiku nebo podnikovou sféru by současné burzovní otřesy neměly mít zásadní vliv. "Tuzemská burza naštěstí nehraje dominantní úlohu a hospodářství její propad tolik neovlivní," říká.
Dokladem může být i vývoj koruny, která zůstává zatím v klidu.
Kdy se situace na akciovém trhu uklidní, si netroufá odhadnout téměř nikdo. "Do konce roku se nic významného nestane, na druhou stranu třeba včera okolní burzy jako americká, londýnská, německá nebo maďarská rostly, tak uvidíme, " řekl Karel Růžička z ING Barings. "Ceny na burze by se mohly dnes vydat směrem vzhůru, ministerstvo financí prohlásilo, že je připraveno jednat o pomoci našim bankám, a to může být impulsem," dodal Pavel Capouch ze společnosti Stratego Invest.
Po ruce nemají odborníci ani příliš řešení, jak z dramatické situace vybřednout. "Jediné, co se dá pro zlepšení dělat, je urychlená privatizace, a to především bank," domnívá se šéf firmy Wood & Company Jan Sýkora.
Rychlé recepty na zotavení cen akcií, které tak nízko ještě nikdy v historii nebyly, totiž podle expertů neexistují. Například burza může jen pozastavit obchody s akciemi jako pojistku proti dramatickému poklesu kursů. Páky nemá ani Komise pro cenné papíry, která bdí nad regulérností kapitálového trhu. "Nemůžeme ovlivňovat dění na trhu, je to věc nabídky a poptávky," vysvětluje mluvčí komise Šárka Samková.
Vláda si sice včera pospíšila s prohlášením o pomoci bankám, na což reagoval kurs akcií České spořitelny devítiprocentním nárůstem, ale to podle některých makléřů samo o sobě nestačí. "Divím se, že nikdo z bankovních kruhů nevystoupil a alespoň verbálně veřejnost neuklidnil, protože ceny akcií bank jsou opravdu nesmyslně nízko," říká Michal Šnobr z firmy Brno Broker Group.
Otázkou zůstává, jak si mají v těchto vypjatých chvílích počínat akcionáři. "Banky jsou opravdu levné k nákupu, ale je tu stále velké riziko, jak se bude kurs dále vyvíjet," tvrdí Šnobr.
Představitelé Komerční banky i České spořitelny přitom vysvětlují poklesy akcií účinky globální krize a vývojem v okolních zemích. "V současnosti obecně padají kursy všech světových finančních institucí. Na akciích Komerční banky se dále projevuje lavinový efekt. Dnešní cena akcií banky nemá s jejich reálnou hodnotou nic společného," řekl ředitel tradingu Komerční banky Roman Pospíšil.
Analytici jsou však jiného názoru. "Akcie již nereagují na ostatní trhy. Třeba v Německu se včera situace stabilizovala, ale s naším trhem to příliš nehnulo," uvedl Zbyněk Matoušek z firmy Prague Securities.
Jako nejméně rizikovou investici nyní hodnotí makléři stále fondy, které si v porovnání s poklesem celého trhu vedou relativně zdatně. "Fondy jsou stále nejlepším odvětvím na trhu. Důvod je jasný. Budou se otvírat, a tak mají připravenu většinu majetku v hotových penězích. Nejsou proto tolik náchylné na vývoj na trhu," dodává Jiří Roháček z firmy Atlantik finanční trhy.