Elektrický proud - ilustrační foto

Elektrický proud - ilustrační foto | foto: MF DNES

Ceny elektřiny letí vzhůru, odpálila je výhra Zelených v Německu

  • 94
Ceny elektrické energie na německém trhu po historickém úspěchu strany Zelených v zemských volbách v Bádensku-Württembersku výrazně stouply. Trh počítá s tím, že ostře protijaderní Zelení odstaví minimálně místní dvě jaderné elektrárny a jejich průlom povede k rychlejšímu odstavení jádra v celé zemi. Na Česko to bezprostřední dopad mít nebude.

Protože však za jádro nebude jiná účinná náhrada než fosilní paliva, stouply v pondělí také ceny uhlí a evropských povolenek na emise skleníkových plynů.

Cena základního proudu s dodáním v roce 2012 vzrostla podle agentury Reuters nejvýše od podzimu 2008, kdy globální finanční krize srazila ceny energií prudce dolů. Elektřina silně zdražila již v polovině března, když vláda Angely Merkelové po přírodní katastrofě a jaderné krizi v Japonsku a výbuchu protijaderné hysterie v Německu oznámila dočasné uzavření všech sedmi jaderných elektráren starších 30 let.

Zelení poprvé povedou zemskou vládu

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Merkelové v nedělních volbách v Bádensku-Württembersku utrpěla těžkou porážku a vládu zde zřejmě sestaví Zelení se sociálními demokraty (SPD). Zelení získali dokonce více hlasů než SPD, takže se asi poprvé v historii Německa dostanou do čela zemské vlády.

Analytici předpokládají, že jejich úspěch zesílí protijaderné tendence i u ostatních stran. "V konečném důsledku to povede k radikálnímu přehodnocení jaderné energie v Německu a ke zrychlenému uzavření některých nebo všech 17 jaderných reaktorů," uvedl ředitel komoditního výzkumu v Deutsche Bank Mark Lewis.

Bádensko-württemberská elektrárenská společnost En-BW se opírá o jadernou energii více než její konkurenti, provozuje dvě jaderné elektrárny s celkem čtyřmi reaktory. Stát v ní má nyní hlavní slovo, protože vláda CDU loni ve firmě koupila 45procentní podíl.

Analytici předpokládají, že pokud Zelení skutečně prosadí širší a rychlejší uzavření jaderných elektráren, nepovede to k ničemu jinému než k růstu spotřeby "špinavého" uhlí a zvýšení emisí obávaných skleníkových plynů. "Zdá se jasné, že objem bezemisní produkce (jaderných elektráren) bude muset být nahrazen produkcí z fosilních paliv," míní Lewis. Odhadl, že ceny elektřiny v Německu budou kvůli tomu růst i nadále.

Ceny uhlí s dodávkou v příštím roce vzrostly v pondělí o téměř dvě procenta. Podobným tempem se zvýšily rovněž ceny emisních povolenek na tunu oxidu uhličitého na evropském trhu, protože německé elektrárny jich budou vzhledem k nucenému přechodu na uhlí potřebovat větší množství.

Češi se letos zvýšených cen bát nemusí

Ačkoliv vývoj v Německu bude zvedat ceny na celém evropském energetickém tržišti, Češi se zvýšených faktur za elektřinu bát nemusejí. Většina z nich má totiž podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky takové tarify, které jim zajišťují fixní cenu po celý letošní rok.

"V příštím roce mohou ceny růst v řádu několika procent. O kolik přesně, to bude záležet na tom, kolik elektřiny se obchodníkům podařilo nakoupit za nižší ceny," vysvětluje analytik.

Pokud se však Němci začnou odklánět od jádra, pak se za pár let ani Češi dražším fakturám za elektřinu nevyhnou. "Pokud začnou v Německu jaderné elektrárny postupně zavírat, pak to bude mít výraznější dopad na středoevropský region včetně České republiky. Ceny by začaly od roku 2013 výrazněji růst," dodává Hatlapatka.

,