Do rozvodných sítí budou muset energetici kvůli nestabilním „zeleným“ zdrojům investovat. To může zvrátit dosavadní trend zlevňující elektřiny.

Do rozvodných sítí budou muset energetici kvůli nestabilním „zeleným“ zdrojům investovat. To může zvrátit dosavadní trend zlevňující elektřiny. | foto: MF DNES

Elektřina příští rok opět zlevní. Ale nejspíš už naposledy

  • 171
Ceny elektřiny pro české domácnosti napřesrok nejspíš - už potřetí v řadě - klesnou. Sestupný trend se dá vytušit z aktuálních cen silové elektřiny na burze. V porovnání s dodávkami pro letošní rok jsou tyto ceny zhruba o desetinu levnější.

Cena silové elektřiny nicméně tvoří jenom asi 40­ procent koncových cen, zbytek se vztahuje k poplatkům za distribuci a další služby. Pokles koncových cen proto nebude tak vysoký. „Ceny pro domácnosti by se v roce 2016 mohly snížit zhruba do pěti procent,“ předpokládá Petr Bártek z České spořitelny. 

Jak co nejlevněji?

Porovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů. Kalkulačka cen elektřiny vám pomůže s výběrem té nejvýhodnější.

V dalších letech se situace pravděpodobně otočí a ceny pro domácnosti začnou opět stoupat. Mírně se podle Bártka budou zvedat nejen ceny samotné elektřiny od výrobců.

„Energetici budou muset více investovat do rozvodných sítí, aby byli dostatečně připraveni na případné výkyvy kvůli nestabilní produkci ze zelené elektřiny. To prodraží poplatky za distribuci,“ doplňuje analytik.

Průměrná čtyřčlenná rodina s ročním odběrem 3 500 kilowatthodin zaplatila loni podle údajů Eurostatu za dodávky proudu přes 12 tisíc korun, o ­polovinu více než v roce 2005. Více než sedmnáct stovek z této částky směřovalo výrobcům energie z obnovitelných zdrojů.

Evropská statistika ukazuje, že české účty patří i přes výrazný vzestup v posledním desetiletí stále k těm nižším. Německá rodina se stejným odběrem zaplatí v přepočtu téměř 29 tisíc, průměr evropské osmadvacítky se pohybuje kolem 20 tisíc ročně.