Obchodní řetězce dnes za jablka nabízejí zhruba polovinu toho, co před rokem. Ilustrační foto

Obchodní řetězce dnes za jablka nabízejí zhruba polovinu toho, co před rokem. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kvůli ruským sankcím v Česku až o polovinu zlevnila jablka

  • 94
Embargo na dovoz některých potravin do Ruska se v Česku projevilo především propadem výkupních cen letních jablek a zeleniny. Nákupní ceny zeleniny klesly po vyhlášení embarga podle zelinářů o 30 až 50 procent. Obchodní řetězce využívají situace.

Na tuzemský trh se tlačí levná zelenina, která měla směřovat do Ruska. Obchodní řetězce dnes za jablka nabízejí zhruba polovinu toho, co před rokem. Zatímco před rokem dosahovala výkupní cena letních jablek zhruba 12 korun, letos je poptávková cena řetězců asi 6,20 Kč za kilogram.

Jablka z Polska, které je jejich největším pěstitelem v Evropě, se nyní tuzemským obchodníkům nabízejí za zhruba šest až sedm korun včetně dopravy, řekl mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Hynek Jordán.

Obchodní řetězce využívají situace a srážejí podle Jordána výkupní ceny i u zpracovaných výrobků minimálně o pětinu. Například výrobce jablečného džusu, který za pět litrů nápoje dostával od obchodníka normálně 79 korun, dnes dostane maximálně 59 Kč.

„Poláci ihned po vyhlášení embarga začali lifrovat loňská jablka za v uvozovkách téměř nulové ceny, aby se jich zbavili,“ uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Sklízet a vyvážet jablka za nízké ceny začali také producenti z další ovocnářské velmoci, Itálie. „Ceny samozřejmě spadly všem, nejen českým ovocnářům, ale pěstitelům v celé Evropě,“ podotkl Ludvík.

Mlékárna Madeta musela omezit výrobu

Jihočeská Madeta musela kvůli sankcím omezit výrobu, což se dotklo především podniku v Českém Krumlově. Tam se vyrábí sýr Niva, který je v Rusku velmi oblíbený a měsíčně ho tam Madeta prodala 60 tun.

Podle odhadu ministerstva zemědělství přijdou tuzemští vývozci zemědělských a potravinářských produktů kvůli sankcím přímo na tržbách o 250 až 300 milionů Kč. Propad cen v důsledku přetlaku zboží na unijním trhu jim může podle Potravinářské komory způsobit až miliardové škody.

Podle materiálu vládní skupiny k sankcím zveřejněném na konci srpna tuzemští ovocnáři a zelináři přijdou v souvislosti s ruskými sankcemi na tržbách z letošní sklizně o 590 milionů až 1,42 miliardy korun.

EK na konci srpna mimořádně uvolnila zhruba 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) na pomoc pěstitelům ovoce a zeleniny v EU. Podpoří tak pěstitele téměř 20 druhů ovoce a zeleniny, které podléhají rychlé zkáze. Podpora bude poskytnuta prostřednictvím odkupů i odškodněním za předčasné nebo naopak pozdní sklizně.

Ruská centrální banka chystá odvetu proti dalším sankcím

Že se Rusko hodlá bránit i proti dalším možným sankcím ze strany Evropské unie, v pátek naznačila ruská centrální banka. Zástupkyně guvernérky banky Xenia Judajevová uvedla, že banka je připravena podniknout „nestandardní“ opatření, aby kompenzovala dopady nových sankcí. Odmítla to ale konkretizovat.

Velvyslanci členských zemí EU v pátek budou jednat o možném zpřísnění sankcí vůči Rusku. Podle agentury Reuters zvažuje EU mimo jiné zákaz nových investic do dluhopisů ruské vlády i některých státních podniků. Podle jednoho z představitelů ruské centrální banky se Rusko bude snažit posílit prodej vládních i firemních dluhopisů v asijských zemích.

,