Ceny klesají už čtvrt roku

  • 13
Inflace v Česku se už čtvrt roku zarputile drží 0,4 procenta pod nulou. Právě o tolik meziročně klesly spotřebitelské ceny v lednu, únoru a jak se teď ukázalo i v březnu. Oproti únoru se ceny snížily o desetinu procenta. Nejvýraznější pokles stále vykazují potraviny, přidaly se i kultura a rekreace.KOMENTÁŘ ATLANTIK FT ČTĚTE ZDE

"Pokračoval i pokles cen oděvů a obuvi, i když mírnějším tempem než v lednu a únoru," uvedl Český statistický úřad.

Z potravin zlevňovalo především maso o celé procento, dále mléko, sýry, vejce, pečivo a ovoce. Naopak ceny čerstvé zeleniny stouply o 3,3 procenta a brambory podražily o necelá tři procenta.

Zlevňování rekreací jde hlavně na vrub snížení cen tuzemských pobytů na horách po sezónním vzestupu v předchozích dvou měsících.

"Zrychlení meziročního tempa růstu se projevilo u pohonných hmot, jejichž ceny byly v březnu o 11,4 procenta vyšší než loni," uvedli statistici.

Analytika Raiffeisenbank Ivo Nejdla překvapil vývoj cen potravin, protože dekádní statistiky naznačovaly jejich relativně výrazné zdražení, které ale měsíční data nepotvrdila.

"V každém případě v domácí ekonomice přetrvává deflační prostředí, které uvolňuje prostor pro další snížení úrokových sazeb ČNB," míní Nejdl.

Pavel Sobíšek z HVB Bank se ptá, zda u nás není deflace zakořeněna hlouběji, než se dosud předpokládalo.

"O cenový pokles se zasloužily nejen potraviny, ale také řada dalších výrobků a služeb, jejichž cenový vývoj byl pro spotřebitele příznivější než v březnu 2002," říká Sobíšek. 

Uvedl, že mimo oděvů a obuvi se také ve skupině zařízení a vybavení domácností se letos nekonaly tradiční březnové úpravy cen směrem vzhůru a ceny namísto toho mírně klesly.

"I když zdražení plynu od dubna a pravděpodobná úprava spotřebních daní v dalších měsících vrátí cenový vývoj z deflace zpět do inflace, zůstanou inflační tlaky velmi mírné. O tom, jak rychle bude inflace stoupat, rozhodnou především ceny potravin," dodal Sobíšek.

Růst inflace v důsledku zdražování pohonných hmot a zejména postupného růstu cen potravin očekává ve druhém pololetí také Kamil Janáček z Komerční banky.