Ceny lázeňských pobytů se liší

Někomu stačí na pobyt v lázních pár tisícovek jako kapesné, jiný musí zaplatit za třítýdenní kúru daleko víc než za dovolenou na tichomořském ostrově.
Někomu stačí na pobyt v lázních pár tisícovek jako kapesné, jiný musí zaplatit za třítýdenní kúru daleko víc než za dovolenou na tichomořském ostrově. Záleží na tom, jakou cestou se do lázní člověk dostane.

Jsou tři možnosti. Pobyt v lázních, který bývá většinou třítýdenní, může celý platit zdravotní pojišťovna - pokud si to zdravotní stav nemocného vyžaduje. V méně akutních případech však může hradit jen léčbu a na pacientovi je, aby se sám postaral o ubytování a stravu. "Zdravému" nemocnému pak nezbude, než aby si uhradil všechno sám. Připlácí se přitom za "jméno" lázní a termín pobytu. Nejdražší jsou Karlovy Vary či Mariánské Lázně v letním období.

Pobyt hrazený pojišťovnou

Osmdesát procent lidí, kteří do lázní jezdí, podstupuje komplexní, tedy plně hrazenou péči. Pacienti se shodnou diagnózou mají ze zákona zajištěnou stejnou léčebnou péči, ať patří ke kterékoliv zdravotní pojišťovně. Přesto budou někteří z nich, aniž by připláceli, bydlet ve dvoulůžkovém pokoji s příslušenstvím a jiní bez příslušenství. To proto, že různé zdravotní pojišťovny mají s konkrétními lázeňskými zařízeními uzavřeny samostatné smlouvy. Na základě cenového vyjednávání pak některé z nich dopřávají svým klientům třeba jednolůžkové pokoje s příslušenstvím, jiné nikoliv. "Jednolůžkový pokoj s příslušenstvím u nás hradí svým pacientům jen pojišťovna ministerstva vnitra, ostatní za něj připlácejí 125 korun za noc," vysvětluje Milan Petřivý z Anenských slatinných lázní v Bělohradě. Kromě ubytování si pacienti mohou připlatit také lepší vybavení pokojů nebo procedury navíc. "Částečná masáž stojí klienta 120 korun, vířivka 90 korun," uvádí Květa Knížková z Lázní Toušeň. Za zvýšené porce zeleniny a masa zase zaplatí pacienti Lázní Lipová navíc denně dvacet korun a stejný příplatek je i za balkon či televizi na pokoji. Všichni bez rozdílu platí na mnoha místech lázeňskou taxu - sazby se pohybují v desetikorunách denně.

Zadarmo je jen léčení

Jednou za dva roky může předepsat lékař také takzvaný příspěvkový pobyt v lázních. Pojišťovna uhradí léčení, ubytování a stravování je v režii pacienta. Má možnost si vybrat ubytování přímo v lázeňských objektech, nebo zkusit najít v místě třeba levnější soukromí. "Většina pacientů dává přednost ubytování v lázeňských domech, kde mohou absolvovat zároveň i některé kúry," říká Květa Knížková. Ceny za ubytování v lázeňských domech začínají na 170 korunách za noc v dvoulůžkovém pokoji bez příslušenství, mohou se ale vyšplhat i na 700 korun za noc v pokoji s příslušenstvím, televizí a ledničkou. Stejně jako ubytování mohou vyřešit tito pacienti také stravování. Vedle celodenního stravování přímo v lázních, které se nejčastěji pohybuje okolo 200 korun za den, mohou volit kompromisní řešení, kdy se o snídani a večeří postarají sami a oběd si zaplatí v lázních. Neplatí to však pro pacienty s dietou, ti by se měli stravovat celodenně v lázních.

Vše z vlastní kapsy

Do lázní se samozřejmě může vypravit každý bez ohledu na to, zda léčbu podle lékaře potřebuje. Pak se ale musí smířit s tím, že si všechno bude platit sám. Cena třítýdenního lázeňského pobytu se může vejít do patnácti tisíc korun, ale může stát i čtyřikrát tolik. Třítýdenní zimní lázeňský pobyt v karlovarském sanatoriu Richmond, které funguje právě jen pro samoplátce, stojí 40 000 korun, v létě je totéž za 65 000 korun. Sanatorium je však zvyklé hlavně na cizí hosty, i ceníky jsou k dispozici jen v dolarech a markách. V méně známých lázních stojí jeden den léčby od tří set korun, ubytování se dá obstarat od dvou set korun a celodenní stravování od sto osmdesáti korun. Většina lázeňských míst nabízí vedle léčby také kondiční či redukční pobyty. Například kdo chce v Lázních Lipová vedle léčby ještě relaxovat a hubnout, zaplatí za tento komplexní program každý den 620 korun. Patnáctidenní program Elixír života, pořádaný pro muže v Mariánských Lázních, vyjde i s ubytováním a stravováním přibližně na 15 000 korun, ještě o dva tisíce korun dražší je ve stejných lázních boj s celulitidou.

Jak se dostat do lázní

Návrh na lázeňskou péči vystavuje ošetřující lékař a platí šest měsíců. Musí ho posoudit revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny. Pokud ho schválí, pošle ho přímo do vybraných lázní, v případě příspěvkové péče přímo pojištěnci. Termín nástupu do lázní je výhradně v kompetenci příslušné léčebny. Vyrozumění o pobytu v lázních musí dostat pacient nejpozději pět dní před dnem nástupu. Individuální doprava do lázní není hrazena ze všeobecného zdravotního pojištění.

Lázně jsou levnější v zimě

Lázně Léto Zima

Karlovy Vary (Richmond) 65 500 49 100
Mariánské Lázně (Winsor) 33 495 21 315
Lázně Bělohrad (Anna Marie) 19 740 16 905
Velké Losiny (Žerotín) 18 690 18 060
Lipová Lázně 15 225 15 225

Pozn.: ceny jsou orientační za třítýdenní léčení, stravování a ubytování ve dvoulůžkovém pokoji s příslušenstvím
Pramen: lázně